Fakty i opinie

Gdynia: część ul. Abrahama oddana pieszym

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia zamierza utworzyć kolejny woonerf - na Pustkach Cisowskich

Różnica w wyglądzie fragmentu ulicy jest ogromna. fot. Miasto Wspólne

Urzędnicy oficjalnie otworzyli pierwszy w Gdyni woonerf, który znalazł się na ul. Abrahama zobacz na mapie Gdyni. To miejsce przyjazne pieszym i rowerzystom, ale dostępne też dla kierowców. Przebudowa była możliwa dzięki pomysłowi społeczników i zaangażowaniu mieszkańców, który poparli ją w głosowaniu na Budżet Obywatelski. W sobotę na ulicy odbędzie się dzień sąsiedzki.zakończona Łącznie głosów: 2305
Przypomnijmy:

  1. Projekt zmian na Abrahama na odcinku od ul. Batorego do 10 Lutego przygotowany przez społeczników z Miasta Wspólnego zyskał uznanie mieszkańców w budżecie obywatelskim w 2016 roku.
  2. W lipcu 2018 roku ogłoszono przetarg na prace budowlane. W pierwszym przetargu nie było chętnych, w drugim firma WPRD Gravel z Gdańska zaproponowała cenę 3,8 mln zł.
  3. To więcej niż szacunki miasta, z których wynikało, że przebudowa powinna kosztować 2,4 mln zł, ale urzędnicy zdecydowali się dołożyć 1,4 mln zł.
  4. Prace ruszyły pod koniec listopada i zakończyły się w ostatni weekend.


- Pierwszy woonerf w Gdyni właśnie został otwarty, zapewniam że nie ostatni. Miasto to proces, a zmiany w nim zachodzące zawsze odzwierciedlają oczekiwania mieszkańców, które z czasem ewoluują - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Zmiany na ul. Abrahama w GdyniPomiędzy ul. Batorego i 10 Lutego w Gdyni powstała enklawa, w której najważniejsi mają być piesi. Wcześniej przeciskali się pomiędzy zaparkowanymi po obu stronach samochodami. Teraz nawierzchnia chodników i jezdni na całej szerokości jest na jednym poziomie, miejsca parkingowe są ściśle oznaczone, a pieszy ma pierwszeństwo. Samochodem można tędy przejechać nie przekraczając prędkości 20 km/h. Informuje o tym znak "strefa zamieszkania"

- Przekonanie gdynian do tego, żeby zlikwidować 30 miejsc postojowych, a na ich miejsce dać zieleń i ławki, nie było łatwe, ale okazało się, że mimo pewnego zdominowania przestrzeni naszego miasta przez samochody, mieszkańcy chcą takiego miejsca - mówi Łukasz Piesiewicz, pomysłodawca zmian z Miasta Wspólnego i radny dzielnicy Śródmieście.
Oprócz zmian na powierzchni, sporo kosztów pochłonęły też prace nad budową kanalizacji burzowej, której wcześniej na tym fragmencie nie było. Nasadzono też drzewa i krzewy, pojawiły się ławki, które już są chętnie użytkowane.

Na wtorkowym otwarciu pojawiło się kilkaset osób, głównie starszych. Dlatego przedsiębiorcy z tej ulicy oraz społecznicy urządzają kolejne, mniej formalne wydarzenia. W najbliższą sobotę o godz. 15 rozpocznie się dzień sąsiedzki. Będzie poczęstunek, domowe ciasta i dyskusje o kolejnych terenach publicznych w Gdyni, które mogą zmienić się w najbliższej przyszłości na lepsze.