• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia przed wojną i dziś. Porównanie zdjęć

neo
4 marca 2023, godz. 12:00 
Opinie (272)
Najnowszy artykuł na ten temat Kasyno i spa były tu już przed wojną
Przedwojenne budynki stojące przy ul. Morskiej zachowały się do dziś. Współczesne zdjęcie tego miejsca znajdziesz w poniższym artykule. Oryginalne zdjęcie zostało pokolorowane. Przedwojenne budynki stojące przy ul. Morskiej zachowały się do dziś. Współczesne zdjęcie tego miejsca znajdziesz w poniższym artykule. Oryginalne zdjęcie zostało pokolorowane.

Prezentujemy koloryzowane fotografie przedwojennej Gdyni oraz wykonane obecnie w tych samych miejscach zdjęcia. Zobaczcie, gdzie najbardziej zmieniło się to miasto na przestrzeni lat.Skwer KościuszkiMapkaNa Skwerze Kościuszki przed II wojną światową pojawiały się już automobile najzamożniejszych dżentelmenów, ale nie było ich dużo (zarówno pojazdów, jak i dżentelmenów...). Uwagę zwraca też brak drzew, które na zieleńcach posadzono dopiero w późniejszym terminie. Istniała już większość zabudowy, która przetrwała wojenną pożogę.

Ulica 10 Lutego przy Poczcie PolskiejMapkaOkolice Poczty Polskiej przy ul. 10 Lutego. Widać charakterystyczny bruk na skrajnych częściach jezdni. Ta forma przetrwała do dziś. Mimo nacisków ze strony kierowców, konserwator zabytków konsekwentnie broni zabytkowego charakteru ulicy 10 Lutego. Sam budynek poczty był w dwudziestoleciu międzywojennej bohaterem jednej z największych afer finansowych w Polsce. Dyrektor budowy ukradł co najmniej 3 mln zł (eleganckie skórzane buty do garnituru kosztowały wtedy 10 zł), a ostatecznie budowa poczty kosztowała więcej niż powstanie opery paryskiej. Skazano go na 6 lat więzienia.

Urząd MorskiMapkaDziś przy Urzędzie Morskim niewiele się dzieje, bo większość spraw można załatwić zdalnie, a i znaczenie samego urzędu nie jest tak wielkie, jak przed laty, gdy Polska budowała swą potęgę morską, głównie w oparciu o Gdynię. Samo miejsce wiele się nie zmieniło, pomijając żółte barierki, które bez wątpienia psują krajobraz, a ich funkcja też jest mocno dyskusyjna.

Plac KaszubskiMapkaTu ogromne zmiany widać na pierwszy rzut oka. Największa z nich to oczywiście nowy gmach Szpitala Miejskiego z wykonanym w poprzednim roku efektownym lądowiskiem dla helikopterów. Zmieniła się też aranżacja samego placu, na którym jest teraz pomnik Abrahama, ławeczka Kaszubów i fontanna.

Ulica ŚwiętojańskaMapka przy Baltiq PlazaNa ulicy Świętojańskiej na pewno jest obecnie zdecydowanie bardziej reprezentacyjna zabudowa. Widać też, że obecnie są szersze chodniki niż kiedyś. Same kamienice nie w każdym miejscu są oczywiście w doskonałym stanie, ale patrząc na zdjęcia akurat z tej perspektywy, widać zdecydowaną zmianę na lepsze.

Ulica MorskaMapka na GrabówkuTe same, a jednak inne budynki przy ul. Morskiej. Na pewno najbardziej zmieniła się droga, która jest dziś główną ulicą miasta. Ocenę kolorystyki budynków w dzisiejszych czasach, pozostawiamy już szanownym Czytelnikom...
neo

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (272)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane