Fakty i opinie

stat

Gdynia zakończyła wymianę parkomatów

Najnowszy artukuł na ten temat

Będą nowe strefy parkowania w Gdyni

Na razie najważniejszą zmianą w gdyńskiej SPP jest możliwość płatności kartą. Do końca roku dojdą kolejne funkcje.
Na razie najważniejszą zmianą w gdyńskiej SPP jest możliwość płatności kartą. Do końca roku dojdą kolejne funkcje. fot. Trojmiasto.pl

Zakończyła się wymiana i modernizacja 200 parkomatów w Gdyni. Dzięki temu w każdym urządzeniu za postój można płacić kartą. Do końca roku zostaną też wyposażone m.in. w funkcję pozwalającą na rezygnację z drukowania papierowego biletu.Jak często używasz miejskich parkomatów?

codziennie 6%
kilka razy w tygodniu 12%
kilka razy w miesiącu 31%
rzadziej niż co miesiąc 26%
wcale, nie parkuję w strefie płatnego parkowania 25%
zakończona Łącznie głosów: 443
O rozpoczęciu wymiany i modernizacji gdyńskich parkomatów pisaliśmy w połowie lipca. Miasto od dłuższego czasu przymierzało się do zmian, bo działające do niedawna urządzenia były awaryjne, nie można było w nich płacić kartą, a po resztę z części z nich urzędnicy "zapraszali" do biura SPP na ul. Śląską.

Kartą i bez drukowania biletu

Wykonawcę - konsorcjum Parkeon - wybrano podczas drugiego przetargu, w maju tego roku. Do prac modernizacyjnych firma przystąpiła latem.

- Nowe parkomaty charakteryzują się dużym kolorowym ekranem i większym panelem solarnym. Są wyposażone w klawiaturę, niezbędną do obsługi biletu elektronicznego - tłumaczył w lipcu Karol Kozak, kierownik Samodzielnego Referatu Strefy Płatnego Parkowania.
Oprócz funkcjonującej płatności kartą, do końca roku Zarząd Dróg i Zieleni zamierza jeszcze przystosować parkomaty do nowych usług, w tym przyjmowania opłat dodatkowych. Nie będzie można niestety wykupić na miejscu abonamentu postojowego. Na ekranach będą za to wyświetlane miejskie informacje.

Nowością będzie bilet elektroniczny, który pozwoli na rezygnację z drukowania i pobierania klasycznego, papierowego biletu.

- Wprowadzenie tej funkcjonalności wiąże się jednak z koniecznością wprowadzenia numeru rejestracyjnego w czasie transakcji. Numer zapisywany jest w bazie danych, która z kolei będzie dostępna w trybie on-line dla urządzeń kontrolerskich - wyjaśniał latem Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.
Miasto za wymianę zapłaciło nieco ponad 7 mln zł brutto. 4 mln zł brutto pochłonie z kolei czteroletni serwis nowych urządzeń. Prace nad oprogramowaniem zakończą się w styczniu 2018 roku.

Zmiany stawek od piątku

Przy okazji urzędnicy przypominają, że od piątku zmniejszają się stawki opłat za parkowanie dla części mieszkańców. Dotyczą one użytkowników samochodów współdzielonych i niskoemisyjnych.

- Mniej też zapłacą za parkowanie mieszkańcy SPP oraz niepełnosprawni, którzy zdecydują się wykupić abonament na okres co najmniej 6 miesięcy - będzie to 25 zł za miesiąc. Do tej pory niższa cena obowiązywała tylko przy zakupie abonamentu na cały rok. Od 6 października pojawi się też możliwość zakupu abonamentów na okres 15 dni - informują urzędnicy ZDiZ.

Opinie (115)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.