Fakty i opinie

Historyczny bunkier zepchnięto z klifu do wody

artykuł historyczny

Zobacz, jak bunkier koziołkował po gdyńskim klifie i kto kibicował akcji.Siłowniki zepchnęły powojenny polski bunkier z gdyńskiego klifu. Tuż po godz. 14 spadł do wody tuż u podnóża klifu, gdzie pozostanie jako osłona przed falami i atrakcja turystyczna.Czy interesują cię zabytki architektury militarnej Trójmiasta?

tak, dawne bunkry, schrony i koszary są bardzo ciekawe 48%
tak, ale żałuję, że wiele z nich jest niedostępnych 27%
interesowałyby mnie, gdyby były przygotowane do przyjmowania turystów 16%
nie, to nie dla mnie 9%
zakończona Łącznie głosów: 832
O tym, że bunkier stojący na krawędzi klifu zobacz na mapie Gdyni zostanie zsunięty na plażę, informowaliśmy jako pierwsi ponad miesiąc temu.

We wtorek zrealizowano tamte założenia, choć nie bez problemu. Przy pierwszej próbie siłowniki co prawda poruszyły bunkrem, ale nie zepchnęły go ze skarpy. Nie powiodła się także druga próba, przed którą siłowniki zamontowano w innych miejscach. Ważący 45,6 tony betonowy kolos zsunął się z chrzęstem z ok. 30-metrowego urwiska nad morzem dopiero po godz. 14, czyli po ponadgodzinnych staraniach ekipy z firmy Explosive.

Z powodów bezpieczeństwa nie można było tego zobaczyć na żywo: plażę ogrodzono, a że bunkier stał na urwisku schowanym za załomem klifu, operacja była widoczna wyłącznie od strony wody.

My jednak byliśmy tam z naszymi kamerami, więc zapraszamy do obejrzenia filmów z tego wydarzenia.

Zanim do akcji weszły siłowniki i koparki, bunkier został podkopany i w ten sposób przygotowany do zepchnięcia. Cała akcja kosztowała 50 tys. zł.


Zobacz ujęcie, w którym bunkier koziołkuje po klifie i wpada do wody.

Zobacz ujęcie, w którym bunkier koziołkuje po klifie i wpada do wody.

Zobacz także spadający bunkier widziany z perspektywy łodzi.

Zobacz także spadający bunkier widziany z perspektywy łodzi.

Bunkry na klifie

Bunkry na gdyńskim klifie to pozostałość po 11. Baterii Artylerii Stałej w Gdyni Redłowie, która powstała już po II wojnie światowej. Budowę rozpoczęto w 1947 roku, a bateria funkcjonowała do 1974 roku. W jej skład wchodziły cztery radzieckie armaty morskie kalibru 130 mm oraz stanowiska ogniowe. Jeden z bunkrów już w latach 80. osunął się na plażę.

Opinie (276) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.