• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jacek Kurski chce wrócić do polityki. Zostanie posłem czy ministrem?

Ewelina Oleksy
29 listopada 2022, godz. 11:00 
Opinie (468)
Jacek Kurski, po odwołaniu z funkcji prezesa TVP, szykuje się na powrót do polityki. Jacek Kurski, po odwołaniu z funkcji prezesa TVP, szykuje się na powrót do polityki.

Pochodzący z Gdańska Jacek Kurski, były prezes TVP, wraca do polityki. - Ma obiecane miejsce na liście PiS w wyborach do Sejmu, namawia też prezesa PiS, by mianował go ministrem cyfryzacji. Do końca roku może wejść do rządu - podał Newsweek.Czy Jacek Kurski powinien wrócić do polityki?

Jacek Kurski, zanim został prezesem TVP w 2016 r., był już posłem, a także europosłem PiS. Był też w kierownictwie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2002 r. bezskutecznie ubiegał o fotel prezydenta Gdańska. Z funkcji szefa TVP został odwołany we wrześniu tego roku.

- Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną, przestałem być prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania - pisał wtedy Jacek Kurski w mediach społecznościowych.

Spekulacje od czasu odwołania z funkcji prezesa TVPOd tamtego czasu spekulowano, że Jacek Kurski szykuje się na powrót do polityki. Teraz tygodnik "Newsweek" ustalił, że od czasu odejścia z TVP Kurski już kilka razy spotkał się z prezesem PiS.

Zbierają podpisy za likwidacją TVP Info i abonamentu RTV Zbierają podpisy za likwidacją TVP Info i abonamentu RTV

- Jarosław Kaczyński miał mu obiecać miejsce na liście PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych. Kurski chciałby kandydować z Warszawy albo z Mazowsza, bo tutaj kupił dom, ale decyzja jeszcze nie zapadła. Na początku grudnia mija trzymiesięczne wypowiedzenie Kurskiego w TVP i były prezes rozgląda się za nowym zajęciem - napisał "Newsweek".

Listy wyborcze z Warszawy, a może z Gdańska?Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski, nie wyklucza jednak, że Kurski zostanie wystawiony z list w okręgu gdańskim.

- Nie można wykluczyć, że byłby to Gdańsk, ale czy i w jaki sposób Jacek Kurski będzie wykorzystywany politycznie, to trudno powiedzieć. Wzbudza kontrowersje, jedni go uwielbiają, inni nie cierpią. Na pewno jest postacią i ma ogromne doświadczenie polityczne - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" poseł Tadeusz Cymański.
Jacek Kurski pochodzi z Gdańska. Niewykluczone, że to z tego okręgu wystartuje w wyborach parlamentarnych. Jacek Kurski pochodzi z Gdańska. Niewykluczone, że to z tego okręgu wystartuje w wyborach parlamentarnych.

Apetyt na bycie ministremJak podał jednak "Newsweek", Kurski ma też namawiać prezesa PiS, by ten mianował go ministrem cyfryzacji. To wymagałoby reaktywacji tego resortu, który został zlikwidowany w 2020 r.

- Jacek walczy o powrót. Już w listopadzie miał wejść do rządu, ale trudno powiedzieć, jak długo prezes będzie trzymał go w przedpokoju - powiedział bliski doradca Jarosława Kaczyńskiego, cytowany przez "Newsweek".
Trójmiasto wybierze dwóch posłów więcej Trójmiasto wybierze dwóch posłów więcej

Niewykluczone, że do końca roku Kurski wejdzie do rządu.

Jacek Kurski - działacz wielu partii

Jacek Kurski to absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, czyli tzw. Topolówki. W 1997 r. ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie handlu zagranicznego. W swojej karierze politycznej należał do wielu partii.

Na początku lat 90. współpracował z Porozumieniem Centrum. Potem działał w Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego. Następnie wstąpił do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, wchodzącego w skład Akcji Wyborczej Solidarność. Potem był członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a następnie Ligi Polskich Rodzin. Ponownie wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, z którego następnie odszedł do Solidarnej Polski.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (468)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane