• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak powinien wyglądać idealny plac zabaw? Urzędnicy przygotowali poradnik

Krzysztof Koprowski
8 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Dlaczego nikt nie dba o plac zabaw?
 • Plac zabaw w parku Świętopełka w Śródmieściu został wykonany z materiałów i kolorystyki, która wtapia się w otoczenie.
 • Przykład wykorzystania materiałów kamiennych i nasadzeń krzewów do skomponowania atrakcyjnej przestrzeni na skwerze na Strzyży.
 • Propozycje kolorystyki placu zabaw w strefie nadmorskiej.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przygotował kolejny poradnik w zakresie kształtowania przestrzeni publicznej. Po dokumencie dotyczącym ulic i pasów drogowych urzędnicy prezentują wytyczne projektowe w zakresie placów zabaw oraz terenów rekreacyjnych. Poradnik adresowany jest przede wszystkim dla projektantów, deweloperów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.Jak oceniasz estetykę placów zabaw w Trójmieście?

"Poradnik projektowania przestrzeni zabaw", bo taką oficjalną nazwę nosi dokument, zawiera wytyczne w zakresie atrakcyjnego, estetycznego i bezpiecznego przygotowania miejsca zabaw dla dzieci i młodzieży.

Oprócz inspiracji w zakresie urządzeń zabawowych, zawarto w nim także wiele szczegółowych wytycznych w zakresie kolorystyki i materiałów dobranych odpowiednio do lokalizacji terenu rekreacyjnego. Przykładowo:
 • w Śródmieściu zaleca się: naturalne kolory materiałów (w tym maksymalnie dwa kolory wiodące), konstrukcje ze stali i elementów drewnianych oraz innych materiałów naturalnych np. kamień, ogrodzenia z materiałów ceramicznych i naturalnych z zaleceniem ogrodzeń połączonych z roślinnością.
 • w strefie nadmorskiej zaleca się: naturalne kolory materiałów oraz kolory charakterystyczne dla klimatu morskiego (kolory piasku, nieba, morskiej wody), konstrukcje z drewna i materiałów naturalnych, ogrodzenia z materiałów naturalnych, linie żeglarskie, pomalowane w odcieniach bieli i z pnączami.
 • w strefie mieszkaniowej i osiedlach modernistycznych (w tym z wielkiej płyty) zaleca się: naturalne kolory materiałów oraz maksymalnie trzy kolory wiodące w połączeniu z kolorami tła w odcieniach stonowanych, konstrukcje ze stali, aluminium oraz elementy drewniane i naturalne oraz tworzywa sztuczne wysokiej jakości oraz ogrodzenia z materiałów naturalnych, w mniejszym stopniu metalowych i paneli systemowych, miejscowe obsadzenia pnączami.

Produkcja placów zabaw - baza firm z Trójmiasta i okolicPrzesuń aby
porównać

Odpowiednia nawierzchnia i treść tablic informacyjnychW poradniku uwagę poświęcono także kształtowaniu nawierzchni - zarówno tej, która ma amortyzować ewentualny upadek dziecka, jak i pozostałej części terenów - alejek spacerowych czy zieleni rekreacyjnej z odpowiednio dobranymi gatunkami roślin.

Zawarto także inspiracje dla kreowania tzw. wodnych placów zabaw oraz zasady, jakimi powinno się kierować przy tworzeniu czytelnych tablic informacyjnych z regulaminami korzystania z urządzeń.

Dokument jest do pobrania na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Jego pełną treść udostępniamy również pod artykułem.

Poradnik projektowania przestrzeni zabaw (pdf)Poradnik projektowania przestrzeni-zabaw w Gdańsku from Trojmiasto.pl
Nieodebrany plac zabaw na Oruni (5 opinii)

Plac zabaw, który pokazujecie na filmiku, w Gaju Ojców na Oruni od miesiąca nie jest odebrany. Dzieci i rodzice wchodzą bawić się przez płot. Ile można czekać na odbiór? Czy jest szansa na to w najbliższym czasie?
Plac zabaw, który pokazujecie na filmiku, w Gaju Ojców na Oruni od miesiąca nie jest odebrany. Dzieci i rodzice wchodzą bawić się przez płot. Ile można czekać na odbiór? Czy jest szansa na to w najbliższym czasie?

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (114)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane