Fakty i opinie

Jeziora wokół Trójmiasta alternatywą dla plaż

Wypoczynek nad jednym z jezior w pobliżu Trójmiasta to dobry sposób na sinice w Bałtyku i brak możliwości kąpieli w zatoce.
Wypoczynek nad jednym z jezior w pobliżu Trójmiasta to dobry sposób na sinice w Bałtyku i brak możliwości kąpieli w zatoce. fot. Trojmiasto.pl

Gdzie wybrać się, gdy chcemy odpocząć od sinic, tłoku na plaży i słonej morskiej wody? Przygotowaliśmy kilka propozycji, jak i gdzie spędzić weekend nad jeziorami w pobliżu Trójmiasta.Jak często jeździsz z Trójmiasta nad jeziora?

kilka razy do roku 61%
rzadko, wolę jednak plażę i piasek nad zatoką 11%
tylko wtedy, gdy w Bałtyku są sinice 3%
w ogóle 25%
zakończona Łącznie głosów: 2813
Czysta i cieplejsza woda, bardziej kameralna atmosfera, mniejszy tłok i możliwość wędkowania - to jedne z najczęstszych powodów, dla których decydujemy się na wypoczynek nad jeziorem, a nie nad morzem.

Wytchnienia od upałów nad mniejszymi zbiornikami szukamy zwłaszcza wtedy, gdy w Bałtyku pojawiają się sinice i uniemożliwiają kąpiel w wodach zatoki.

Warto wówczas wybrać się za miasto, tym bardziej, że aby spędzić z rodziną udany dzień na brzegu urokliwego jeziora, wcale nie musimy jechać na odległe Mazury czy nawet Kaszuby.

Pierwszą propozycją - głównie dla osób poszukujących bardziej ciszy i spokoju, a mniej kąpieli - jest Jezioro Straszyńskie zobacz na mapie Gdańska. To akwen przepływowy rzeki Raduni oddalony od centrum Gdańska o zaledwie 20 min autem, więc stanowiący też świetną bazę wypadową dla amatorów spływów kajakowych. Można tam dojechać także rowerem. Nad samym jeziorem nie znajdziemy żadnego obiektu wypoczynkowego, co z drugiej strony może być atutem tego miejsca ze względu na brak plażowego zgiełku. Teren wokół jeziora stanowi Obszar Ochrony Krajobrazu Doliny Raduni.

Na wielu jeziorach znajdziemy nie tylko strzeżone plaże, piaszczyste kąpieliska i cieplejszą i czystszą wodę niż w Bałtyku, ale też wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Na wielu jeziorach znajdziemy nie tylko strzeżone plaże, piaszczyste kąpieliska i cieplejszą i czystszą wodę niż w Bałtyku, ale też wypożyczalnie sprzętu wodnego. fot. Trojmiasto.pl
Drugim miejscem - już dla osób, które chcą popływać lub skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego - jest Jezioro Łapińskie zobacz na mapie Gdańska. Ze względu na liczne ośrodki wypoczynkowe jest to jeden z najbardziej obleganych akwenów w pobliżu Trójmiasta - z centrum Gdańska to raptem pół godziny spokojnej jazdy samochodem. Dzięki piaszczystej plaży i wydzielonemu pomostem kąpielisku to też jedno z najchętniej wybieranych miejsc wypoczynku przez rodziny z dziećmi. Przeciwległy brzeg jeziora w Łapinie upodobali sobie wędkarze.

Dobrą propozycją dla osób, które nie chcą zbyt daleko ruszać się z Trójmiasta jest Jezioro Otomińskie zobacz na mapie Gdańska. Ma jedną plażę i kilka dzikich kąpielisk, jest dobrą opcją dla osób które chcą wypocząć aktywnie. Od wyjścia z domu w południowych dzielnicach Gdańska do rozłożenia koca na plaży nie minie kwadrans. Wypadu za miasto nie trzeba przerywać w porze obiadowej - w pobliżu znajdziemy kilka interesujących kulinarnych propozycji.

Plaża nad jeziorem Łapińskim to dobra opcja na wypoczynek dla rodzin z dziećmi.
Plaża nad jeziorem Łapińskim to dobra opcja na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. fot. Trojmiasto.pl
Nieco bardziej na północ, niedaleko Chwaszczyna, warto zajrzeć nad Jezioro Tuchomskie zobacz na mapie Gdańska. Z racji bliskości najczęściej i najchętniej korzystają z niego mieszkańcy Gdyni. Tutaj także nad brzegiem rozlokowanych jest kilka ośrodków wypoczynkowych, w kilku miejscach znajdziecie też swobodny dostęp do kąpieliska.

Dobre warunki do wypoczynku nad wodą mają też mieszkańcy Osowej, do dyspozycji których pozostają leżące tuż obok siebie dwa niewielkie jeziora: Osowskie zobacz na mapie GdańskaWysockie zobacz na mapie Gdańska. Nad to ostatnie śmiało możemy wybrać się pociągiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - przystanek od plaży dzieli zaledwie 800 metrów.

Wideo archiwalne