• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kamienica grozi zawaleniem

Emilia Salach
17 sierpnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Jeśli miasto nie zabezpieczy domu w centrum Wrzeszcza, może dojść do tragedii! - alarmują mieszkańcy sąsiednich domów

W szeregu budynków we Wrzeszczu, przy jednej z głównych ulic w Gdańsku, stoi rozsypująca się kamienica. Dom jest miejscem spotkań wandali i bezdomnych. Jego niekontrolowane zawalenie stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla ludzi, ale też dla sąsiadujących z nim budynków.

- Cztery lata walczymy o to, żeby zrobić coś z kamienicą, której konstrukcja została uszkodzona podczas powodzi 2001 roku - mówi "Gazecie" Marek Kegler, mieszkający w budynku obok. - Patrzymy, jak dom się sypie, a zarządzający ruderą nie udziela nam żadnych informacji - twierdzi Kegler.

Chodzi o dom przy ul. Grunwaldzkiej 168. Trzykondygnacyjny budynek stoi tuż przy głównej arterii w Gdańsku Wrzeszczu, uważanym za centrum handlowe miasta. Obskurny płot oddziela go od ulicy, którą codziennie jeżdżą tysiące samochodów.

- Nie chodzi tu nawet o walory estetyczne, choć w takim miejscu widok powinien być inny, chodzi o bezpieczeństwo, którego tam z pewnością brakuje - sądzi Andrzej Staśkiel, mieszkaniec budynku przy ul. Grunwaldzkiej 170.

Przez cztery lata od powodzi kamienica została pozbawiona wszystkiego, co było w niej wartościowe. Powyciągano okna i drzwi, zdemontowano metalowe elementy, które trafiły na złom. Do piwnicy ciągle wsypywane są poremontowe odpady z okolicznych budynków. - Bardzo często na gruzowisku bawią się dzieci, a bezdomni urządzają sobie libacje. Zdarza się, że podczas takich spotkań wybuchają pożary. Boimy się, że w każdej chwili może dojść do tragedii - twierdzi Andrzej Staśkiel.
Dom zburzymy jesienią

Emilia Salach: Dlaczego przez cztery lata od powodzi nie zrobiono nic, by doprowadzić kamienicę do stanu, który nikomu by nie zagrażał?
Krzysztof Młodzieniak, Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych: GZNK przejął budynek przy ul. Grunwaldzkiej 168 dopiero w lutym tego roku. Były pewne kłopoty z poprzednim administratorem. Ponadto trzeba było zorganizować mieszkania zastępcze dla poszkodowanych lokatorów. To musiało trochę trwać.
- Jak długo jeszcze mieszkańcy sąsiadujących z kamienicą domów będą obawiać się nagłego zawalenia budynku?
- Kamienica jest przeznaczona do rozbiórki. Złożyliśmy dokumenty nie-zbędne do jej rozpoczęcia i otrzymaliśmy już na nią zgodę. Teraz czeka nas tylko zorganizowanie przetargu dla wykonawców i w połowie września, najpóźniej w październiku, przystąpimy do jej wyburzania.
- Ile popowodziowych budynków w Gdańsku czeka na rozbiórkę lub całkowity remont?
- W mieście jest dziesięć domów przeznaczonych do rozbiórki oraz siedem czekających na remont. Wszystkiego na pewno w tym roku nie da się zrobić. Staramy się mądrze sterować funduszami i finansować te inwestycje, które tego najbardziej potrzebują. W tym roku na remonty budynków komunalnych przeznaczymy ponad 25 milionów złotych.
Gazeta WyborczaEmilia Salach

Opinie (7)

  • ...staracie się sterować... a może lepiej weźcie się do roboty i zróbcie coś porządnie, bo jak zaczniecie "sterować mądrze" tymi milionami to dopiero wysterujecie...

    • 0 0

  • tak malo domow do rozbiorki??

    nie wiem czy ta pani odpowiedziala dokladnie na zadane jej pytanie ale 3 domy do rozbiorki to sa na samej tylko ulicy malczewskiego w gdansku siedlcach :) wiec cos albo ma klopoty z dodawaniem albo ktos zle napisal jej slowa albo ona zle odpowiedziala :)

    • 0 0

  • a może to morze możliwości

    i domniemywać należy iż domy zostały pozostawione same sobie na zatracenie w celu ich wyburzenia po prostu.
    Co może mieć związek z dowartościowaniem sąsiadujących z nimi terenów pokoszarowych oczekujących na inwestora strategicznego. Tylko wystrczyło odczekać a potem zatrudnić dzienniarzy aby to opisali i w konsekwencji decyzja rozbiórki pozostaje już czystą foramlnością. Nieprawdaż?

    • 0 0

  • Zuut, spox, zamiast formalności będzie formalina. Znając życie i do zimy się zmian nikt nie doczeka. W kazdym razie, brzmi nieźle. Dzięki włodarze i żurnaliści.

    • 0 0

  • cztery lata od powodzi i wyborcza dopiero TERAZ ?

    • 0 0

  • Gazecie Wyborczej pod rozwagę inne tematy: bałagan w tunelu na Dworcu Głównym / mimo obietnic PKP i Straży Pożarnej, licznych interwencji i głosów oburzonych czytelników - dalej kupcy zajmują powierznię przeznaczoną do komunikacji, wieszają majtki i inne ciuchy na stropie itp./, otoczenie budynku Dworca Głównego od strony parkingu /zniszczona nawierzchnia, nie odtworzona nawierzchnia po wykopach prowadzonych kilka lat temu/, otoczenie pomnika Poległych Stoczniowców /drewniane budy, elewacje kamienic wołające o pomstę do nieba/, kilkuletnie zwodzenie miasta i obietnice o rozpoczęciu robót przez inwestora, którem pewnie za ciężkie pieniądze, sprzedano plac przy budynku NOT.
    Jak już mowa o ulicy Grunwaldzkiej /nazywanej kiedyś reprezetacyjną ulicą Gdańska/ to dlaczego miasto toleruje fatalny stan elewacji większości budynków przy tej ulicy.Administratorzy nie mają pieniędzy na remonty? To może im pomóc /współfinansować, pożyczki, zmusić niektórych niechlujów/.Przecież główna ulica w mieście nie może wyglądać jak z jakiegoś Pcimia i kompromitować całego Trójmiasta.

    • 0 0

  • 10 domów do rozbiórki i siedem do remontu chyba w samym Wrzeszczu. Przejećcie się Traktem św.Wojciecha w stronę Pruszcza, gdyby tam rozebrać te wszystkie domy które są do rozbiórki to zrobiłoby się na tej trasie pusto.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane