Fakty i opinie

Kamienna Góra: ul. Sienkiewicza jednokierunkowa, mieszkańcy protestują

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Kierowcy nie płacą za postój, bo ulica jest dwukierunkowa

Prace naprawcze się rozpoczęły. Ulica po ich zakończeniu będzie przejezdna, ale tylko w jednym kierunku.
Prace naprawcze się rozpoczęły. Ulica po ich zakończeniu będzie przejezdna, ale tylko w jednym kierunku. fot. UM Gdynia

Po zakończeniu prac na ul. Sienkiewicza zobacz na mapie Gdyni w Gdyni droga będzie jednokierunkowa od ul. Mickiewicza do ul. Sędzickiego. - Nikt z nami tego nie uzgadniał, nie było kontaktu ZDiZ z Radą Dzielnicy, miasto postawiło nas przed faktem dokonanym - nie kryją oburzenia mieszkańcy ul. Sędzickiego.Czy proponowane zmiany w ruchu na Kamiennej Górze to dobra decyzja?

tak, wszyscy w końcu będą zadowoleni 15%
owszem, ale na pewno nie dla większości mieszkańców dzielnicy 8%
to się okaże w praktyce 14%
nie, spowodują zatory i niebezpieczne sytuacje 63%
zakończona Łącznie głosów: 508
Przypomnijmy: firma Eurovia za 1,3 mln zł naprawia ulicę Sienkiewicza po osunięciu się ziemi i zerwaniu jezdni.

Czytaj więcej: Ruszyły prace na ul. Sienkiewicza w Gdyni

Miasto poinformowało, że po zakończeniu prac droga będzie przejezdna, ale tylko w jednym kierunku: od ul. Mickiewicza do Sędzickiego. Celem ma być stworzenie dodatkowych miejsc postojowych na objętej strefą płatnego parkowania Kamiennej Górze.

Tyle, że coraz głośniej przeciw planowanej organizacji ruchu zaczynają protestować mieszkańcy dzielnicy - obawiający się samowoli parkingowej i utrudnień w przejeździe, zwłaszcza w weekendy.

Oto list pani Soni - mieszkanki ul. Sędzickiego:

Jestem mieszkanką ul. Franciszka Sędzickiego na Kamiennej Górze. Sprawa osuwiska na ul. Sienkiewicza ciągnie się już zdecydowanie za długo, dlatego bardzo ucieszyła mnie informacja o tym, że w połowie lipca droga ma być przejezdna.

Mieszkańcy: nikt nas nie pytał o zdanieNiestety, wraz z tą informacją zostaliśmy także powiadomieni o fakcie zmiany organizacji ruchu ul. Sienkiewicza na drogę jednokierunkową od ulicy Mickiewicza do ulicy Sędzickiego. Nikt z nami tego nie uzgadniał. Wiem także, że Zarząd Dróg i Zieleni nie kontaktował się z Radą Dzielnicy w tej sprawie. Po prostu my, mieszkańcy, zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym.

Jako mieszkanka wyżej wskazanej ulicy głównie boję się o bezpieczeństwo. Obecnie, podczas zamknięcia ulicy Sienkiewicza ze względu na osuwisko, w weekendy oraz podczas trwania spektakli w Teatrze Muzycznym i organizacji wydarzeń sportowych, droga dojazdowa jest całkowicie zablokowana przez samochody parkujące na chodnikach, jezdni oraz te tworzące korek, próbując dostać się do dzielnicy.

W obecnej sytuacji nie ma żadnej drogi alternatywnej w przypadku wezwania pogotowia bądź straży pożarnej, ponieważ pojazdy uprzywilejowane utkną w korku.

Będzie gorzej, a nie lepiej?Zmiana organizacji ruchu na jednokierunkową od ul. Mickiewicza do Sędzickiego nie poprawi tej sytuacji, a wręcz ją pogorszy. Obecnie droga korkuje się i jest pozastawiana tylko przez samochody, które próbują dostać się od strony ul. Armii Krajowej. W przypadku otwarcia ul. Sienkiewicza samochodów będzie jeszcze więcej, ponieważ dodatkowo będą one zjeżdżać jeszcze z góry.

Czytaj również: 8 mln zł na rewitalizację Kamiennej Góry

Jako argument ZDiZ podaje, że zostaną utworzone nowe miejsca parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania. Niestety, patrząc na ludzką mentalność, kierowcy nie będą zważali na fakt, że mogą pozostawić samochody tylko po jednej stronie ulicy, więc będą także tarasować przejazd pasem ruchu, pozostawiając na nim swoje samochody. Zdarzało się to w poprzednich latach, kiedy droga była dwukierunkowa i nie było przy niej SPP.

Oprócz kwestii bezpieczeństwa, która jest najważniejsza dla nas mieszkańców, chcę także wspomnieć o kwestii dyskomfortu, jakim jest wyjazd z własnego mieszkania na umówione spotkanie bądź do pracy. W ostatnie weekendy przejazd z ul. Sędzickiego do ul. Świętojańskiej zajmuje godzinę, a czasem nawet dłużej.

Jeśli ZDiZ upiera się na zmianę ul. Sienkiewicza na ulicę jednokierunkową, proponuję aby była ona jednokierunkowa od ul. Baduszkowej do ulicy Mickiewicza, nie na odwrót. Takie rozwiązanie pozwoli na rozładowanie korków i możliwość "ucieczki" przez Kamienną Górę.

Odpowiada Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni:

Wraz z zakończeniem odbudowy fragmentu ul. Sienkiewicza wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu polegająca na wprowadzeniu jednego kierunku ruchu dla pojazdów na odcinku od skrzyżowania z ul. Adama Mickiewicza do ul. Franciszka Sędzickiego. W chwili obecnej przygotowywana jest dokumentacja projektowa dla nowej organizacji ruchu, która jednocześnie uwzględniać ma dwukierunkowy ruch rowerowy.

Decyzja o wprowadzeniu jednego kierunku ruchu na ul. Sienkiewicza podjęta została po spotkaniu z mieszkańcami na pisemny wniosek kilkudziesięciu mieszkańców ul. Sienkiewicza. Nowa organizacja ruchu będzie uwzględniała wyznaczenie płatnych miejsc postojowych.

Projektowana jest lokalizacja miejsc postojowych równoległych do jezdni, umieszczanych naprzemiennie po kilka (kilkanaście) miejsc po jednej lub po drugiej stronie ulicy, co powinno pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie prędkości ruchu. Zastosowanie progów zwalniających, z uwagi na drgania, które wywołują przejeżdżające po nich pojazdy i ich negatywny wpływ na okoliczne skarpy, nie będzie rozważane.

Wprowadzenie jednego kierunku ruchu w stronę skweru Kościuszki wydaje się rozwiązaniem korzystniejszym dla mieszkańców Kamiennej Góry.

Zamknięta ul. Sienkiewicza w Gdyni przed rozpoczęciem prac.


Osuwisko kilka godzin po zdarzeniu

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (156) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.