- 1 Kupujemy pociągi za ponad 1,1 mld zł (89 opinii)
- 2 "Wydrapał" pół mln zł w Lotto (78 opinii)
- 3 Zorza polarna widoczna nie dla każdego (38 opinii)
- 4 Wiosenne remonty gdańskich ulic (41 opinii)
- 5 Jak udrożnić Dąbrowę? Pomysły kierowców (79 opinii)
- 6 Kończą się ważne inwestycje kolejowe (90 opinii)
Karol Nawrocki prezesem IPN. Senat wyraził zgodę
Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a od czerwca także wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, został oficjalnie prezesem IPN. Jego kandydaturę - niejednogłośnie - poparł w piątek Senat. To pociągnie za sobą zmiany we władzach gdańskiego muzeum. Jego nowym szefem został prof. Grzegorz Berendt.
Aktualizacja, 24 lipca
W sobotę, 24 lipca, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powierzył dr. hab. Grzegorzowi Berendtowi pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
- Pełnienie obowiązków dyrektora MIIWŚ przez dr. hab. Grzegorza Berendta zostało powierzone na czas określony, tj. do czasu powołania dyrektora wyłonionego w trybie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - informuje rzeczniczka Muzeum II WŚ.
Prof. Berendt przez 4 ostatnie lata był zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. naukowych. Jako swojego następcę na stanowisku dyrektora wskazał go Karol Nawrocki.
Aktualizacja, godz. 16:05
Jak informuje rzeczniczka Muzeum II WŚ, dziś dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Glińskiego rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w związku z powołaniem na stanowisko Prezesa IPN.
- Wybór nowego dyrektora MIIWŚ pozostaje w kompetencjach Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Do tego czasu osobami uprawnionymi do kierowania bieżącą pracą muzeum są zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - informuje rzeczniczka muzeum.
Wyniki głosowania ws. wyrażenia zgody na powołanie nowego prezesa IPN:
- za: 52 senatorów,
- przeciwko: 47 senatorów,
- wstrzymali się: 1 senator.
Kandydatura Nawrockiego "przeszła" głosami dwóch posłów PSL i jednego z PO, który się wyłamał i jako jedyny z Klubu KO zagłosował za - to senator Antoni Mężydło.
- Ta decyzja jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wielkim zobowiązaniem. Pięknie dziękuję, niech żyje Polska - powiedział Karol Nawrocki po ogłoszeniu wyników głosowania.
Koalicja Obywatelska nie poparła i krytykowała
Debata nad tym wyborem w Senacie trwała dwa dni. Przeciwko powołaniu Nawrockiego głosowali senatorowie KO i Lewicy.
- IPN jest instytucją ważną i potrzebną, pod warunkiem że jest wolny od nacisków politycznych. Rolę prezesa IPN wyobrażam sobie jako państwową służbę. Pan Nawrocki został już wprowadzony tylnymi drzwiami do IPN, bo został wiceprezesem tej instytucji, obawiając się, że Senat nie potwierdzi decyzji Sejmu [powołanie na stanowisko wiceprezesa IPN nie wymaga zgody Sejmu i Senatu - dop. red.] - wskazywał na piątkowym posiedzeniu Sławomir Rybicki, senator KO z Gdańska. - Karol Nawrocki stał się symbolem polityki, która nie służy Polsce, więc właściwie dlaczego mielibyśmy poprzeć tę kandydaturę. Został zainstalowany w miejsce prof. Pawła Machcewicza na dyrektora muzeum w wyniku wrogiego przejęcia tej placówki, cenzurował wystawy, to go dyskwalifikuje. Dr Nawrocki, jako twarz polityki historycznej PiS, nie powinien być szefem instytucji, którą powinny cechować umiar i naukowa refleksja. Dr Nawrocki nie ma ani umiaru, ani refleksji. Pan wzorowo i gorliwie realizuje polecenia obozu władzy, wykonuje dyrektywy prezesa Kaczyńskiego - zwracał się do Nawrockiego obecnego w Senacie.
Głos zabrał też Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu.
- Jestem z Gdańska i nie będę na pana głosował, bo był pan narzędziem i twarzą przejmowania Muzeum II WŚ po wyborach, które wygrał PiS. Był pan narzędziem usuwania całego kierownictwa tego muzeum pod nieprawdziwym pretekstem. Nie powinien pan robić kariery w IPN i muzealnictwie - mówił do Nawrockiego Borusewicz.
Senatorowie KO wytykali też Nawrockiemu m.in. ostatnią sprawę z pomysłem budowy apartamentów na Westerplatte. Muzeum II WŚ wycofało się z tego pomysłu dopiero po krytyce i interwencji ministra kultury.
Czytaj więcej:
Minister kultury nie zgadza się na apartamenty na Westerplatte
Senatorowie PiS, którzy kandydaturę Nawrockiego poparli, brali go w obronę.
Senatorowie PiS poparli i chwalili
- Pan Karol Nawrocki jest człowiekiem młodym, ale i dynamicznym, ma ugruntowaną wiedzę historyczną, ma dorobek historyczny, jest dobrym menedżerem. W moim głębokim przekonaniu spełnia kryteria, żeby objąć tę zaszczytną funkcję prezesa IPN - mówił senator Jan Maria Jackowski z PiS.
Senatorowie PiS wytykali tym z KO, że "IPN jest dla nich solą w oku", a Platformie Obywatelskiej chodzi tylko o "torpedowanie wszystkich decyzji rządu". Podkreślali, że Karol Nawrocki budzi ich "wielkie nadzieje".
- Dziękuję za to, co robi pan dla Gdańska, dla muzeum, dla dobrej polityki historycznej, która jest tam prezentowana - mówił do Nawrockiego senator Grzegorz Bierecki z PiS.
Kto zostanie nowym dyrektorem Muzeum II WŚ?
Nawrocki poinformował w Senacie, że jego następcą na stanowisku dyrektora Muzeum II Wojny światowej może zostać prof. Grzegorz Berendt. Obecnie jest on zastępcą dyrektora ds. naukowych.
Wszystko o Muzeum II Wojny Światowej
- Mój zastępca, prof. Grzegorz Berendt, będący światowej klasy profesjonalistą i fachowcem zajmującym się stosunkami polsko-żydowskimi, zdecydował, że mógłby przejąć stery w Muzeum II Wojny Światowej. Jest gotowy na to, aby kandydować na to stanowisko - powiedział Nawrocki. - Nigdy nie zostawiłbym Westerplatte, gdybym nie miał przekonania, że mogę zostawić Muzeum II Wojny Światowej tak doskonałemu fachowcowi, jakim jest prof. Grzegorz Berendt. Jest osobą, która równie dobrze, a może nawet lepiej, będzie kontynuowała tę misję - dodał.
Procedura w Senacie trwała dwa dni
Procedurę wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Senat rozpoczął w czwartek, 22 lipca. Dr Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania senatorów, powiedział m.in., że polska historia wymaga zgody narodowej i współdziałania w imię prawdy o polskim doświadczeniu XX wieku. Jego zdaniem fundamentem IPN jest pielęgnowanie prawdy historycznej w kontekście narodowym i geopolitycznym.
Nawrocki mówił o ojcach niepodległości Polski i o potrzebie służenia Polsce pomimo różnic politycznych.
- Uznaję, że narodowa zgoda i współdziałanie w imię prawdy o polskim doświadczeniu w XX wieku - o doświadczeniu dwóch przerażających totalitaryzmów: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu, że tej zgody wymaga także polska historia w wielu kontekstach - powiedział w Senacie dr Nawrocki.
Senatorów poinformował też o swoich planach na nowym stanowisku. Wśród nich jest m.in. powołanie Biura Nowoczesnych Technologii, które ma poprawić skuteczność przekazu, zaangażowanie w opiekę nad fundacjami i stowarzyszeniami, które gromadzą poza granicami Polski archiwalia. Dodał, że widzi potrzebę reformy przepisów lustracyjnych. W jego ocenie lustracji powinny podlegać osoby, które obejmują funkcje, a nie wszyscy kandydujący np. do rad gmin. Nawrocki podkreślał też, że nigdy nie był partyjny ani nie składał takich deklaracji.

Co wiesz o muzeach w Trójmieście?
Rozpocznij quizMiejsca
Opinie wybrane
-
2021-07-23 16:14
(10)
To przykład na to, że w Gdańsku mieszkają też porządni ludzie - patryoci kochający ojczyznę. Pod nadzorem Pana Karola muzeum II Wojny Światowej mocno się rozwinęło. Są koncerty, przedstawienia, filmy historyczne i ciekawe spotkania. Cieszę się, że Gdańszczanin dotarł na tak wysokie i ważne stanowisko.
- 87 146
-
2021-07-23 16:26
Naziole to nie są porządni ludzie. (2)
A swoją drogą chichot historii, że n*ziol będzie mówił kto był dobrym Polakiem.
- 39 14
-
2021-07-23 19:55
Lewactwo=naziole
Teraz naziole be?! Przecież twoi protoplaści kumplowali sie z naziolami!
- 8 20
-
2021-07-26 13:10
ludzie pokroju Inki , łupaszki ... bandydzi z bandytami w herbie
- 0 0
-
2021-07-23 16:39
a na tych ciekawych spotkaniach witacie sie rzymskim gestem?
- 21 6
-
2021-07-23 18:22
Zdobywca Westerplatte od jutra będzie pisał historię Polski od nowa. Nasz wkład w zwycięstwo nad faszystowskimi Niemcami był decydujący dla historii świata.
- 9 2
-
2021-07-23 23:21
hahah - facepalm. Nie wierze, ze Ty tak na serio?
- 4 3
-
2021-07-24 10:40
Szkoda, że ci patrioci nie znają ojczystego języka. (1)
Jak śmiesz, zaprzańcu, nazywać siebie patriotą, skoro kaleczysz piękną polską mowę, za którą ludzie oddawali życie, moskiewski pomiocie?
Cały pis taki chyba właśnie jest - niby piękne słowa o Polsce, a nie potrafią nawet hymnu zaśpiewać?- 4 2
-
2021-07-24 15:21
Czy ty i tobie podobni
Nie widzicie, ze jestescie pozytecznymi id,,..io,,tami? No chyba, ze 00bek. Skoro nie potrafisz sie podpisac, to chyba jednak pozyteczny
- 2 1
-
2021-07-24 13:14
pięć piw poproszę
ale was jest sześciu! dla mnie poproszę lemoniadę
- 1 0
-
2021-07-24 15:26
Bylo w tekscie, ze "wykonywal polecenie mocodawcow itd". A machcewicz nie wykonywal polecen swoich kolegow partyjnych? A inni,
W czym wiec problem, ze P. Nawrocki wykonywal
- 2 3
-
2021-07-23 18:34
Bardzo dobry wybór! (7)
Dobrze, ze tylko zacytowaliscie borusewicza bo ten facet nawet nie potrafi jednego zdania poprawnie powiedzieć! Co do nowego szefa IPN to z jednej strony szkoda, ze już nie będzie dyrektorem Muzeum II WŚ. Bardzo dużo zostalo zrobione pod jego kierownictwem. W końcu wystawa odpowiada prawdzie!
- 76 130
-
2021-07-23 19:27
ty tam ze wschodu
to że przylazłeś do Gdańska wraz z armią czerwoną - do niczego cię na upoważnia
wracaj za Bug - do swoich- 21 14
-
2021-07-23 20:45
Precz z Gdańska z kibolami!
- 16 8
-
2021-07-23 21:33
O a jest o TW balbina?
- 7 8
-
2021-07-23 23:20
Wy tak serio panie trollu? :)
- 3 7
-
2021-07-24 01:26
taa, bardzo duże zakupy: pasiak świętego Maksymiliana Kolbe, naprawdę to nie wiadomo czyj bo do gazu wszyscy szli nago (1)
nosze, rocznik 1958, ze szpitala psychiatrycznego,warte około 10 zł zakupił za 30 tysięcy złotych jako nosze z krwią westerplatczyków. Prawdziwy geniusz historyczny i ten cały Nawrocki i ten drugi Berent.
- 13 7
-
2021-07-24 16:15
Zobacz jak czterech dało minus, pewnie pracownicy, dla udobruchowania mogę im sprzedać szczeble z drabiny, która przyśniła się
- 2 3
-
2021-07-24 16:09
Prawdzie tej trzeciej.
- 0 0
-
2021-07-23 12:03
Tak się zastanawiam, jaki jest sens utrzymywania IPN-u jako instytucji? (16)
Miejsca pamięci są przecież objęte nadzorem odpowiednich jednostek muzealnicznych, a naukowcy przecież mogą prowadzić sobie badania historyczne. Archiwa można przecież zdigitalizować a oryginały przekazać do muzeum.
Może warto byłoby już zlikwidować IPN i przeznaczyć te środki na muzea i badania naukowe prowadzone przez naukowców na uniwersytetach?- 159 128
-
2021-07-23 12:35
Może się nie zastanawiaj, skoro się nie znasz. (4)
Archiwalia, dokumenty są przechowywane w archiwach, które w swych magazynach zapewniają właściwe warunki do ich przechowywania. Dokumenty jeszcze długo będą digitalizowane, ktoś musi je opracowywać, skanować i udostępniać. To jest praca na lata.
- 28 32
-
2021-07-23 13:19
przecież są Archiwa Państwowe i tam powinny trafić archiwa IPN (2)
ktoś musi je opracowywać, skanować i udostępniać, napisałeś. Sęk w tym kto i co wpierw opracowuje i udostępnia oraz w jakim celu.
- 29 13
-
2021-07-23 13:22
Archiwa Państwowe nie są w stanie podołać temu zadaniu. Nie mogą uporać się z opracowaniem swojego zasobu, z digitalizacją mają
- 11 20
-
2021-07-23 13:28
Archiwa państwowe nie podołają temu zadaniu.
Mają swoje zasoby do opracowywania i digitalizacji, a w związku z tym ogrom pracy. Poza tym jak ktoś wyżej napisał IPN to nie tylko archiwum: "To też poszukiwania miejsc spoczynków ofiar reżimów: nazistowskiego i komunistycznego, wciąż jeszcze postępowania prokuratorskie w sprawie działań na szkodę narodu polskiego w czasach PRL, prowadzona w
Mają swoje zasoby do opracowywania i digitalizacji, a w związku z tym ogrom pracy. Poza tym jak ktoś wyżej napisał IPN to nie tylko archiwum: "To też poszukiwania miejsc spoczynków ofiar reżimów: nazistowskiego i komunistycznego, wciąż jeszcze postępowania prokuratorskie w sprawie działań na szkodę narodu polskiego w czasach PRL, prowadzona w współpracy z Instytutem Historii PAN Bibliografia Historii Polskiej, edukacja, wystawy, publikacje włącznie z seriami wydawniczymi, prowadzenie lustracji wynikające z ustawy, kilkadziesiąt projektów badawczych i centrum informacji o ofiarach II Wojny Światowej, które jest bardzo przydatne dla osób, które prowadzą badania genealogiczne. "
- 13 16
-
2021-07-24 01:14
Archiwa w większości są utajnione, digitalizacja
idzie jak krew z nosa. Nie o tako Polske walczyłem..
- 6 2
-
2021-07-23 12:51
No widzisz... Jakieś pojęcie masz, ale tak naprawdę niewiele wiesz o IPN. (1)
IPN to nie tylko archiwalia czy miejsca pamięci. To też poszukiwania miejsc spoczynków ofiar reżimów: nazistowskiego i komunistycznego, wciąż jeszcze postępowania prokuratorskie w sprawie działań na szkodę narodu polskiego w czasach PRL, prowadzona w współpracy z Instytutem Historii PAN Bibliografia Historii Polskiej, edukacja, wystawy, publikacje
IPN to nie tylko archiwalia czy miejsca pamięci. To też poszukiwania miejsc spoczynków ofiar reżimów: nazistowskiego i komunistycznego, wciąż jeszcze postępowania prokuratorskie w sprawie działań na szkodę narodu polskiego w czasach PRL, prowadzona w współpracy z Instytutem Historii PAN Bibliografia Historii Polskiej, edukacja, wystawy, publikacje włącznie z seriami wydawniczymi, prowadzenie lustracji wynikające z ustawy, kilkadziesiąt projektów badawczych i centrum informacji o ofiarach II Wojny Światowej, które jest bardzo przydatne dla osób, które prowadzą badania genealogiczne.
No i archiwalia... owszem, można to zdigitalizować i IPN nawet to robi, ale to jest roboty na przynajmniej 30 - 40 lat, bo cały zasób IPN to według ich strony na chwilę obecną prawie 93 kilometry akt. Akt, które trzeba przed digitalizacją opracować, poddać czasem konserwacji lub naprawom z względu na ich stan (grzyb, uszkodzenia mechaniczne itd.) bo większość jednostek w każdym archiwum to takie, do których nikt nigdy nie zaglądał od przyjęcia, albo zaglądał ileś lat temu ostatni raz.- 27 26
-
2021-07-23 19:32
Rozumiem Twój punkt widzienia.
Ale nadal nie dostrzegam sensu utrzymywania całej dedykowanej instytucji (wraz z jej bagażem administracyjnym). Nie lepiej przeznaczyć te środki dla naukowców?
( większość jednostek w każdym archiwum to takie, do których nikt nigdy nie zaglądał od przyjęcia, albo zaglądał ileś lat temu ostatni raz.) A może lepiej to spalić? Życie toczyAle nadal nie dostrzegam sensu utrzymywania całej dedykowanej instytucji (wraz z jej bagażem administracyjnym). Nie lepiej przeznaczyć te środki dla naukowców?
( większość jednostek w każdym archiwum to takie, do których nikt nigdy nie zaglądał od przyjęcia, albo zaglądał ileś lat temu ostatni raz.) A może lepiej to spalić? Życie toczy się dalej. Ludzie, którzy żyli w trakcie drugiej wojny światowej mają minimum 75lat. Ci co cokolwiek pamiętali ponad 80. Zbrodnie komunistyczne i nazistowskie zostały już bardzo skutecznie udokumentowane i upamiętnione.
Z okresem Stalinizmu, na który przypada większość zbrodni jest podobnie, a za kilka lat będzie tak samo.
Zbrodniami z lat 70-80 gdzie sprawcy mają minimum 50-60 lat (a decydenci pewnie już też nie żyją) może zająć się komórka prokuratury/policji. Ile będzie tych spraw? 100? Z czego większość to stan wojenny.- 12 6
-
2021-07-23 13:40
Jest olbrzymi sens działalności IPNu. (5)
Wszystkie zbrodnie niemieckie i sowieckie popełnione na narodzie polskim wymagają upamiętnienia, obiektywnego zbadania w kontekście okoliczności historycznych i ciągłego pilnowania by nie dochodziło do przekłamań. Dla PZPRowców IPN jest solą w oku, a gdyby nie IPN to platforma najchętniej już dawno by płaciła Niemcom i Żydom odszkodowania za wywołanie II wojny światowej i polskie obozy koncentracyjne.
- 18 30
-
2021-07-23 13:58
A zbrodnie etnicznych Polaków na innych obywatelach II RzP kto będzie badał? (3)
- 23 14
-
2021-07-23 16:32
Kto będzie badał? To oczywiste! (2)
Berlin i Moskwa.
Tam już dorobią do tych zbrodni pasującą im, i ewentualnie poprawną politycznie historię.- 14 10
-
2021-07-23 21:31
Nie potrzeba nic dorabiać, wystarczy nie chować głowy w piasek (1)
- 7 4
-
2021-07-23 23:08
Oczywiście, ale
Berlin i Moskwa nie będą się pytać nikogo o zdanie, a Polska dla nich będzie zawsze odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej. Z resztą Putin już otwarcie wydala swoje łgarstwa że pakt Ribbentrop-Mołotow to był pakt obronny przeciwko agresywnej Polsce.
- 7 3
-
2021-07-23 19:36
A może to przechowalnia dla członków partii, którzy posiadają dyplomy na tyle ekhm unikalne..
... że nie można ich wsadzić do żadnej spółki skarbu państwa.
- 10 8
-
2021-07-24 09:31
Jaki sens? taki żeby kumple, partyjniacy, rodzinka mogła zajmować wysokopłatne stanowiska
- 3 3
-
2021-07-24 16:16
Jaki sens?
Przecież to proste, posadki dla kolesi i kasa,kasa!
- 2 3
-
2021-07-24 16:30
Uniwersytety
Małe sprostowanie - tekst fragmentu komentarza powinien brzmieć:
"przeznaczyć te środki na muzea i badania naukowe prowadzone przez naukowców na lewackich uniwersytetach".- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.