• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Karol Nawrocki prezesem IPN. Senat wyraził zgodę

Ewelina Oleksy
23 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 16:43 (24 lipca 2021)
W czwartek Karol Nawrocki odpowiadał na pytania senatorów. W piątek podjęto decyzję, że zostanie prezesem IPN. W sobotę powołano nowego dyrektora Muzeum II WŚ. W czwartek Karol Nawrocki odpowiadał na pytania senatorów. W piątek podjęto decyzję, że zostanie prezesem IPN. W sobotę powołano nowego dyrektora Muzeum II WŚ.

Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a od czerwca także wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, został oficjalnie prezesem IPN. Jego kandydaturę - niejednogłośnie - poparł w piątek Senat. To pociągnie za sobą zmiany we władzach gdańskiego muzeum. Jego nowym szefem został prof. Grzegorz Berendt.



Aktualizacja, 24 lipca



W sobotę, 24 lipca, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński powierzył dr. hab. Grzegorzowi Berendtowi pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Pełnienie obowiązków dyrektora MIIWŚ przez dr. hab. Grzegorza Berendta zostało powierzone na czas określony, tj. do czasu powołania dyrektora wyłonionego w trybie przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - informuje rzeczniczka Muzeum II WŚ.
Prof. Berendt przez 4 ostatnie lata był zastępcą dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. naukowych. Jako swojego następcę na stanowisku dyrektora wskazał go Karol Nawrocki.

Prof. Grzegorz Berendt pełni teraz obowiązki dyrektora Muzeum II WŚ. Prof. Grzegorz Berendt pełni teraz obowiązki dyrektora Muzeum II WŚ.
Aktualizacja, godz. 16:05

Jak informuje rzeczniczka Muzeum II WŚ, dziś dr Karol Nawrocki złożył na ręce Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Glińskiego rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w związku z powołaniem na stanowisko Prezesa IPN.

- Wybór nowego dyrektora MIIWŚ pozostaje w kompetencjach Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Do tego czasu osobami uprawnionymi do kierowania bieżącą pracą muzeum są zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - informuje rzeczniczka muzeum.


Jak zmiana dyrektora wpłynie na działalność Muzeum II WŚ w Gdańsku?

Karol Nawrocki został już oficjalnie wybrany na prezesa IPN. 23 lipca, w piątek, Senat poparł jego kandydaturę, którą 28 maja wybrał Sejm.

Wyniki głosowania ws. wyrażenia zgody na powołanie nowego prezesa IPN:

  • za: 52 senatorów,
  • przeciwko: 47 senatorów,
  • wstrzymali się: 1 senator.


Kandydatura Nawrockiego "przeszła" głosami dwóch posłów PSL i jednego z PO, który się wyłamał i jako jedyny z Klubu KO zagłosował za - to senator Antoni Mężydło.

- Ta decyzja jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wielkim zobowiązaniem. Pięknie dziękuję, niech żyje Polska - powiedział Karol Nawrocki po ogłoszeniu wyników głosowania.
Imienne wyniki głosowania w Senacie. Imienne wyniki głosowania w Senacie.

Koalicja Obywatelska nie poparła i krytykowała



Debata nad tym wyborem w Senacie trwała dwa dni. Przeciwko powołaniu Nawrockiego głosowali senatorowie KO i Lewicy.

- IPN jest instytucją ważną i potrzebną, pod warunkiem że jest wolny od nacisków politycznych. Rolę prezesa IPN wyobrażam sobie jako państwową służbę. Pan Nawrocki został już wprowadzony tylnymi drzwiami do IPN, bo został wiceprezesem tej instytucji, obawiając się, że Senat nie potwierdzi decyzji Sejmu [powołanie na stanowisko wiceprezesa IPN nie wymaga zgody Sejmu i Senatu - dop. red.] - wskazywał na piątkowym posiedzeniu Sławomir Rybicki, senator KO z Gdańska. - Karol Nawrocki stał się symbolem polityki, która nie służy Polsce, więc właściwie dlaczego mielibyśmy poprzeć tę kandydaturę. Został zainstalowany w miejsce prof. Pawła Machcewicza na dyrektora muzeum w wyniku wrogiego przejęcia tej placówki, cenzurował wystawy, to go dyskwalifikuje. Dr Nawrocki, jako twarz polityki historycznej PiS, nie powinien być szefem instytucji, którą powinny cechować umiar i naukowa refleksja. Dr Nawrocki nie ma ani umiaru, ani refleksji. Pan wzorowo i gorliwie realizuje polecenia obozu władzy, wykonuje dyrektywy prezesa Kaczyńskiego - zwracał się do Nawrockiego obecnego w Senacie.
Kandydaturę Karola Nawrockiego na prezesa IPN krytykował na piątkowym posiedzeniu Senatu m.in. Sławomir Rybicki z KO. Kandydaturę Karola Nawrockiego na prezesa IPN krytykował na piątkowym posiedzeniu Senatu m.in. Sławomir Rybicki z KO.
Głos zabrał też Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu.

- Jestem z Gdańska i nie będę na pana głosował, bo był pan narzędziem i twarzą przejmowania Muzeum II WŚ po wyborach, które wygrał PiS. Był pan narzędziem usuwania całego kierownictwa tego muzeum pod nieprawdziwym pretekstem. Nie powinien pan robić kariery w IPN i muzealnictwie - mówił do Nawrockiego Borusewicz.
Senatorowie KO wytykali też Nawrockiemu m.in. ostatnią sprawę z pomysłem budowy apartamentów na Westerplatte. Muzeum II WŚ wycofało się z tego pomysłu dopiero po krytyce i interwencji ministra kultury.

Czytaj więcej:

Minister kultury nie zgadza się na apartamenty na Westerplatte



Senatorowie PiS, którzy kandydaturę Nawrockiego poparli, brali go w obronę.

Senatorowie PiS poparli i chwalili



- Pan Karol Nawrocki jest człowiekiem młodym, ale i dynamicznym, ma ugruntowaną wiedzę historyczną, ma dorobek historyczny, jest dobrym menedżerem. W moim głębokim przekonaniu spełnia kryteria, żeby objąć tę zaszczytną funkcję prezesa IPN - mówił senator Jan Maria Jackowski z PiS.
Senatorowie PiS wytykali tym z KO, że "IPN jest dla nich solą w oku", a Platformie Obywatelskiej chodzi tylko o "torpedowanie wszystkich decyzji rządu". Podkreślali, że Karol Nawrocki budzi ich "wielkie nadzieje".

- Dziękuję za to, co robi pan dla Gdańska, dla muzeum, dla dobrej polityki historycznej, która jest tam prezentowana - mówił do Nawrockiego senator Grzegorz Bierecki z PiS.

Kto zostanie nowym dyrektorem Muzeum II WŚ?



Nawrocki poinformował w Senacie, że jego następcą na stanowisku dyrektora Muzeum II Wojny światowej może zostać prof. Grzegorz Berendt. Obecnie jest on zastępcą dyrektora ds. naukowych.

Wszystko o Muzeum II Wojny Światowej



Prof. Grzegorz Berendt obecnie jest zastępcą dyrektora Muzeum II WŚ ds. naukowych.
Prof. Grzegorz Berendt obecnie jest zastępcą dyrektora Muzeum II WŚ ds. naukowych.
- Mój zastępca, prof. Grzegorz Berendt, będący światowej klasy profesjonalistą i fachowcem zajmującym się stosunkami polsko-żydowskimi, zdecydował, że mógłby przejąć stery w Muzeum II Wojny Światowej. Jest gotowy na to, aby kandydować na to stanowisko - powiedział Nawrocki. - Nigdy nie zostawiłbym Westerplatte, gdybym nie miał przekonania, że mogę zostawić Muzeum II Wojny Światowej tak doskonałemu fachowcowi, jakim jest prof. Grzegorz Berendt. Jest osobą, która równie dobrze, a może nawet lepiej, będzie kontynuowała tę misję - dodał.

Procedura w Senacie trwała dwa dni



Procedurę wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Senat rozpoczął w czwartek, 22 lipca. Dr Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania senatorów, powiedział m.in., że polska historia wymaga zgody narodowej i współdziałania w imię prawdy o polskim doświadczeniu XX wieku. Jego zdaniem fundamentem IPN jest pielęgnowanie prawdy historycznej w kontekście narodowym i geopolitycznym.

Nawrocki mówił o ojcach niepodległości Polski i o potrzebie służenia Polsce pomimo różnic politycznych.

- Uznaję, że narodowa zgoda i współdziałanie w imię prawdy o polskim doświadczeniu w XX wieku - o doświadczeniu dwóch przerażających totalitaryzmów: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu, że tej zgody wymaga także polska historia w wielu kontekstach - powiedział w Senacie dr Nawrocki.
Senatorów poinformował też o swoich planach na nowym stanowisku. Wśród nich jest m.in. powołanie Biura Nowoczesnych Technologii, które ma poprawić skuteczność przekazu, zaangażowanie w opiekę nad fundacjami i stowarzyszeniami, które gromadzą poza granicami Polski archiwalia. Dodał, że widzi potrzebę reformy przepisów lustracyjnych. W jego ocenie lustracji powinny podlegać osoby, które obejmują funkcje, a nie wszyscy kandydujący np. do rad gmin. Nawrocki podkreślał też, że nigdy nie był partyjny ani nie składał takich deklaracji.

Quiz Trójmiejskie muzea Średni wynik 55%

Trójmiejskie muzea

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (261) ponad 50 zablokowanych

  • Niech żyje nam prezes sto lat!!! (18)

    Tylko kto teraz zostanie nowym dyrektorem w MIIWŚ? Oby nie był to obecny włodarz instytucji w pewnym mieście nad Bzurą, bo wtedy powrócą takie asy muzealnictwa jak pewien Mariusz spod Gdańska zaangażowany (bez sukcesów) w projekty na Westerplatte. Giełda nazwisk wciąż się rozszerza i chętnych nie brakuje. A nowo wybranemu Prezesowi Nawrockiemu życzę powodzenia!!! To mówiłem ja ...

    • 31 33

    • (1)

      No właśnie. Gdzie Wójtowicza schowali. Mariusz wyłaź Hop Hop

      • 15 5

      • Przecież to największy nierób i szkodnik. Nic nie potrafi zrobić. Tylko niszczy

        • 8 2

    • Może dyrektorem zostanie ktoś z Pcimia, to przecież kuźnia talentów.

      • 24 4

    • (5)

      Przecież napisali że Berendt.

      • 11 2

      • (3)

        a kto daje nominację bo już się pogubiłem?

        • 10 2

        • Bez zgody Guru Żulibore to nikt w PiS nawet do toalety nie idzie. (2)

          • 21 6

          • Korasy

            • 0 0

          • Z tej nienawiści do Pisu to ci buraku błędy wyskoczyły . Żulibore tumanie co to jest ?

            • 0 0

      • Berendt?

        A nie boi się za bardzo?

        • 1 2

    • pis wybierze najlepszego , czyli albo zamiaaacza schodów sejmowych co się ukłonił przed Morawieckim , albo kibelbabcie sejmową co Kaczyńskiemu pożyczyła 30 zł inni się nie licza nawet z najlepszymi kompetencjami ... mają być głupi i się nie znać by tępo wykonywac polecenia partii , tak jak winnych dziedzinach ma być mizerota a nie ekspert co sie bedzie madrzył i stawał okoniem ... może jeszcze swoje zdanie będzie miał ... pfff

      • 12 5

    • Wojtowicz nie ma czasu na takie bzdury. Kończy teraz książkę. Muzeum Westerplatte najprawdziwsza historia

      • 4 3

    • Westerplatte (1)

      Westerplatte to w całości zasługi Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego. Archeologia, odkrycia szczątków polskich żołnierzy, kontynuowanie misji budowy Muzeum Westerplatte, gdy dla celów politycznych połączono dwie instytucje. Nawrocki w ogóle nie był zainteresowany Westerplatte, zajęty wewnętrznymi gierkami i wyrzucaniem ludzi z poprzedniej ekipy. Wszystkie zasługi z Westerplatte przypisał sobie potem Nawrocki, dlatego Mariusz został odsunięty.

      • 3 14

      • bredzisz pan

        • 9 4

    • (1)

      Podhorskiego odsunęli bo wałków nie pozwalał kręcić na Westerplatte , prosta sprawa :) Nie ma go to od razu jakieś nosze niby z Westerplatte kupili za 50 tysi. A to wyszła budowa apartamentów na Westerplatte za kasę muzealną. Niby na wynajem a i tak wszyscy wiedzą dla kogo ;) Wyjdzie jeszcze takich wałeczków. Wszak do wydania na Westerplatte jest 200 banieczek czy nawet wincej.

      • 6 10

      • Podhorski sam ukręcił największego wała na Westerplatte ale na szczęście to już jego koniec. Nikt więcej przekrętów takich jak on robić tam nie będzie! Jeszcze podcieranie sobie gęby patriotyzmem. Zresztą teraz chyba jest niedostępny w Muzeum. Wywalić szkodnika!

        • 8 5

    • Włodarz znad Bzury (1)

      Takowych aspiracji nie posiada, serdecznie pozdrawiam

      • 2 1

      • Czyli MWP nie ma już żadnych promotorów

        • 0 0

    • Olewka

      • 0 1

  • (4)

    Kandydat marionetka...cóż dzisiaj PiS,jutro kto inny,życie idzie daley)Ale sam IPN to ważna instytucja, o patriotach i historii zapomnieć nie można.

    • 34 57

    • Powinni zmienić nazwę na IPiSN. (3)

      Jak tam "jedyna sfałszowana" teczka hiacyntowego Balbiny?

      • 15 12

      • Wystarczy, że e S B ek zmienia nazwę na czytelnik.

        Lesiak

        • 5 4

      • kolego z gdyni (1)

        gdzie teczka pana Bolka?

        • 7 4

        • Zapytaj PIeSków z IPNu XD

          • 4 4

  • Tak się zastanawiam, jaki jest sens utrzymywania IPN-u jako instytucji? (16)

    Miejsca pamięci są przecież objęte nadzorem odpowiednich jednostek muzealnicznych, a naukowcy przecież mogą prowadzić sobie badania historyczne. Archiwa można przecież zdigitalizować a oryginały przekazać do muzeum.

    Może warto byłoby już zlikwidować IPN i przeznaczyć te środki na muzea i badania naukowe prowadzone przez naukowców na uniwersytetach?

    • 159 128

    • Może się nie zastanawiaj, skoro się nie znasz. (4)

      Archiwalia, dokumenty są przechowywane w archiwach, które w swych magazynach zapewniają właściwe warunki do ich przechowywania. Dokumenty jeszcze długo będą digitalizowane, ktoś musi je opracowywać, skanować i udostępniać. To jest praca na lata.

      • 28 32

      • przecież są Archiwa Państwowe i tam powinny trafić archiwa IPN (2)

        ktoś musi je opracowywać, skanować i udostępniać, napisałeś. Sęk w tym kto i co wpierw opracowuje i udostępnia oraz w jakim celu.

        • 29 13

        • Archiwa Państwowe nie są w stanie podołać temu zadaniu. Nie mogą uporać się z opracowaniem swojego zasobu, z digitalizacją mają

          • 11 20

        • Archiwa państwowe nie podołają temu zadaniu.

          Mają swoje zasoby do opracowywania i digitalizacji, a w związku z tym ogrom pracy. Poza tym jak ktoś wyżej napisał IPN to nie tylko archiwum: "To też poszukiwania miejsc spoczynków ofiar reżimów: nazistowskiego i komunistycznego, wciąż jeszcze postępowania prokuratorskie w sprawie działań na szkodę narodu polskiego w czasach PRL, prowadzona w współpracy z Instytutem Historii PAN Bibliografia Historii Polskiej, edukacja, wystawy, publikacje włącznie z seriami wydawniczymi, prowadzenie lustracji wynikające z ustawy, kilkadziesiąt projektów badawczych i centrum informacji o ofiarach II Wojny Światowej, które jest bardzo przydatne dla osób, które prowadzą badania genealogiczne. "

          • 13 16

      • Archiwa w większości są utajnione, digitalizacja

        idzie jak krew z nosa. Nie o tako Polske walczyłem..

        • 6 2

    • No widzisz... Jakieś pojęcie masz, ale tak naprawdę niewiele wiesz o IPN. (1)

      IPN to nie tylko archiwalia czy miejsca pamięci. To też poszukiwania miejsc spoczynków ofiar reżimów: nazistowskiego i komunistycznego, wciąż jeszcze postępowania prokuratorskie w sprawie działań na szkodę narodu polskiego w czasach PRL, prowadzona w współpracy z Instytutem Historii PAN Bibliografia Historii Polskiej, edukacja, wystawy, publikacje włącznie z seriami wydawniczymi, prowadzenie lustracji wynikające z ustawy, kilkadziesiąt projektów badawczych i centrum informacji o ofiarach II Wojny Światowej, które jest bardzo przydatne dla osób, które prowadzą badania genealogiczne.

      No i archiwalia... owszem, można to zdigitalizować i IPN nawet to robi, ale to jest roboty na przynajmniej 30 - 40 lat, bo cały zasób IPN to według ich strony na chwilę obecną prawie 93 kilometry akt. Akt, które trzeba przed digitalizacją opracować, poddać czasem konserwacji lub naprawom z względu na ich stan (grzyb, uszkodzenia mechaniczne itd.) bo większość jednostek w każdym archiwum to takie, do których nikt nigdy nie zaglądał od przyjęcia, albo zaglądał ileś lat temu ostatni raz.

      • 27 26

      • Rozumiem Twój punkt widzienia.

        Ale nadal nie dostrzegam sensu utrzymywania całej dedykowanej instytucji (wraz z jej bagażem administracyjnym). Nie lepiej przeznaczyć te środki dla naukowców?

        ( większość jednostek w każdym archiwum to takie, do których nikt nigdy nie zaglądał od przyjęcia, albo zaglądał ileś lat temu ostatni raz.) A może lepiej to spalić? Życie toczy się dalej. Ludzie, którzy żyli w trakcie drugiej wojny światowej mają minimum 75lat. Ci co cokolwiek pamiętali ponad 80. Zbrodnie komunistyczne i nazistowskie zostały już bardzo skutecznie udokumentowane i upamiętnione.

        Z okresem Stalinizmu, na który przypada większość zbrodni jest podobnie, a za kilka lat będzie tak samo.

        Zbrodniami z lat 70-80 gdzie sprawcy mają minimum 50-60 lat (a decydenci pewnie już też nie żyją) może zająć się komórka prokuratury/policji. Ile będzie tych spraw? 100? Z czego większość to stan wojenny.

        • 12 6

    • Jest olbrzymi sens działalności IPNu. (5)

      Wszystkie zbrodnie niemieckie i sowieckie popełnione na narodzie polskim wymagają upamiętnienia, obiektywnego zbadania w kontekście okoliczności historycznych i ciągłego pilnowania by nie dochodziło do przekłamań. Dla PZPRowców IPN jest solą w oku, a gdyby nie IPN to platforma najchętniej już dawno by płaciła Niemcom i Żydom odszkodowania za wywołanie II wojny światowej i polskie obozy koncentracyjne.

      • 18 30

      • A zbrodnie etnicznych Polaków na innych obywatelach II RzP kto będzie badał? (3)

        • 23 14

        • Kto będzie badał? To oczywiste! (2)

          Berlin i Moskwa.
          Tam już dorobią do tych zbrodni pasującą im, i ewentualnie poprawną politycznie historię.

          • 14 10

          • Nie potrzeba nic dorabiać, wystarczy nie chować głowy w piasek (1)

            • 7 4

            • Oczywiście, ale

              Berlin i Moskwa nie będą się pytać nikogo o zdanie, a Polska dla nich będzie zawsze odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej. Z resztą Putin już otwarcie wydala swoje łgarstwa że pakt Ribbentrop-Mołotow to był pakt obronny przeciwko agresywnej Polsce.

              • 7 3

      • A może to przechowalnia dla członków partii, którzy posiadają dyplomy na tyle ekhm unikalne..

        ... że nie można ich wsadzić do żadnej spółki skarbu państwa.

        • 10 8

    • Jaki sens? taki żeby kumple, partyjniacy, rodzinka mogła zajmować wysokopłatne stanowiska

      • 3 3

    • Jaki sens?

      Przecież to proste, posadki dla kolesi i kasa,kasa!

      • 2 3

    • Uniwersytety

      Małe sprostowanie - tekst fragmentu komentarza powinien brzmieć:
      "przeznaczyć te środki na muzea i badania naukowe prowadzone przez naukowców na lewackich uniwersytetach".

      • 2 0

  • Gratuluję

    • 49 50

  • Grzegorz Bierecki? (4)

    A to nie on przypadkiem wyprowadził miliardy złotych ze SKOKów na zagraniczne konta? Słuszną linię ma nasza władza.

    • 66 39

    • Firmy wydmuszki jak SaltLux zarejestrowane w rajach podatkowych: Luksemburg, Cypr, itd (2)

      podwójna kradzież, najpierw generowana w SKOKach, a potem transferowana do rajów podatkowych, żeby nie płacić podatków w Polsce. Pier....ni patrioci.... hipokryzja level niebiosa

      • 23 7

      • Cicho.. przecież tylko o Ambergold można mówić. (1)

        • 18 5

        • Kiedy inicjatorem amber gold byl wlasnie zausznik Grzegorza B..

          • 14 8

    • Ten sam

      Wprowadziliby tam CBA do tego muzeum.. Miała być kontrola. Ale.dzis PiS aresztował syna szefa CBA i szach mat. Taki przypadek.

      • 7 4

  • Zwyczajnie hańba (2)

    Zwyczajnie hańba i kompromitacja

    • 60 54

    • Jak caly IPN, ktory powinien zostac zdigitalizowany i udostepniony dla kazdego w internecie, a cala PiSowska holota, ktora tam siedzi i maci powinna byc zwolniona w pi*du.

      • 9 6

    • Miło, że przedstawiłeś się... ,, wstyd i kompromitacja,, rzadkie imiona masz..

      Lecz oddają twój stan umysłu...

      • 4 3

  • Jak tylko dojdę do władzy to caly ten IPN zlikwiduję! (4)

    Angela kazała.

    • 58 54

    • Tobie z Ciemnogrodzkiej rozkazy codziennie wysyłają :)

      • 22 16

    • I prawidłowo należy to coś zlikwidować, na ten rok mają budżet chyba cztery razy większy niż PAN, tylko po ta aby kreować nowych pseudo bohaterów typu kaczyński ...

      • 22 17

    • choć raz napisałes coś z sensem parafianinie... szkoda, ze przez przypadek ;)

      • 5 5

    • Dodaj, że wcześniej go zakładałeś - mimo katastrofalnej sytuacji budżetowej

      niby liberał, a do dojenia podatników pierwszy

      • 0 0

  • Skandal ! Zaraz się zacznie przekłamywanie historii przez PiS ! :) (5)

    • 48 59

    • Już dawno się zaczęło. (4)

      Aczkolwiek pewnie niedługo się dowiemy, że Kaczyńscy zbudowali Arkę Noego, dary Jezusowi przyniosło trzech mędrców - Lech Kaczyński, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki, wstrzymali słońce i ruszyli ziemię, wygrali IIWŚ i wypędzili Komunę z Polski.

      • 18 12

      • Mało tego jeden z bliźniaków chodził po wodzie i zamieniał wodę w wino :) (1)

        A Pinokio wygrał z krzyżakami pod Grunwaldem :)

        • 15 10

        • No jak Duda był sojusznikiem Japonii podczas wojny światowej to nic mnie już bardziej nie zdziwi.

          • 11 3

      • Jezusa z kaczyńskimi łączy wyłącznie pochodzenie etniczne, nic poza tym (1)

        • 12 6

        • Dziwnym zbiegiem okoliczności "matki chrzestne" bliźniaków K. popełniły samobójstwo o_O

          • 7 4

  • Sieg Karol! (1)

    i pięć piw dla kolegów!

    • 50 31

    • Vivat gruppenfuhrer Nawrotzky.

      • 7 1

  • Sprzedajni zdrajcy! Ciemna Noc nad IPN

    • 30 40

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane