• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Każdy obchodzi po swojemu

on, (PAP)
30 sierpnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ważne historie w prosty sposób
Trzy rodzaje obchodów 25. rocznicy Sierpnia'80 - oficjalne, niezależne i stoczniowe - odbędą się w Gdańsku. Można się też spodziewać protestów podczas głównych uroczystości pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Protestującymi na pewno nie będą stoczniowcy należący do "Solidarności". Komisja międzyzakładowa tego związku w Stoczni Gdańskiej podjęła decyzję, że ci jej członkowie, którzy zakłócą uroczystości zostaną wykluczeni z organizacji.

W ramach oficjalnych obchodów 25. rocznicy strajków sierpniowych i powstania "Solidarności" w środę 31 sierpnia pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku odbędzie się uroczysta msza św., którą odprawi specjalny wysłannik papieża Benedykta XVI, metropolita krakowski, abp Stanisław Dziwisz. Później zostaną złożone kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie w sierpniu 1980 r. wybuchł strajk. Po południu zostanie podpisany akt erekcyjny pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności. Wieczorem podczas uroczystego koncertu Jan A.P. Kaczmarek wykona utwór skomponowany specjalnie na uroczystości.

31 sierpnia niezależne obchody 25. rocznicy Sierpnia'80 w sali NOT w Gdańsku zorganizuje grupa działaczy Wolnych Związków Zawodowych i pierwszej "Solidarności". Tego dnia odbędzie się m.in dyskusja z udziałem Anny Walentynowicz pt. "Czym była 'Solidarność'". Prelekcję pt. "Jak 'Solidarność' była zwalczana" wygłosi Andrzej Gwiazda, zaś zatytułowaną "Agentura w 'Solidarności' i skutki braku lustracji" - Krzysztof Wyszkowski. Gwiazda, Walentynowicz i Wyszkowski stoją w opozycji do Lecha Wałęsy, zarzucając mu agenturalną przeszłość i zaprzeczenie ideałom "Solidarności" po 1989 r.

Swoje obchody chce też zorganizować komisja zakładowa "Solidarności" Stoczni Gdańskiej. Wieczorem we wtorek rozpocznie się festyn podczas, którego wystąpi zespół "Bielizna". Działacze stoczniowej "S" zapowiedzieli, że noc z 30 na 31 sierpnia spędzą w sali BHP Stoczni Gdańskiej. W środę uczczą 25. rocznicę Sierpnia'80 złożeniem kwiatów pod stoczniową bramą.

- To jest nasze święto, a nie polityków i oficjeli - mówi Karol Guzikiewicz, wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Stoczni Gdańskiej. - Nie chcemy jednak niczego zagłuszać ani działać w rozrabiacki sposób. Niewykluczone, iż podczas oficjalnych uroczystości pod pomnikiem robotnicy będą po prostu stać w milczeniu za stoczniową bramą.

Każdy członek związku NSZZ "S" Stoczni Gdańskiej, który zakłóci uroczystości obchodów rocznicy 25-lecia powstania "Solidarności", zostanie wykluczony z organizacji. Taką decyzję podjęła Komisja Międzyzakładowa "S" Stoczni Gdańskiej.

- Chcieliśmy przeciąć dyskusje na temat tego, że chcemy rozrabiać - mówi Roman Gałęzewski, szef stoczniowej "Solidarności". - Powiedziałem, że jak ktoś chce rozrabiać, to na pewno nie stoczniowcy. Uchwała świadczy o naszej determinacji, by nie przypinać nam wszystkiego, co jest w obiegu informacyjnym.

- Są pewne grupy przygotowujące się do zakłócenia uroczystości - dodaje Karol Guzikiewicz. - My nie chcemy mieć z nimi nic wspólnego. W tym dniu nie będziemy rzucać petard, nie będziemy palić opon.

Związkowcy ogłosili również stanowisko dotyczące 25. rocznicy powstania "S". Napisali w nim, że "wszystkie osoby odpowiedzialne za likwidację, upadłość oraz sprzedaż Stoczni Gdańskiej na wszystkich uroczystościach Solidarności są persona non grata".

Karol Guzikiewicz pytany, kogo stoczniowcy uważają za "osoby niepożądane" wymienił m.in. obecnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, b. premierów Tadeusza Mazowieckiego, Jerzego Buzka oraz marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza.

- Ci ludzie może i mogą tu być - mówi związkowiec. - Tylko, że oni nie naprawili krzywd stoczniowców. Stoczniowcy na pewno im klaskać nie będą.

Do zakłócenia oficjalnych uroczystości w środę przygotowuje się natomiast grupa osób, w tym m.in. były radny Gdańska Stefan Śnieżko, który w ubiegłym roku zasłynął jako jeden z głównych organizatorów protestów wiernych przeciwko odwołaniu ks. prałata Henryka Jankowskiego z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku.

Śnieżko kupił ponad 30 gwizdków, które rozprowadził wśród znajomych.

- W odpowiednim momencie wygwiżdżemy fałszywe autorytety takie jak Wałęsa, Geremek i Mazowiecki. Będziemy też gwizdać na Kwaśniewskiego - powiedział Stefan Śnieżko.
on, (PAP)

Wydarzenia

Opinie (29)

 • Śnieżko ma na imie Ryszard

  a nie Stefan, co nie umniejsza faktu, że To wyjątkowy idiota.

  • 0 0

 • ??????? to komu będą bić brawa

  Jawna oriętacja polityczna stoczni jest dość wyraźna w tym artykule - widać autor sprzyja owej. A kogo to obchodzi ??? Walczyli i udało im się...ale ci których wepchneli na szczyt nie zadbali o nią także...to i jest jak jest rozpie_ducha - /fill in missing letter/ - i znowu będą zakorkowywać śródmieście - i znów będzie kicha i znów pojawi się tysiąc postów na trojmieście i znów rączki będą pracować- gallux się będzie rozpisywał...że to takie czy owakie...każdy będzie wyszczerzony stał i oglądał obchody a po powrocie naklepie posta i gra muzyczka-do następnego festynu-life goes on

  • 0 0

 • bueeeeeeeeeeeeeeeeeee

  Przechrzcili Śnieżkę na Stefana a to zapewne chodziło o jego brata broni od protestów niejakiego Grabskiego. Zastanawiam się który głupszy?? Mimo wszystko stawiam na Śnieżkę.

  • 0 0

 • Wstyd znow bedzie przed calym swiatem.

  Dlaczego polsacy zawsze musza sami sobie zrobic taki wstyd??Dlaczego polacy nie potrafia wypracowac wspolnej racji stanu??Wstyd...To wszystko co moge na ten temat powiedziec.

  • 0 0

 • wszystko normalnie

  Tylko chyba najwyższy czas zmienić nazwę bo jest jak zwykle w naszym kraju jednak słowo "solidarność" nijak sie nie da przetłum aczyć gościom z zagranicy

  • 0 0

 • racja stanu to jest jak pan bush musiał choć nie chciał najechac irak
  nazbyt uroczyste obchody w momencie ujawniania prawdy z teczek o "bohaterach" jest jakby nie na miejscu
  nie wszystko jest jasne, nie wszystkie osoby "dramatu" grają swoje role i dlatego Polacy "racje stanu" w tej sprawie mają po prostu w dupie.....
  prawde poznamy kiedy ostatni esbeckidokument z IPN ujrzy światło dziennie
  zwróć uwage na skale poszczególnych obchodów
  te oficjalne przypominają dożynki państwowe 1-maja 22-lipca 7-listopada i 13 grudnia razem wziete:)
  nawet postaci dramatu jakby te same.....

  • 0 0

 • A JA MAM TO WSZYSTKO W DUPIE!!!

  Tylko po co to piękne miasto paraliżować i upadlać jego mieszkańców. Dla hordy nierobów, darmozjadów i cwaniaków?

  • 0 0

 • każdy świętuje po swojemu...

  ... jeden gwizdkiem, drugi robieniem "breżniewa" z Kwaśniewskim.

  Ja natomiast po raz n-ty skończyłem czytać "Limes inferior" Zajdla i nie mogę się nadziwić ostatniemu zdaniu autora, skreślonemu właśnie w sierpniu`80tego (zaczął w 1979, więc nie mógł przewidzieć a wyszedł taki piękny komentarz ówczesnej sytuacji):

  "...spojrzał w jasną twarz Alicji, trwając w radosnym poczuciu olśnienia i zrozumienia, na granicy snu i jawy, nie wiedząc już, co jest jawą a co snem, lecz pewien, że dopiero z ostatnim z ludzi umiera nadzieja..."

  • 0 0

 • A co tu świętować?

  Rozgrabienie Polskiego majątku?
  Upadek stoczni? (16000 - 3000 = 13000 pracowników mniej)
  Upadek szkolnictwa ?
  Obniżenie granicy nędzy?
  Upadek służby zdrowia?
  20% bezrobocie?
  Wszechwładzę KK ?
  a może
  cudowne życie elit i kombinatorów styropianowych?

  • 0 0

 • A kiedy DEFILADA ku czci?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane