• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obecność w aucie nie zwalnia z opłaty za parkowanie

Michał Sielski
28 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (453)
Najnowszy artykuł na ten temat Parking przy biurowcach i SKM bez opłat
  • Postój przy al. Jana Pawła II trwał 5 minut. Takie zdjęcia zobaczył nasz czytelnik po sprawdzeniu upomnienia za nieopłacone parkowanie.
  • Postój przy al. Jana Pawła II trwał 5 minut. Takie zdjęcia zobaczył nasz czytelnik po sprawdzeniu upomnienia za nieopłacone parkowanie.

- Dostałem mandat za nieopłacone parkowanie, bo zjechałem na chwilę, żeby odebrać telefon - mówi czytelnik Trojmiasto.pl, który właśnie otrzymał upomnienie. "Upolował go" samochód e-kontroli. Urzędnicy przypominają, że stanie z włączonym silnikiem to także parkowanie - i także wymaga opłaty. Co więcej, można za nie dostać dodatkowy mandat.Zdarza ci się stanąć na chwilę i nie zapłacić za parkowanie?

Pan Mirosław wyjeżdżał z terenu gdyńskiej mariny, gdy zadzwonił jego telefon.

- Zjechałem na prawo, żeby odebrać i spokojnie porozmawiać. Było ciemno, nie chciałem prowadzić rozproszony ani tym bardziej blokować przejazdu. Rozmowa trwała chwilę, nawet nie gasiłem silnika. Skończyłem i pojechałem do domu - opowiada czytelnik Trojmiasto.pl
Wszystko działo się 13 stycznia 2023 roku, ale pan Mirosław dowiedział się o tym dopiero w ubiegłym tygodniu, gdy otrzymał upomnienie, bo nie opłacił mandatu. Papierowych powiadomień za szybą już bowiem kierowcy w Gdyni nie znajdą.- Od stycznia 2023 roku Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni zrezygnował z umieszczania papierowych zawiadomień za wycieraczką pojazdu, informujących o wystawionej opłacie dodatkowej za brak opłaconego postoju w SPP. Ma to związek z wprowadzeniem mobilnych kontroli w Strefie Płatnego Parkowania oraz z uruchomieniem strony internetowej, za pośrednictwem której można sprawdzić czy została nam wystawiona opłata dodatkowa (wpisując numer rejestracyjny pojazdu). Od stycznia 2023 roku kierowca, który nie opłacił postoju otrzymuje jedynie listowne upomnienie - przypomina Magdalena Wojtkiewicz, rzecznik gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Automatyczna kontrola parkowania działa w Gdańsku i Gdyni. Mieliśmy okazję przetestować gdański samochód do e-kontroli.


Nasz czytelnik nie do końca przyjmuje takie tłumaczenie. Nigdzie nie sprawdzał, czy ma do zapłacenia mandat za parkowanie w strefie płatnego parkowania bez stosownej opłaty, bo za parkowanie zawsze płaci.

- Według mnie nie było to parkowanie, ale krótki postój. Widać zresztą nawet na zdjęciach, że świecą się światła stop, a silnik jest włączony - podkreśla.

Maszyna bezduszna, ale zgodna z przepisamiNieoficjalnie urzędnicy zwracają uwagę, że to efekt wprowadzenia automatycznej kontroli parkowania. Pieszy kontroler, widząc kierowcę, być może zapukałby w szybę i "przypomniał" o konieczności opłacenia parkingu. Kierowca samochodu skanującego parkujących nie ma nawet takiej możliwości.- Jeśli kierowca zaparkował w Strefie Płatnego Parkowania i nie opłacił postoju (a postój trwał dłużej niż minutę), wystawienie opłaty dodatkowej przez kontrolera lub w trakcie mobilnej kontroli było zasadne - podkreśla Magdalena Wojtkiewicz z ZDiZ Gdynia.

Dodatkowy mandat za postój z włączonym silnikiemOd urzędników usłyszeliśmy także, że kierowca powinien także zdawać sobie sprawę, że naraził się także na konsekwencje za inne wykroczenie. Jeśli stał z włączonym silnikiem, to też złamał przepisy.

Za postój z włączonym silnikiem dłużej niż minutę grozi mandat w wysokości 100 zł. Gdy policjant uzna, że efektem jest jednak nadmierna emisja spalin lub hałas, mandat wynosi 300 zł.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (453)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane