• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zapłaciła za postój, mandat przyszedł po dwóch miesiącach

Patryk Szczerba
11 stycznia 2024, godz. 20:00 
Opinie (198)
Najnowszy artykuł na ten temat Parking przy biurowcach i SKM bez opłat
Zdaniem wielu czytelników zamieszanie z wezwaniami do zapłaty zaczęło się, gdy urzędnicy odeszli od papierowych wezwań za szybą. Zdaniem wielu czytelników zamieszanie z wezwaniami do zapłaty zaczęło się, gdy urzędnicy odeszli od papierowych wezwań za szybą.

Zapłaciła za parkowanie, a i tak dostała mandat. Historia pani Aleksandry potwierdza, że brak papierowych wezwań do zapłaty w Gdyni to błąd. Użytkownicy nie mają świadomości ukarania i  trudniej jest się odwołać od złych decyzji.



Czy papierowe powiadomienia o mandacie za parkowanie powinny wrócić do Gdyni

Przypomnijmy: jeszcze kilkanaście miesięcy temu o opłacie dodatkowej za nieopłacenie parkowania w SPP w Gdyni kierowcy dowiadywali się z druku umieszczonego za wycieraczką. Potem przychodziło upomnienie pocztą.

Płatne parkowanie w Gdyni: zmiany od kilku miesięcy



Jednak od sierpnia 2022 r., czyli czasu wprowadzenia e-kontroli wykonywanej automatycznie przez samochód z kamerami, coraz rzadziej upomnienie pojawiało się za wycieraczką. Powód był prosty, pojazd przesyłał je od razu do bazy, nikt ich nie wystawiał na miejscu.

Kwitki z informacją o konieczności uiszczenia opłaty dodatkowej dostawali od razu tylko ci, którym wystawili je kontrolerzy odwiedzający miejsca, gdzie samochód nie dojeżdża lub pojawia się rzadko.

Teraz nawet oni już tego nie robią.



- Kierowca, który zaparkował pojazd w SPP i nie opłacił postoju, otrzyma jedynie listowne upomnienie - mówił rok temu Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
To, czy została nałożona dodatkowa opłata można sprawdzić na specjalnej stronie internetowej ZDiZ.

Przykłady wystawiania niesłusznych wezwań do zapłaty



Od tego czasu wiele osób narzeka na taki sposób komunikacji urzędników z kierowcami.

Panu Bartoszowi nałożono blokadę na koncie bankowym za rzekome nieopłacenie parkowania w Gdyni. Płacić nie musiał, bo ma abonament. Informację o blokadzie wysłano mu pocztą, ale nie dotarła.

Miasto weszło mu na konto. Niesłusznie Miasto weszło mu na konto. Niesłusznie

Z kolei pan Krzysztof otrzymał mandat wystawiony 6 sekund po tym, jak zakończyła się jego opłata za parkowanie. Dowiedział się o tym kilka tygodni później.

Dostał mandat po 6 sekundach od zakończenia opłaty Dostał mandat po 6 sekundach od zakończenia opłaty

Tym razem wezwanie do zapłaty dodatkowej otrzymała pani Aleksandra. Opisuje nam tę sprawę:

Ciężko mi zrozumieć, dlaczego Zarząd Dróg i zieleni Miasta Gdyni nie uczy się na własnych błędach.
3 listopada 2023 roku przyjechaliśmy z narzeczonym do centrum. Parkowanie opłacone poprzez "parking" w aplikacji banku - jak się okaże później ta czynność możliwe, że jest kluczowa.

Opłaciliśmy parking do godziny 16:44, gdy jednak wiedzieliśmy, że załatwianie spraw się przedłuży od razu w tej samej minucie, tj. O 16:44 dokupiliśmy parking.

Jakie było nasze zdziwienie, gdy w piątek 5 stycznia przyszedł do nas mandat z 3 listopada 2023 roku z godziny 16:43. Jak można wystawić mandat za nieopłacone parkowanie, podczas gdy było ono opłacone? Tego nie wiem. Napisałam odwołanie i czekam na informację zwrotną.

Ale zastanawia mnie fakt ile ludzi zostało oszukanych, bo chociażby wyrzuciło bilecik z parkometru, a kilkanaście tygodni później dostali mandat. Jak udowodnić w takiej sytuacji, że postój był opłacony? Szkoda, że mandatów już nie zostawia się za szybą w tradycyjnej formie papierowej, bo z pewnością byłoby łatwiej i szybciej się odwołać.

Sytuacja jest kuriozalna, niedopatrzenie ze strony ZDiZ w Gdyni jest niepodważalne. Uważam że takie sprawy należy nagłaśniać, bo jest to nic innego jak oszustwo.

Odpowiada Magdalena Wojtkiewicz, rzecznik ZDiZ w Gdyni

W trakcie mobilnej kontroli, zarejestrowany został brak opłaty za postój, co spowodowało wystawienie upomnienia. Przypominamy, że kierowca ma zawsze możliwość złożenia reklamacji. Każdy przypadek analizowany jest indywidualnie. Sprawa jeszcze nie została wyjaśniona.

Nie planujemy wystawiania zawiadomień o wezwaniu do zapłaty w papierowej formie. Był to przede wszystkim nieskuteczny sposób powiadamiania kierowców. Zgodnie z prawem - samo nieuiszczenie opłaty powoduje naliczenie opłaty dodatkowej. Zawiadomienie umieszczane za wycieraczką było jedynie informacją - która bardzo często nie trafiała do odbiorcy, gdyż zawiadomienia były niszczone, wyjmowane.

Przypominamy, że jeśli kierowca nie jest pewien, czy prawidłowo opłacił postój - może to sprawdzić na stronie internetowej, którą uruchomiliśmy specjalnie w tym celu. Na zawiadomienie.zdiz.gdynia.pl sprawdzimy, czy musimy opłacić upomnienie oraz uregulujemy opłatę dodatkową - wpisując numer rejestracyjny pojazdu. Rezygnacja z papierowych zawiadomień to również następstwo wcześniejszych zmian - czyli wprowadzenia mobilnych kontroli za pomocą pojazdów elektrycznych wyposażonych w kamery.

Z papierowych zawiadomień zrezygnowaliśmy również ze względów ekologicznych i ekonomicznych.


Quiz Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz? Średni wynik 53%

Ulice Trójmiasta. Co o nich wiesz?

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (198)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane