Fakty i opinie

Kilkanaście tysięcy w kopercie dla oszusta

Policjanci apelują: ostrzegajmy znanych nam seniorów przed oszustami.
Policjanci apelują: ostrzegajmy znanych nam seniorów przed oszustami. fot. policja

W Sopocie znów pojawili się oszuści próbujący wyłudzić od starszych osób pieniądze metodą "na policjanta". W ciągu ostatnich dni na policję zgłosiło się kilku seniorów, którzy zgłosili próby podobnych oszustw. W jednym przypadku przestępcom udało się nakłonić seniorkę do przekazania im kilkunastu tysięcy złotych.Czy posiadasz w mieszkaniu telefon stacjonarny?

tak, korzystam z niego często 9%
tak, ale praktycznie z niego nie korzystam 19%
nie, nie posiadam w mieszkaniu takiego aparatu 72%
zakończona Łącznie głosów: 868
Oszuści podający się za policjantów wciąż wyłudzają pieniądze od seniorów. W ostatnich dniach telefony od fałszywych policjantów otrzymało kilku mieszkańców Sopotu. Na szczęście większość mieszkańców miasta zorientowała się, że ma do czynienia z przestępcami i nie straciła swoich oszczędności.

- Do sopocian na telefony stacjonarne dzwonili kobieta albo mężczyzna i - podając się za policjantów - twierdzili, że oszuści chcą ukraść pieniądze z ich kont bankowych, a także zaciągnąć kredyty na ich dane. Dzwoniący przekonywali mieszkańców Sopotu o konieczności udziału w akcji polegającej na demaskowaniu oszustów, dzięki której nie stracą swoich oszczędności. Dla uwiarygodnienia swoich słów kazali bez rozłączenia tej rozmowy wybrać numer 112 lub 997, a wtedy inna osoba potwierdziła, że seniorzy rozmawiają z policjantami - opisuje metodę działania oszustów Lucyna Rekowska z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie.
Większość sopockich seniorów wykazała się czujnością i nie dała się oszukać. Część osób szybko zakończyła rozmowę, inni skontaktowali się z członkami swoich rodzin, którzy wytłumaczyli im, że była to próba oszustwa. W jednym przypadku senior sam zadzwonił do banku, gdzie upewnił się, że bank nie jest zagrożony, a telefon od kobiety podającej się za policjantkę był próbą wyłudzenia od niego pieniędzy.

- Niestety, jedna z mieszkanek Sopotu uwierzyła w historię opowiedzianą przez fałszywego policjanta i za jego namową wypłaciła z banku kilkanaście tysięcy złotych. Następnie w umówionym miejscu przekazała obcemu mężczyźnie kopertę z gotówką. Sprawą zajmują się już prawdziwi policjanci i wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia - mówi Rekowska.

Policjanci apelują o uczulanie seniorów na problemZasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, pracowników poczty, banku czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy pamiętać o kilku rzeczach:
  • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
  • policja nigdy nie poprosi cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
  • jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną,
  • pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
  • nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu, kogo tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy,
  • rozmawiajmy między sobą o takich rzeczach, czy to z rodziną czy ze znajomymi, ostrzegajmy się nawzajem.


- Zwracamy się też z apelem do osób młodych. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzcie im, jak zachować się w sytuacji, kiedy zadzwoni do nich obca osoba. Zwróćcie uwagę na zagrożenie również osobom starszym, o których wiecie, że mieszkają samotnie - mówi Rekowska.

Opinie (89) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.