Fakty i opinie

stat

Kolejne "łańcuchy światła" przed sądami w Trójmieście


W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje dwie z trzech ustaw o sądownictwie. Protestujący od kilku dni mieszkańcy Trójmiasta, którzy włączyli się w ogólnopolskie protesty, wieczorem znów pojawili się przed sądami w Gdańsku i Gdyni.Czy brałeś udział w którymś z protestów przeciw zmianom w sądownictwie?

tak, byłem na jednej manifestacji 20%
tak, brałem udział we wszystkich protestach 17%
nie, śledziłem jedynie doniesienia medialne 25%
nie, w ogóle mnie to nie interesuje 38%
zakończona Łącznie głosów: 983
- Warto było wspólnie stać przed sądami w Gdańsku i w całej Polsce i żądać zatrzymania zmian w ustroju sądownictwa. Warto było, bo wygraliśmy ten mecz, ale nie schodzimy z boiska. Warto było demonstrować jedność i siłę Obywateli konsekwentnie domagających się poszanowania naszych praw. Warto być dzisiaj przed sądami, by wspólnie pokazać naszą determinację na przyszłość. Zaproście rodziny, znajomych sąsiadów przed Sąd Okręgowy w Gdańsku, to jest także ich sukces - pisali w zapowiedzi poniedziałkowej manifestacji organizatorzy z KOD Pomorze.
- Nie wolno nam normalizować tego, co się stało. Nie wolno nam chwalić prezydenta za to, co powinien zrobić od razu po zapoznaniu się z ustawami o sądownictwie! Polski prezydent potrzebował tygodnia ulicznych protestów, żeby uznać, że może faktycznie, zadba o Konstytucję! To nie jest osiągnięcie! To powinna być norma! - dodawali z kolei organizatorzy spotkania pod Sądem Rejonowym w Gdyni.

Przemówienie Lecha WałęsyW poniedziałkowych manifestacjach wzięło udział nieco mniej osób, niż w poprzednich dniach. W przemówieniach organizatorzy skupili się na podziękowaniach za udział w protestach, podkreślali, że decyzja prezydenta jest podyktowana w głównej mierze przez zaangażowanie i czynny udział protestujących.Wyrażano też nadzieję, że prezydent Duda zmieni decyzję co do trzeciej ustawy o sądach powszechnych i także ją zawetuje. "Idź na całość!" - zaintonowano wśród protestujących w Gdyni.

W Gdańsku przemawiał - podobnie jak w dniach poprzednich - prezydent Lech Wałęsa, nie zabrakło okrzyków: "Wolność, równość, demokracja!", "Konstytucja!", "Tu jest Polska!", "3x weto!". Na koniec trwającej kilkadziesiąt minut manifestacji rozwinięto też biało-czerwoną flagę tzw. "sektorówkę" zaśpiewano utwór do melodii piosenki "Another Brick In The Wall" zespołu Pink Floyd oraz hymn Polski.

Rozwinięta flaga biało-czerwona na Nowych Ogrodach"Another Brick In The Wall" w zmienionej wersji na koniec manifestacji w Gdańsku.

Opinie (312) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.