• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec libacji i grillowania przy "ławce wstydu"? Urzędnicy zapowiadają zmiany

Szymon Zięba
15 kwietnia 2024, godz. 07:00 
Opinie (258)

Tak wygląda plac przy "ławce wstydu". Po naszej publikacji udało się jak na razie rozwiązać problem z libacjami w centrum Gdańska. Czy na długo?

Zdewastowane auto, w którym działała kiedyś kawiarnia ma zniknąć ze skweru, częściej będą tam pojawiać się patrole policji i straży miejskiej, a sam plac ma zostać zagospodarowany. Po naszym artykule miasto przedstawia swoje pomysły na to jak rozwiązać problem okolicy "ławki wstydu" przy dawnym kinie KrewetkaMapka.
Grill przy śmietniku w centrum Gdańska. I to pod okiem kameryCzy uważasz, że uda się dać placykowi przy Krewetce drugie życie?

Przypomnijmy: w środę, 10 kwietnia, opisaliśmy co dzieje się na zaniedbanym placu w centrum Gdańska, tuż przy wyremontowanym gmachu dworca PKP.

Widok nietrzeźwych grup, które od rana piją alkohol na ławeczce przy Krewetce, niemal wpisał się w krajobraz okolicy. Czarę goryczy przelał jednak... "grill" w śmietniku, urządzony przez grupę mężczyzn. Wszystko to działo się w biały dzień i pod okiem kamer.

Fotografie dokumentujące "wydarzenie" błyskawicznie obiegły sieć, robiąc antyreklamę miastu.

Zapytaliśmy urzędników, jaki mają pomysł na rozwiązanie problemu zaniedbanego placu w centrum Gdańska.

Co się zmieni przy Krewetce? Urzędnicy zapowiadająJędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu informuje, że już w 2022 r. przygotowano wstępną koncepcję przekształceń tzw. Zachodniego Frontu Śródmieścia Gdańska, zawierającą rozwiązania dotyczące wprowadzenia zieleni w obszarze ulicy oraz zagospodarowania placu w obrębie City Forum i przed dawnym kinem Krewetka.

- Przygotowano szereg wariantów zagospodarowania, które są obecnie dyskutowane z właścicielem terenu - mówi Sieliwończyk.
Zdjęcia z "grilla nad śmietnikiem" obiegły media społecznościowe robiąc wątpliwą reklamę miastu. Urzędnicy zapowiadają zmiany. Zdjęcia z "grilla nad śmietnikiem" obiegły media społecznościowe robiąc wątpliwą reklamę miastu. Urzędnicy zapowiadają zmiany.
Jak ustaliliśmy - powstaje specjalny raport, który ma szczegółowo określić to, jakie zmiany zajdą na placu.

Zieleń i wymiana zabudowy na placu w centrum Gdańska? Takie są planyDotychczas dyskutowane warianty obejmują:

  • wprowadzenie zieleni niskiej na tym placu,
  • wprowadzenie niskiej zabudowy na placu w rejonie przystanków autobusowych, na stropie części handlowej ulokowanej na poziomie -1,
  • całkowitą wymianę zabudowy.

Większym problemem jak na razie jest auto-kawiarnia. Jak się bowiem okazuje, jej właściciel przestał regulować należności za zajmowanie miejsca.


Ponad 22 tys. zł zaległości właściciela zamkniętej kawiarni- Właścicielem punktu jest osoba fizyczna. Umowa o zajęcie pasa drogowego obowiązywała do końca ubiegłego roku, co oznacza, że od 1 stycznia 2024 roku teren zajmowany jest bez zezwolenia. W związku z tym właścicielowi naliczana jest kara, która w tej chwili wynosi ponad 22,5 tys. zł. Wysokość kary będzie rosła do momentu usunięcia obiektu z tego terenu i uregulowania przez przedsiębiorcę należności - mówi Sieliwończyk.

Libacje i "toaleta" w centrum Gdańska. Tak wygląda placyk przy dawnym kinie Krewetka.


Co istotne, sama kawiarnia ma charakter "kiosku". Urzędnicy tłumaczą, że usunąć ją może tylko właściciel (miasto nie możne zrobić tego na własną rękę). I nawet jeżeli osoba, do której należy pojazd ureguluje zaległość, urzędnicy będą chcieli, by zniknął on z okolicy.

O grillu przy kawiarence informowali nas czytelnicy w Raporcie:
15:22 8 KWIETNIA (aktualizacjaakt. 19:27)

Robią grilla w śmietniku (195 opinii)

Gdańsk, koło Krewetki, panowie pieką kiełbaski na kijkach
Gdańsk, koło Krewetki, panowie pieką kiełbaski na kijkach


Grill przy "ławce wstydu". Operator powiadomił policjęJędrzej Sieliwończyk odniósł się także do niesławnego grilla przy "ławce wstydu". Jak podkreśla, zauważył go operator monitoringu, który powiadomił policję.

- Od początku roku wpłynęły na numer 986 trzy zgłoszenia o osobach bezdomnych w tym miejscu. Dwa z nich dotyczą osób pod wpływem alkoholu i strażnicy przewieźli je na pogotowie socjalne. W tym okresie nie wpłynęło na numer 986 żadne zgłoszenie o spożywaniu alkoholu w tym miejscu. Straż miejska w porozumieniu z policją obejmie ten rejon cyklicznymi kontrolami - zapewnia urzędnik gdańskiego magistratu.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (258)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane