• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrole ciężarówek wożących zboże lub węgiel bez plandek

MKo
23 maja 2023, godz. 12:30 
Opinie (125)

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku w ostatnim czasie baczniej przygląda się ciężarówkom przewożącym do i z portu sypkie ładunki. W poniedziałek świadkiem takiej kontroli był jeden z naszych czytelników, gdy na Marynarki PolskiejMapka kierowcę ciężarówki bez plandeki, ale z pełnym załadunkiem, na gorącym uczynku zatrzymali inspektorzy ITD.Które służby powinny bardziej przyglądać się temu, co dzieje się na i wokół portu w Gdańsku?

Ciężarówki przewożące sypkie ładunki to jedna z przyczyn zwiększonego pylenia na i wokół terenów portowych.

Brak zabezpieczenia ładunku przy zwiększonej prędkości i silnym wietrze sprawia, że za jadącym pojazdem unosi się chmura szkodliwego i uciążliwego brudu i pyłu, który zagraża zdrowiu mieszkańców, obniża jakość życia, brudzi ulice, chodniki i miejską infrastrukturę (np. kosztowne systemy bezpieczeństwa w tunelu pod Martwą Wisłą).

Obowiązek zaciągania plandek na ciężarówkach to też jeden z postulatów mieszkańców, którzy od kilku tygodni apelują do władz portu o zminimalizowanie skutków pylenia węgla z terenów portowych.


Mieszkańcy protestują przeciwko emisji pyłu węglowego Mieszkańcy protestują przeciwko emisji pyłu węglowego

Wkrótce ten sam problem może dotyczyć przeładunków zboża. Ma być ono przewożone do portu właśnie samochodami ciężarowymi, a następnie przeładowywane na statki. Jeśli będzie się to odbywało bez zabezpieczenia (bo tak jest szybciej i taniej), to skala przeładunku może spowodować kolejny kryzys z pyleniem nad Gdańskiem. Z tą różnicą, że zamiast pyłu węglowego wdychać będziemy pył zbożowy.


Mandat nawet do 3 tys. złAby do tego nie dopuścić, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku przeprowadza wyrywkowe kontrole ciężarówek jadących do gdańskiego portu. Na jedną z takich kontroli w poniedziałek natknął się jeden z czytelników.

Mieszkańcy formułują 17 postulatów do władz portu Mieszkańcy formułują 17 postulatów do władz portu

- Ciężarówka - prawdopodobnie przewożąca zboże - jechała Marynarki Polskiej w kierunku Wyzwolenia. Tuż przed zjazdem w kierunku elewatorów zbożowych dogonił ją radiowóz WITD i włączył sygnały świetlne i dźwiękowe. Inspektorzy wyprzedzili ciężarówkę i nakazali jej kierowcy zawrócić na skrzyżowaniu i jechać za nimi w kierunku ul. Śnieżnej. Tam, na pasie wyłączonym z ruchu, zatrzymali się i przeprowadzili kontrolę - opowiada nasz czytelnik.
Na przesłanym filmie widać, że ciężarówka była wyposażona w plandekę. Mimo to jej kierowca nie zdecydował się na jej zaciągnięcie i zabezpieczenie ładunku przed pyleniem.

Za przewóz ładunku bez zabezpieczenia kierowcy grozi mandat do 3 tys. zł (na podst. art. 97 Kodeksu wykroczeń).MKo

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (125)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane