• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kto się zaszczepi na koronowirusa?

Michał Sielski
20 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zbadają, jak COVID-19 wpływa na mózg człowieka
W fabryce Pfizera powstają tysiące szczepionek na COVID-19, które będą czekać w magazynach na dopuszczenie do obrotu przez organy nadzorcze. W fabryce Pfizera powstają tysiące szczepionek na COVID-19, które będą czekać w magazynach na dopuszczenie do obrotu przez organy nadzorcze.

Według większości ekspertów w marcu przyszłego roku powinna być dostępna szczepionka na COVID-19. Kto się jednak zaszczepi? Jedno jest pewne - będzie gorąco, bo już teraz wiele osób zapowiada, że nie przyjmie jej, nawet jeśli będzie obowiązkowa, a za uchylanie się od niej będzie wysoka grzywna finansowa.Zaszczepisz się na COVID-19?

Na razie o tym, że szczepionka na COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa, może być obowiązkowa, nikt głośno nie mówi. Nic dziwnego. Przeciwników - jak sami o niej mówią: "plandemii" - jest coraz więcej. Także w Trójmieście odbywały się już marsze antycovidowców, którzy protestowali przede wszystkim przeciwko ograniczeniom narzucanym przez rząd. Główną osią sporu są maseczki, które trzeba obecnie nosić także w przestrzeni publicznej. Jedno zdanie o obowiązkowych szczepieniach tylko dolałoby oliwy do ognia.


Szczepionka na COVID-19. 50 proc. skuteczności i będzie dopuszczonaTymczasem nad szczepionką na COVID-19 pracują laboratoria w kilkunastu krajach świata. Niektóre preparaty są już po fazie testowania na ludziach. Inne są już nawet bliskie zalegalizowania i wprowadzenia do obrotu. Wszystko wskazuje na to, że wyścig może wygrać ktoś z trójki gigantów: AstraZeneca, Pfizer lub Moderna. Firmy zapowiedziały bowiem, że w listopadzie poznamy wyniki ostatecznych badań skuteczności ich produktów.

Kluczem może być jednak nie tylko termin wprowadzenia szczepionki do obrotu, ale także - a może przede wszystkim - właśnie skuteczność. Okazuje się bowiem, że wystarczy, żeby szczepionka miała 50 proc. skuteczności, by została zatwierdzona przez FDA, czyli amerykańską Agencję Leków i Żywności, która dopuszcza do obrotu wszystkie szczepionki dostępne na rynku USA. Taka skuteczność oznacza dokładnie to, co wszystkim się wydaje - co drugi zaszczepiony pacjent i tak nie uzyska odporności.

Specjaliści podkreślają, że do zatrzymania epidemii konieczny jest poziom co najmniej 75 proc. skuteczności. Oczywiście im większy, tym lepiej. Wiadomo jednak, że przekroczenie poziomu 50 proc. będzie dla FDA zupełnie wystarczające. W takim przypadku pierwsze dawki szczepionki będą dostępne już na początku przyszłego roku.

W Europie jest podobnie. European Medicines Agency (EMA) już zapowiedziała, że dla szczepionki na COVID-19 przewidziana jest przyspieszona ścieżka legalizacji, która potrwa tylko 70 dni od złożenia wszystkich dokumentów, które mogą być gotowe już w grudniu tego roku.

Pfizer produkuje już masowoZamówienia szczepionki COVID-19 w trzech firmach, które są najbliżej wprowadzenia jej na rynek. Zamówienia szczepionki COVID-19 w trzech firmach, które są najbliżej wprowadzenia jej na rynek.
Wszystkim spieszy się bardzo i to nawet na tyle, że Pfizer już zaczął masową produkcję. W fabryce w Puurs w Belgii powstają tysiące szczepionek na COVID-19 dziennie. Na razie są składowane, w oczekiwaniu na zakończenie badań i procedury rejestracyjnej, by w dzień po wydaniu decyzji mogły być już sprzedawane. Firma czeka tylko na decyzje organów regulacyjnych i uznanie szczepionki za bezpieczną oraz skuteczną, by wprowadzić na rynek nawet 100 mln dawek. I podkreśla, że może być gotowa już za dwa miesiące. W 2021 roku może natomiast wyprodukować nawet 1,3 mld dawek szczepionki na COVID-19.

Sztuczna inteligencja w walce z COVID-19Zamówienia wpływają już bowiem do wszystkich firm, które są w zaawansowanej fazie prac. I to zamówienia liczone w setkach milionów szczepionek. Zgłaszają się klienci z USA, Unii Europejskiej, Chin, Indii. Czeka też na nie gospodarka.

- Pojawienie się skutecznej szczepionki wsparłoby wyraźnie wzrost gospodarczy w USA i strefie euro już w II i III kwartale 2021 roku. Jej wpływ na gospodarkę USA i UE można szacować na +2 pkt. proc. wzrostu PKB w całym roku 2021. Najbardziej znaczący wpływ miałaby ona na USA, Wielką Brytanię i Hiszpanię. Mniejszy wpływ szczepionka miałaby np. na Chiny, gdzie wirus i tak jest już pod względną kontrolą - stwierdzili analitycy Goldman Sachs w ostatnim raporcie o pandemii koronawirusa i jej wpływie na światową gospodarkę.

Czy szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa?Wiele osób bez wątpienia zaszczepi się na COVID-19, kiedy tylko szczepionka będzie dostępna. Niezależnie od tego, czy będzie miała 50 czy 90 proc. skuteczności. Bez względu na to, ile czasu będzie chronić, ani ile kosztować. Ale jest też grupa uważająca się za pragmatyków, która nie ma złudzeń, że będzie to łatwe.

- Zaszczepiłbym się na grypę, żeby zmniejszyć ryzyko infekcji podczas pandemii koronawirusa. Mam nawet receptę, ale niestety lista w aptece jest tak długa, że zanim dostanę szczepionkę, recepta straci ważność. Nie mam wątpliwości, że przynajmniej początkowo szczepionka na COVID-19 będzie tak samo "dostępna" - mówi pan Szymon z południa Gdańska.

Zaszczepiłbym się na grypę, żeby zmniejszyć ryzyko infekcji podczas pandemii koronawirusa. Mam receptę, ale lista w aptece jest tak długa, że zanim dostanę szczepionkę, recepta straci ważność
Oprócz niego jest jeszcze spora grupa osób, które przyznają, że nie zaszczepią się na pewno. Nie wierzą w skuteczność szczepionki (wirus mutuje), nie są pewni co do jej ewentualnych skutków ubocznych (nie zbadano jej oddziaływania w długim okresie) i mają wiele innych wątpliwości. Jednego są pewni: tego, że się nie zaszczepią, i to nawet wtedy, jeśli szczepionka będzie obowiązkowa.

Dla kogo szczepionka na COVID-19?O tym, że może tak być, nikt na razie głośno nie mówi, bo wywołałoby to obecnie znacznie większe niezadowolenie niż nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Ale bez wątpienia jest to możliwe. Wiadomo bowiem, że koronawirusem zarażają także osoby młode, przechodzące chorobę bezobjawowo. Mimo że nie cierpią, są potencjalnym zagrożeniem dla osób starszych, także śmiertelnym.

Czy w związku z tym szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa? W Polsce obowiązkowo trzeba się szczepić przeciwko: gruźlicy, zakażeniom pneumokokowym, błonicy, krztuścowi, polio (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B. Wszystkie szczepionki otrzymujemy jako dzieci. Osoby z grup podwyższonego ryzyka są szczepione również przeciwko ospie wietrznej, błonicy, tężcowi i wściekliźnie.

I to może być właśnie rozwiązanie, które będzie kompromisem. Zaszczepić będą się musiały osoby np. powyżej 65. roku życia, bo to one najciężej przechodzą zakażenie koronawirusem. Pozostali będą mogli przyjąć szczepionkę, jeśli wyrażą taką wolę. Ale to nie wystarczy.

- Dla kontroli pandemii najlepiej, gdybyśmy w ciągu roku zaszczepili około 70 proc. populacji, ale logistycznie jest to niemożliwe, dlatego niezbędne jest wprowadzenie priorytetów wśród grup społecznych - podkreśla dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Pozwolenie na dowolność szczepień byłoby rozwiązaniem salomonowym, ale tylko wtedy, gdybyśmy byli pewni, że bezobjawowe przejście COVID-19 nie powoduje nieodwracalnych zmian w organizmie: płucach i sercu. Niestety pojawia się coraz więcej głosów ze środowiska naukowego, według których wcale nie jest to takie pewne...

Miejsca

Opinie (596) ponad 50 zablokowanych

 • ja tak (34)

  Nawet jak szczepionka będzie po 200 zł.

  • 146 297

  • ja też (4)

   szczepiłem się na wiele chorób, na tą też się zaszczepię

   • 39 52

   • (2)

    Za szczepionkę na HPV zapłaciłam parę lat temu 1350 zł, więc takie 200 zł to pikuś.

    • 24 23

    • Dziadków niech wyłapią i szczepią. Największe ryzyko kowidowe, najmniejsze ryzyko autyzmu (1)

     • 15 53

     • dokładnie takie samo ryzyko autyzmu jak w przypadku dzieci

      czyli żadne

      • 43 19

   • prosze bardzo !!

    • 3 0

  • ja nie

   nawet jak będą za to dopłacać 200zł.

   • 83 23

  • Zaszczepię się - ale dopiero po kilku miesiącach istnienia szczepionki. (20)

   • 17 18

   • Niestety, ponieważ ma to być szczepionka genetyczna skutki uboczne mogą wystąpić po kilku latach (19)

    lub nawet w kolejnych pokoleniach.

    • 57 23

    • Tak, jest minimalna szansa, że Twoje dzieci będą mieć wyższe IQ niż Ty.

     • 49 36

    • szczpionki to zdezaktywowany wirus/fragmenty wirusa (12)

     szczepionka genetyczna? że co to niby według ciebie ma być?

     • 30 10

     • Tak to się szczepionki robiło 20 lat temu (10)

      Jak wg ciebie można "zrobić" zdezaktywowany fragment wirusa, jak tego wirusa nie udało się jeszcze wyselekcjonować ? Szczepionka genetyczna to taka, która u zaszczepionego zmienia kod genetyczny do tego stopnia, że organizm sam wykrywa wirusa i zaczyna go zwalczać, tak się teraz robi szczepionki. Każdy po zaszczepieniu się taka szczepionką staje się takim GMO. To teoretycznie nie jest złe puki wiesz dokładnie jaki fragment DNA chcesz zmienić i na co będzie miało to wpływ. To nie jest wiedza tajemna, wystarczy poszukać, poczytać.

      • 23 31

      • chyba żyjesz w jakiejś równoległej rzeczywistośći (5)

       wirusa covid19 udało się wyselekcjonować rok temu i dla tego wiemy że to nowy gatunek,
       testy pcr właśnie wykrywają wirusa szukając charakterystycznych dla niego fragmentów rna...

       na dzień dzisiejszy można edytować geny zarodków przed podziałem komórkowym - zmiana genomu dorosłego osobnika to kwestia fantastyki a nie nauki na dzień dzisiejszy

       • 33 18

       • (1)

        Mówisz że rok temu? To ciekawe bo pierwsze sygnały o nowym wirusie w Wuhan pojawiły się pod koniec grudnia ale rozumie że już w październiku mieli go wyselekcjonowanego

        • 11 10

       • Pod koniec grudnia?

        W listopadzie byle. W Tajlandii i już wtedy się mówiło i nowym wirusie...

        • 6 7

       • Jakie SF? (1)

        Trochę przespałeś. Nobla z chemi w tym roku przyznano za metode modyfikowania DNA w żywych organizmach. Metoda jest prosta i działa również na ludziach. Problem stanowi jedynie poznanie genomu i tego co można zmodyfikować.

        • 9 3

       • jest drobna różnica miedzy "może w przyszłości umożliwić" a tu i teraz
        do tej pory tylko w chinach dokonywano eksperymentów i to na jednokomórkowych zarodkach a nie na dorosłych organizmach

        • 8 1

       • pisze się "dlatego" a nie dla tego

        ty jesteś z Polski?

        • 2 2

      • "zmienia kod genetyczny" (1)

       doucz się, nie można zmienić kodu genetycznego. on jest jednakowy u prawie wszystkich organizmów i wirusów.

       • 8 7

       • c g a t

        nie jest jednakowy to tylko cegly sa takie same

        • 3 2

      • Owszem, udalo. Chinczykom. I przekazali jego genom wielu laboratoriom na swiecie.

       • 1 1

      • Wiedza tajemna to dla Ciebie ortografia...

       • 0 0

     • RNAmessenger zrobi z ciebie w przyszlosci mutanta i ofiare wielu chorob autoimmunologicznych. Czy o to ci chodzilo ?

      • 4 1

    • (3)

     Podaj mi skutki uboczne szczepionek podanych na początku XX wieku

     • 14 11

     • (2)

      Poczytaj artykuły np. o odszkodowaniach które Szwedzi wypłacili za szczepienia na świńską grypę i jakie miały skutki uboczne

      • 21 7

      • (1)

       epidemia narkolepsji

       • 4 0

       • i lewicowych poglądów

        nawet z Adolfa H. szczepionka zrobiłaby wege-hipstera.

        • 0 0

    • Co

     to jest szczepionka genetyczna?!!!!! Banialuki

     • 0 0

  • Ja nie

   Inny kumaty

   • 9 2

  • a jak będzie po 5000 zł? (1)

   • 0 5

   • Dopłaty? Dla naiwnych

    • 5 2

  • Dla "zwykłych" obywateli szczepionka nie będzie dostępna przed 2023r.

   • 6 3

  • Twój wybór

   • 3 0

  • Jak dopłaca

   Ja może jak będą dopłacać 500 000

   • 5 3

  • Szczepionka

   Ja ci oddam za darmo swoją

   • 10 1

 • To trochę tak jak by na wszelki wypadek poddać się przeszczepowi serca, bo przecież moje serce może być słabsze. (19)

  I do takiej operacji poprosić świeżego studenta po zdalnym, przyspieszonym kursie medycyny.

  • 337 115

  • to tak jakby prównywać wyjście do sklepu po bułki do podróży w kosmos (10)

   podanie szczepionki nie jest skomplikowaną operacją, na upartego sam to jesteś w stanie zrobić po przeczytaniu ulotki...

   • 16 28

   • Podanie szczepionki nie, ale skutki mogą być podobne do próby wysłania ciebie rakietą V2 w kosmos. (9)

    • 31 8

    • nie słyszałem jeszcze o szczepionce dezintegrującej mógłbyś trochę rozszerzyć temat? (8)

     • 9 9

     • (7)

      słyszałem baranie o takiej powodującej zapalenie rdzenia kręgowego

      • 18 10

      • więcej szczegółów? może podzieliłbyś sie wiedzą która szczepionka aktualnie powoduje takie skutki? (4)

       • 13 9

       • najnowsza na covid (1)

        właśnie dlatego wstrzymano testy w GB.

        • 15 8

       • a która konkretnie, bo aktualnie testowanych jest 180 różnych szczepionek

        jakaś ze znanych firm które testują już na dziesiątkach tysięcy ochotników czy jacyś mniejsi gracze?

        • 13 7

       • (1)

        Pamiętasz szczepionki na świńską grypę których na całe szczęście Kopaczowa nie kupiła i jakie skutki uboczne wywołała?

        • 8 3

       • Ale Kopaczowa miała nosa. Nic jej się nie udało jak to. Powinna sobie to wpisać do CV

        • 12 1

      • tyle, że to była szczepionka w fazie testów, które są robione właśnie po to, żeby szczepionek powodujących takie problemy nie wpuszczać do obiegu.

       • 3 2

      • Barany szczepią na wszystko.

       • 5 6

  • Tylko prawdziwy i**ota mógł wymyślić takie porównanie

   • 7 14

  • (6)

   Porównanie jest wyjątkowo bzdurne. Nawet jak ktoś nie ma pojęcia o kardiologii. Ale w Polsce teraz co drugi to lekarz o specjalności -choroby zakaźne. Mamy już ich parę milionów i ciągle przybywa sądząc po fachowcach z portali...

   • 10 15

   • (5)

    i co z tego a czy to coś zmienia w temacie że nie mam zamiaru poddawać się eksperymentom i wszczepiać sobie syfu który może mi zaszkodzić?Ktoś będzie odpowiadać za odczyny poszczepienne narkolepsję zgony itd?Pewnie nie bo spryciarze sobie wykupią w takich bantustanach jak to polskie g.. brak wszelkiej odpowiedzialności

    • 14 5

    • jak nie jesteś w grupie ryzyka to może pod koniec przyszłego roku będziesz mógł kupić na wolnym rynku... (4)

     do tego czasu szczepionka będzie przetestowana na setkach milionów ludzi z osłabioną reakcją immunologiczną - więc raczej nie bedzie się czego bać

     • 5 5

     • (3)

      no pięknie starców wykończą i powiedzą patrzecie jaki wirus

      • 15 2

      • jakby chcieli wykończyć starców to covid jest kilkaset tysięcy razy skuteczniejszy... (1)

       • 8 8

       • Raczej nie jest aż tak skuteczny jeśli osoby około 100 nawet potrafią wyzdrowiec. Szansa że ktoś z grupy 65+ umrze po złapaniu covid wynosi mniej niż 30% czyli takie samo prawdopodobieństwo jakby ta sama osoba złapała zapalenie płuc

        • 9 2

      • Dla seniorów

       Zasponsoruje ZUS. I będzie czysty zysk.

       • 4 1

 • Obecny program szczepień obowiązkowych się sprawdza. (42)

  Jeżeli wyprodukowana szczepionka przeciwko Covid-19 będzie równie bezpieczne i skuteczna to nie widzę przeciwwskazań do wyszczepienia całej populacji. Jest to jedyna droga do całkowitej eradykacji choroby.

  • 132 311

  • Troll detected! (4)

   • 41 15

   • Patrz co za spryciula. Covid każe się nie bać a szczepionka śmiertelnym zagrożeniem,,,, (3)

    • 10 12

    • Niestety to są kompletni idioci (2)

     • 9 9

     • (1)

      Tam będzie chip w środku. Ogladaliscie żony że Steppford? Ludzie uwazajcie-cycki powiększane na pilota!

      • 12 2

      • A w losowo wybranych szczepionkach, w środku będzie jeszcze taki mały zielony ludzik.

       • 4 6

  • Potrzeba lat testowania aby stwierdzić czy będzie bezpieczna.

   • 38 5

  • A ty skąd się urwałeś/as?

   Porażka!

   • 2 5

  • Tyle, że produkowana w takim tempie nie będzie ani bezpieczna, ani skuteczna. Kilka firm już wstrzymało prace po wystąpieniu u ochotników poważnych powikłań neurologicznych. Jednostkowe przypadki, ale i tłumu badanych nie było.

   • 36 3

  • sam sie szczep, ja nie mam zamiaru ... jaka chorobe chcesz eliminowac covid 2022 za pooca szczepionki covid 2020? totalny brak (20)

   • 20 8

   • przeciez to nie jest grypa ze co roku inna sie pojawia (18)

    covid-19 powoduje sars-cov-2 jeden konkretny wirus

    • 7 24

    • (5)

     przecież ci twoi naukowcy nawet nie m,ają tego wirusa wyizolowanego pacanie

     • 16 15

     • Naukowcy wyizolowali już w marcu "pacanie" (4)

      • 15 19

      • I to u nas w Gdańsku. (2)

       Na świecie dużo wcześniej.

       • 8 10

       • I to trzy razy (1)

        • 3 1

       • A potem jeszcze palcem

        • 3 0

      • Wyizolowali

       Go jeszcze przed odkryciem..

       • 1 0

    • (8)

     tyle że już ma 3 mutacje... na którą konkretnie mutacje będzie szczepionka?

     • 13 4

     • Mutacja to nie to samo co szczep (5)

      Grypa ma.kilka-kilkanascie szczepów i jakoś co roku ludzie przyjmują szczepienie, w tym i ja, i przechodzą bez problemów sezon grypowy. Nawet pojawienie się nowego szczepu nie powoduje całkowitej nieważności szczepionki, będzie ci najwyżej trochę słabsza.

      • 5 16

      • (4)

       Patrz a ja się nie szczepie i grypki nie łapie :)

       • 24 2

       • Ja

        Dokładnie

        • 12 0

       • A ja jeżdżę bez pasów (2)

        po pijaku i mam się dobrze. Wniosek - pasy są niepotrzebne i trzeźwość też niewskazana.

        • 1 7

       • (1)

        Porażka porównanie. Po prostu niech Ci co chcą, biorą szczepionki i tyle. O czym tu dyskutować. Weź wszystkie szczepionki i wszystkie możliwe lekarstwa. Będziesz chodzącym supermenem, który nie choruje i ma umysł jak Bradlej Kuper w "Jestem Bogiem". Powodzenia.

        • 6 0

       • a właśnie że nie

        Bo moja racja jest najmojsza i masz robić jak ja chcę

        • 1 0

     • na te czwarta !

      • 4 0

     • Co minusujecie? Napisal wam prawde, juz pojawil sie tez 4ty zmutowany szczep.

      • 1 0

    • W samej europie masz chyba 5 różnych mutacji tego wirusa :) na którą jest wtedy szczepionka?

     • 4 2

    • ... ktory czesto mutuje .... jak ta poczciwa grypa

     • 4 0

    • Geniusz!!!

     • 0 0

   • Masońskie szczepionki

    • 8 0

  • Ty nie widzisz a ja mam ciebie w d....

   • 3 4

  • Co sezon wyręczać autoimmunologię? Śmiało, ale odwal się ode mnie

   • 15 4

  • czy jest bezpieczna to o tym dowiesz sie za 10-12 lat.

   • 16 1

  • glabem jestes bo to koronawirus, a te sa z z nami od pokolen, mutuja, epidemie sie koncza tez. Nie trwaja wiecznie, a szczepionka zrobiona w pospiechu nie wiadomo jakie moze powodowac powiklania...

   • 13 0

  • terefere kuku

   jedzie mi tu tramwaj ?

   • 3 0

  • Szczep

   Drogi kolego wyszczepia sie bydlo nie ludzi

   • 5 1

  • Ić sie lecz na nogi ....bo na głowe...............

   • 2 0

  • Odp

   To się szczep człowieku, ale innych nie zmusza. Możesz wziąć kilka dawek na wszelki wypadek

   • 8 0

  • Co

   Proszę się o całej populacji nie wypowiadać tylko o sobie to wolni ludzie i nikt nie będzie ingerował w moje zdrowie. Szwedzi się zaszczepili na świńska grypę i mają ciężkie powikłania za które państwo musi płacić odszkodowania. U nas każdy umyje ręce bo będzie ustawa bezkarność i zwolnienie lekarzy z odpowiedzialności. Chore i niebiezpieczne

   • 14 0

  • Kpina

   Nie każdy sie szczepi na grypę, i co grypa jest w odwrocie?! Mamy ja co roku !!

   • 2 2

  • Jakiej choroby przecież żaden człowiek naprawdę nic nie widział tylko manipulacja tv

   • 2 0

  • mów za siebie a nie cała populacja nie ma wirusa

   • 1 0

  • Tak

   Niech sprawdza to bezpieczenstwo najpierw na twojej najblizszej rodzinie bo na kims trzeba

   • 0 0

 • skuteczność 50% trochę mnie odstrasza (21)

  ale może lepiej mieć 50% niż 0% ?

  • 91 97

  • ciekawią mnie potencjalne skutki uboczne (10)

   dla przypomnienia kiedyś ludzi rtęcią leczyli, teraz też wszystkiego naukowcy nie wiedzą

   • 33 3

   • (1)

    Dodatki takie jak ołów, rtęć, kadm w każdej szczepionce. w tej może być jeszcze gorzej...

    • 10 13

    • A wiesz że chlor był używany w gazach bojowych?

     Nie boisz się jeść soli?

     • 4 5

   • rtęci w szczepionkach na grype jest maksymalnie tyle co w dwóch puszkach tuńczyka... (6)

    jeśli cie to przeraża to następnym razem odpuść tuńczyka do kanapki/sałatki i bilans rtęci będzie się zgadzał...

    • 12 11

    • (5)

     tak i**oto mnie to przeraża więc się nie szczepię na grypę i nie choruję na nią więc won ode mnie i mojego ciała takim jak ty wypierdkom faszystowskim

     • 10 8

     • rozumiem że ktoś cie zmusza do zaszczepienia się na grypę? (1)

      dla większości populacji jest to nieosiągalny luksus b tych szczepionek po prostu u nas nie ma...

      szczepionka na covida dla wszystkich chętnych będzie dostępna pewnie za rok jak dobrze pójdzie...
      żeby do czegoś zmuszać najpierw trzeba to mieć...

      • 4 7

      • Tak szczepionek niema bo ludzie nie chcieli się szczepić a teraz piękna akcja marketingowa spowodowała wielką chęć na szczepienia i ludzie są zdziwieni że nie ma szczepionek :) przypomnę że szczepionka nie jest produkowana całym rokiem i trzeba dużo wcześniej złożyć zamówienie. Rok temu chyba 200k szczepionek poszło do śmietnika dlaczego ludzie rok temu tak się szczepić nie chcieli? No bo nie było akcji marketingowej :)

       • 4 0

     • potem lecz się sam (2)

      okej, ale powinniście podpisywać wiążące oświadczenia, że w razie wystąpienia chorób na które można się zaszczepić i powikłań za leczenie płacicie sami albo oddajecie

      • 8 7

      • w przypadku powikłań również lecz się sam, skoro taki inteligentny jesteś. Jeżeli firmy farmaceutyczne unikają jak ognia wszelkiej odpowiedzialności, to ty ją weź na siebie za eksperymenty na sobie.

       • 10 1

      • Z chęcią podpisze papier że wszystko będę leczył na swój koszt jeśli nie będę musiał płacić skladek. Tylko niestety nie ma takiej możliwości

       • 5 0

   • a nawet radem.

    • 1 0

  • (1)

   Pewnie drugie 50 % będziesz mieć szanse na powikłania, bo jak oni tą szczepionkę chcą przetestować w tak krótkim czasie?

   • 7 3

   • Na powikłania ma szanse 100%

    Te 50% będzie myślało, że ma odporność bo się zaszczepili, ale będzie inaczej.

    • 9 3

  • coś mi tu nie pasuje (2)

   Rozpoczęli produkcję a jeszcze nie mają dopuszczonego towaru do sprzedaży?
   Ktoś powie, że to może zwykłe ryzyko biznesowe i są na tyle pewni tego co zrobili że są przekonani o dopuszczeniu. Ale ja nie bardzo wierzę w tą wersję zwłaszcza w tym modnym temacie.

   • 12 2

   • żeby dopuścić do sprzedaży musi być kilka prób w tym ostatnia na 60 000 ludzi

    bez wyprodukowania szczepionki byłoby ciężko ją przetestować...

    • 4 1

   • Każda firma farmaceutyczna tak działa, masz produkt sprawdzony, przetestowamy czekasz tylko na akceptację, dla większych koncernów to jest "chleb powszechny" bo wiesz jakich badań wymagają, dokumentacji itp, masz wprowadzony działający system jakości, który pilnuje żeby te badania i wyniki nie zostały podwazone przez błędy dokumentacyjne. Nikt nie będzie czekał z produkcja do akceptacji, bo nie ma to sensu. Bo co dostajesz akceptację i oglaszasz mam szczepionke ! Ale poczekajcie teraz pół roku zanim będzie na rynku, a w tym czasie 5 innych firm dostaje akceptację i wchodzi na rynek od razu sprzedając i twój produkt za pół roku jest g*wno warty, bo rynek jest nasycony, co z tego, że twoja szczepionka miala szybciej akceptacje jak ich od razu nie wrzucisz na rynek i inni go zgarna. Popyt jest, więc jak jesteś pewien produktu, wyniki badań klinicznych są obiecujace to go masowo produkujesz. I to jest ryzyko biznesowe właśnie, nie jedna firma farmaceutyczna przez to upadła a nie jedna jest teraz głównym graczem na rynku

    • 5 1

  • to jest placebo.

   • 4 0

  • To tak jak teraz 50/50 (2)

   Zachorujesz albo nie zachorujesz to jest 50/50

   • 12 3

   • Albo jesteś głupi albo nie (1)

    U ciebie skłaniam się ku pierwszemu.

    • 1 8

    • Raczej ty i to na 100%

     • 6 1

  • Lepiej wcale

   Może lepiej 0% a skąd wiesz jakie skutki uboczne będzie miała ta szczepionka. Pierwsze szczepionka to nic innego jak dawka wirusa w małej ilości aby organizm się uodpornił. Druga sprawa badania nad szczepionkami trwają bardzo długo nie da się wynaleźć szczepionki w 2 lata i ja przebadać na każdej grupie ryzyka po prostu 2 lata to za mało. Najkrótsze badania jakie trwały wynosiły 8 lat. Więc sam sobie odpowiedz czy chcesz coś takiego przyjmować bo ja nie. Wolę aby organizm sam się uodpornił niż brać w żyłę coś co nie jest znane.

   • 0 0

 • Szczerze? (24)

  Ja już chyba wolę umrzeć niż brać udział w tym cyrku. Przecież to tak jasno widać, że dążą abyśmy wszyscy się zaszczepili!! Taki cel. Ja szczepionki NIE przyjmę!

  • 375 132

  • Nie martw się będziesz w większości (9)

   Nie znam nikogo kto da się na to zaszczepić

   • 60 24

   • Znam wiele osób, czekających na szczepionkę przeciw covidovi. (6)

    Te osoby szczepią się przeciw grypie od paru lat.

    • 10 16

    • Noszą maseczki, foliowe czepki i nie wychodzą z domu (5)

     • 12 5

     • (4)

      Ci co noszą czapeczki nie noszą masek, bo to 5G i spisek światowy, no halo.

      • 4 9

      • (3)

       Lepsze to niż wiara że kawałek materiału uchroni cię przed wirusem :) ten sam poziom d**ilizmu tylko tych od wiary w 5g jest dużo mniej niż tych wierzących w to że noszenie masek spowoduje koniec epidemii

       • 5 5

       • A co ma 5g do wiary?

        Jest to szkodliwe i takie są fakty

        • 4 5

       • Nie uchroni "cię". Uchroni innych, jeśli to ty masz wirusa.

        • 3 4

       • Uważasz że lekarze

        noszą masęczki na sali operacyjnej dla picu?

        • 1 2

   • (1)

    Halo! Lekarze, naukowcy! Kowalski nie zna nikogo, kto się da zaszczepić, więc nie ma sensu pracować nad szczepionką, to już możecie iść do domku. Czego jak czego, ale megalomanów w tym kraju nie brakuje. Brak inteligencji nadrabiają wielkim ego.

    • 8 10

    • Idź już się ustaw w kolejce

     • 7 7

  • Brawo !

   Jednego bezmyślnego będzie mniej !

   • 13 22

  • cel szczepień jest jeden wyeliminowanie choroby... poprzez nabycie odporności stadnej (7)

   • 6 28

   • (6)

    cel baranie jest taki że ktoś chce dużą kasę na tym zbić ale sorry nie moim kosztem

    • 29 13

    • jedna szczepionka to 200 pln leczenie szpitalne to 15 tysięcy a pod respiratorem 60 tysięcy (3)

     policz sobie czy to się opłaca jeśli 10 osób na 100 trafia do szpitala a 5 pod respirator

     taniej wydać 20 000 na szczepionki czy 195 000 na leczenie szpitalne...

     tylko koszt pobytu w szpitalu bez dodatkowych kosztów leków gdzie remdesivir to 10 000 za dawkę, kosztów testowania kosztów gospodarczych....

     • 10 17

     • (1)

      Jest jeszcze trzecia metoda, najtańsza - nie szukać i nie leczyć

      • 12 4

      • i nie oglądać TV

       • 19 1

     • Tylko za szczepionki kasa idzie dla koncernów...a za leczenie płacisz z podatków...wskaż różnicę:)

      • 4 1

    • Ciekawi mnie jedna rzecz... (1)

     Czy takie podejście stosujesz także do innych rzeczy? Spisek piekarzy, browarów, sprzedawców samochodów itd.
     Szczepionki są jednym z najmniej opłacalnych dla farmy branży. Ale wiesz co jest kopalnią złota? Suplementy diety. G dają, zero badań, a ludzie łykają wiadrami...

     • 20 10

     • Dokładnie...

      Im bardziej placebo, tym droższe.
      Silne leki, które po prostu działają zgodnie z przeznaczeniem - antybiotyki, psychotropy - są akutat tanie.

      • 7 4

  • Wolna wola

   NEXT!!!

   • 4 3

  • A ja ogolić się nie dam! Noszę zarost od przedwojny!

   • 11 0

  • I bardzo dobrze, jednego durnia mniej ...

   • 2 4

  • Jesteś najsłabszym ogniwem

   żegnamy

   • 5 5

  • I właśnie dlatego ja przyjmę, żeby nie zarazić się od tych co się boją szczepionek, bo to wielkie złe mzimuuuu. I pomysleć, że mamy 21 wiek, a ludzie nadal krzyczą, żeby "uciekać bo dochtóry ido!"

   • 8 5

 • (46)

  1,100,000 zgonow.

  7,500,000,000 populacja.

  1.1 zgonu na kazde 75 000 ludzi.

  Sposrod przecietnych 75 000 ludzi, JEDEN zginie w przeciagu 9 miesiecy.

  JEDEN.

  JEDEN na 75 000 ludzi to jest 0,000013% - To dlatego pozbawiamy ludzi biznesow i zamykamy ich w domach.

  • 337 79

  • Porażający jest brak wiedzy matematycznej i statystycznej Polaków. (15)

   Statystycznie Ty i Twój pies macie po 3 nogi.

   • 23 43

   • (12)

    Przynajmniej opieram sie o jakies oficjalne dane a nie o emocje, strach i panike. Taka prawda.

    • 40 11

    • Prawda jest taka że nie masz pojęcia o statystyce (4)

     Zarabiasz średnią krajową? Bo powinieneś wg twoich obliczeń

     • 8 25

     • (1)

      Poucz sie o ekstrapolacji dzieciaku

      • 9 10

      • No jeśli ekstrapolacja to najbardziej zaawansowane narzędzie jakie znasz, to czapki z głów.

       • 4 7

     • (1)

      Zarabiam 3x średnia krajowa :) i to netto nie brutto

      • 0 3

      • anstein

       Nie bój, Nie bój,...

       • 1 0

    • to teraz sobie policz jeśli 10% chorych wymaga opieki lekarskiej (3)

     to ile lekarzy trzeba będzie sklonować aby ogarnąć 750 milionów pacjentów? u nas (w Polsce) nadal nie zachorował nawet 1% populacji a szpitale już robią bokami...

     • 8 13

     • 750 mln?

      Nas jest niecale 40 mln

      • 10 1

     • Chorych czy zakażonych? (1)

      • 5 0

      • Miał na myśli zakażonych bo koronaswiry nie odróżniają chorych od zakażonych dla nich to każdy z wynikiem pozytywnym potrzebuje łóżka w szpitalu i respiratora

       • 9 3

    • Co z tego, jak nie masz pojęcia co z tymi danymi zrobić.

     • 0 5

    • (1)

     Ciekawe, że ludzie, którzy bagatelizują covid, albo go negują, zawsze kończą wpis słowami "taka prawda". Prawda czasu, prawda ekranu, prawda.

     • 1 5

     • a zaczynają od g... prawda

      taka prawda

      • 0 0

   • Słusznie

    • 0 1

   • anstein

    I pół ogona

    • 0 0

  • (1)

   No a co gdy ten którego opisujesz 1 na 75000 to będziesz ty, nie kto inny tylko ty- czy widzisz różnicę? jeśli nie to może zapisz się by być tym 1 z tysięcy, zdobędziesz rozgłos i sławę.

   • 3 22

   • Co gdy jednym z zabitych w wypadkach drogowych bedziesz ty? lepiej nie wsiadaj do samochodu.

    • 26 3

  • (11)

   Czyli Twoim zdaniem covid przechorowało już 7,500,000,000 osób, że wyskoczyłeś z tą liczbą?

   • 2 15

   • (10)

    Poczytaj o ekstrapolacji

    • 9 5

    • porównałeś liczbę ludzi do zgonów a nie liczbę chorych do zgonów (9)

     jakiegokolwiek słowa nie użyjesz nie będzie miało sensu w takiej sytuacji (no może poza manipulacja albo głupota)

     • 7 8

     • (8)

      Skoro mamy pandemie globalna czemu mam nie opisac rzeczywistosci poprzez ukazanie stosunku zmarlych rzekomo na COVID a ogolna populacja swiata w czasie kiedy ta pandemia trwala? Wez mi tu szybko napisz synek skoro to dla ciebie glupie.

      • 11 6

      • (7)

       bo zachorowało do tej pory 40 milionów i tylko oni mieli szanse umrzeć na cowid?
       więc jedna na 40 osób chorych zmarła
       a nie jedna na 75000 które w przytłaczającej większości nie miały jeszcze kontaktu z chorobą

       pandemia skończy się kiedy:
       albo zachorują wszyscy lub prawie wszyscy,
       albo zyskają odporność w inny sposób (szczepionka)

       • 8 10

       • (5)

        W takim razie albo wirus nie jest tak bardzo zarazliwy albo nie jest tak bardzo smiertelny. Nie mozesz miec obydwu sytuacji. Poza tym niewazne - operujemy na duzych liczbach i skoro w 9 miesiecy wirus zarazil i zabil 1,1 miliona ludzi to daje mi to podstawe do ekstrapolacji (to trudne slowo, ktorego znaczenia nie rozumiesz) i prognozowania, ze w najblizszym czasie 9 miesiecy wirus sie tak rozprzestrzeni, ze zabije 1 osobe na 75000. Pokaz mi blad logiczny.

        • 9 5

       • (1)

        Lol, dla ciebie może trudne, ale jesteś ciołkiem, więc co się dziwić.

        • 2 9

       • Brak argumentow, wycieczka ad persona typowe dla wyznawców covidu

        • 6 2

       • praktycznie żaden system ochrony zdrowia nie wytrzumałby niekontrolowanego zarażania się

        jeśli przegapiłeś to większość świata jest w jakimś stadium lockdownu...

        i proszę nie przytaczaj Szwecji gdzie praktycznie nie ma rodzin wielopokoleniowych mieszkających razem, a społeczeństwo trochę inaczej niż my reaguje na zalecenia rządu

        • 2 1

       • Błąd logiczny (1)

        Zignorowałeś wszystkie dane pośrednie pomiędzy czasem 0 i 9 miesięcy, na podstawie czego założyłeś przyrost liniowy, podczas gdy w rzeczywistości jest wykładniczy.

        • 1 2

       • Bazuje na ogolnej ilosci zmarlych rzekomo na COVID-19 w przeciagu 9 miesiecy. To sa oficjalne dane statystyczne. Blad logiczny to cie na porodowce nazwali.

        • 1 0

       • Nie wszyscy, odporno