Fakty i opinie

stat

Kurator oświaty listy pisze. Krótki świecki, długi religijny

Pomorski kurator oświaty uczcił rozpoczęcie roku szkolnego, publikując na stronie kuratorium dwa listy. W pierwszym zwrócił się do nauczycieli, dzieci, rodziców, dyrektorów szkół i samorządowców. Znacznie dłuższy list napisał do "katechetów i wychowawców". Cytuje w nim ewangelię i cieszy się, że żyjemy w czasach, gdy szkoła i Kościół mogą znów mówić jednym głosem.Zdzisław Szudrowicz, pomorski kurator oświaty.
Zdzisław Szudrowicz, pomorski kurator oświaty. fot. Michał Rumas/KFP
"Szkoła jest miejscem, gdzie to właśnie przez Was młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty i pasje, zdobywać wiedzę i nabywać nowe doświadczenia oraz cieszyć się ze swoich osiągnięć. Wy w tej wędrówce stoicie na ich drodze, żeby podać im rękę, wspomóc w działaniu i otworzyć na sukcesy" - to adresowany do pomorskich nauczycieli fragment pierwszego listu kuratora.

Osobny list, skierowany do "katechetów i wychowawców" jest znacznie dłuższy i nie jest już tak ogólnikowy (.pdf). Kurator zaczyna go od słów "Katecheci, Nauczyciele i Wychowawcy!" i dalej wskazuje na wyjątkową rolę katechetów w procesie nauczania. Cytuje przy tym List Pasterski z okazji Tygodnia Wychowania w Polsce:

"Żyjemy w czasach, gdy polska rodzina, szkoła i Kościół mogą znów mówić jednym głosem. Wielką nadzieję owocnego wychowania daje bowiem możliwość zgodnej współpracy wszystkich tych środowisk."

W liście mowa jest także o "triadzie wychowawczej", na którą składa się rodzina, szkoła i Kościół. Na koniec kurator życzy adresatom pisma "wielu łask Bożych od Chrystusa, którego głosicie; ukazywaniu swoim uczniom drogi zdobywania chrześcijańskich wartości i spojrzenia na świat poprzez Chrystusa, Jego miłość i dobroć."

Czy polska szkoła jest neutralna światopoglądowo?

gdyby tak było, to nie nauczano by w niej religii 68%
nie, i słusznie, jesteśmy krajem katolickim i w takim duchu powinniśmy wychować uczniów 17%
wszystko zależy od nauczycieli i dyrekcji, jedni są, inni nie są neutralni 15%
zakończona Łącznie głosów: 1482
Zapytaliśmy kuratora, dlaczego akurat katechetów postanowił wyróżnić osobnym listem. Jego zdaniem to list nie tylko do nich. - Tak, jak jest napisane, to list do wszystkich katechetów i wychowawców - odpowiada Zdzisław Szudrowicz, pomorski kurator oświaty.

Dodaje, że inspiracją do napisania listu był dla niego obchodzony we wrześniu Tydzień Wychowania, a list został po raz pierwszy odczytany na spotkaniu z katechetami, stąd jego forma.

Czy nie uważa, że zajmując wysokie stanowisko w oświacie nie powinien w taki sposób faworyzować pewnej grupy nauczycieli i czy publikacja takiego listu nie jest sprzeczna z neutralnością światopoglądową nauczania w polskich szkołach?

- Nikogo nie obrażam w ten sposób. Nie widzę potrzeby ukrywania moich poglądów - odpowiada kurator.

A co z nauczycielami i uczniami niewierzącymi? Szudrowicz: - O ile mi wiadomo, to religia katolicka jest cały czas religią najbardziej powszechną w naszym kraju.

Zdzisław Szudrowicz, zanim jeszcze został pomorskim kuratorem oświaty, zasłynął ze stanowczych metod wychowawczych. Kilka lat temu, gdy był jeszcze dyrektorem VIII LO w Gdyni, tuż przed maturą zmusił do odejścia ze szkoły 19-latkę, która zdecydowała się pozować dla "Playboya".

Opinie (510) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.