Fakty i opinie

Kwarantanna w Szpitalu Kopernika. Zamknięty SOR, interna i diabetologia

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika zarządzono kwarantannę po wizycie pacjenta zarażonego koronawirusem.
W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika zarządzono kwarantannę po wizycie pacjenta zarażonego koronawirusem. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

Część oddziałów Szpitala im. Mikołaja Kopernika (Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz część Oddziału Ratunkowego) została we wtorek 17 marca poddana kwarantannie. Zamknięcie oddziałów spowodowane jest wykryciem koronawirusa u jednego z pacjentów.Aktualizacja: 18 marca, godz. 14:50

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 marca przed Szpitalem Mikołaja Kopernika, prezes spółki Copernicus poinformował, że kwarantanną zostali objęci pracownicy placówki.

- Na chwilę obecną nie potwierdziło się żadne kolejne zakażenie, natomiast 51 osób zatrudnionych w tym szpitalu, z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Ratunkowego zawiesiliśmy w wykonywaniu czynności i skierowaliśmy do kwarantanny, do momentu uzyskania potwierdzenia, że osoby te nie stwarzają zagrożenia - wyjaśnia Dariusz Kostrzewa, prezes spółki Copernicus PL.
Wynikiem takich działań, konieczne są kolejne obostrzenia:

- Oprócz tego, oddziały szpitala zaczęły od wczoraj pracować w trybie ograniczonym do wskazań pilnych, onkologicznych i związanych z realizacją programów lekowych - dodaje Kostrzewa. - Poza tym staramy się działać w miarę normalnie, prowadząc w namiocie segregację pacjentów, którzy byli narażeni na kontakt z osobami mogącymi stanowić źródło zakażenia. Podobne działania zastosowaliśmy w drugim szpitalu spółki Copernicus, czyli Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie.
Kwarantanna potrwa przynajmniej do końca tygodnia.

- Zgodnie z zasadami materiał do badania mikrobiologicznego pobiera się od pacjenta nie wcześniej niż w 7 dobie od chwili kontaktu z osobą zarażoną. Taki czas ustaliliśmy dla każdej z tych osób. Na chwilę obecną zarządziliśmy kwarantannę do końca tygodnia, 20 marca pobierzemy materiał. Wówczas podejmiemy decyzję, czy przywrócimy personel do pracy - mówi Dariusz Kostrzewa.

Zarząd spółki Copernicus opowiada o kwarantannie w Szpitalu św. Wojciecha

Aktualizacja: godz. 20:18

Komunikat w sprawie ograniczenia działalności Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

  1. Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną, w celu ograniczenia lub wyeliminowania zagrożenia związanego z ekspozycją na SARS-CoV-2, z dniem 17.03.2020r. w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika wprowadza się do odwołania następujące zmiany w zakresie przyjęć pacjentów:
  2. Na czas kwarantanny zawiesza się działalność SOR dla osób dorosłych (ul. Nowe Ogrody 16) oraz Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii (ul. Powstańców Warszawskich 1/2)
  3. Działalność Szpitala zostaje ograniczona do urazów, stanów nagłych i świadczeń udzielanych pacjentom onkologicznym.
  4. Ogranicza się do przypadków onkologicznych i ratujących życie działalność w zakresie badań endoskopowych dla dorosłych i dzieci.
  5. Centrum Rehabilitacji Leczniczej udziela świadczeń pacjentom hospitalizowanym w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika oraz w zakresie wymagającym bezwzględnie działania fizjoterapeuty.
  6. Zawiesza się działalność Pracowni EEG i Pracowni Neurofizjologii.


Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację i liczymy na zrozumienie.

Z poważaniem
Rafał Cudnik
Koordynator COPERNICUS PL Sp. z o.o. w Zakresie Działań Związanych z koronawirusem SARS-CoV-2We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o sześciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie pomorskim. Mężczyzna w starszym wieku - jedna z zarażonych osób - zanim trafił do szpitala zakaźnego był hospitalizowany w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika. W związku z tym zarządzono kwarantannę na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Sześć nowych przypadków koronawirusa na Pomorzu78- letni mężczyzna zgłosił się do szpitala wojewódzkiego z krwotokiem z nosa. Okazało się, że wywołało go zażywanie leków zaburzających krzepliwość. Po zbadaniu na SORze pacjent został przyjęty na Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii.

- W ramach diagnostyki lekarze zlecili tomografię komputerową płuc, wynik zaniepokoił lekarzy. Choć pacjent nie miał charakterystycznych dla COVID-19 objawów - gorączki, kaszlu, duszności, zlecono wykonanie testu na obecność patogenu - poinformował podczas środowej konferencji prasowej dyrektor ds. medycznych Szpitala im. Mikołaja Kopernika Krzysztof Wójcikiewicz. - Kiedy okazało się, że pacjent jest zakażony, został przewieziony do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.
Z racji tego, że u pacjenta potwierdziło się zarażenia koronawirusem, miejsca w których przebywał w szpitalu Copernicus (w tym również pacjenci i personel) zostały poddane kwarantannie.

W nocy przeprowadzano rutynowe prace związane z dezynfekcją miejsc, w których przebywał pacjent z rozpoznanym koronawirusem. Z racji tego, że liczba zarażonych osób może znacznie wzrastać, podobne działania będą zapewne podejmowane w innych placówkach medycznych. To działania rutynowe.

Opinie (357) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.