Fakty i opinie

Łagodna zima szkodliwa dla klifu w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Plaża w Orłowie szersza o 40 metrów

Łagodna zima to nie tylko problem dla dzieci, które są stęsknione za śniegiem. Jest też zagrożeniem dla orłowskiego klifu, który grozi obsunięciem. Urzędnicy ostrzegają przed łamaniem zakazu spacerowania brzegiem morza.Czy zdarza ci się łamać zakazy ostrzegające przed niebezpieczeństwem?

tak, gdy oceniam, że są przesadzone 33%
rzadko, ale zdarza mi się 35%
nie, nigdy 32%
zakończona Łącznie głosów: 1514
Klif w Orłowie regularnie się osuwa. Głównie na wiosnę oraz jesienią. Niestety, łagodna zima sprawiła, że okres ten uległ zmianie. Zazwyczaj zmrożona o tej porze roku nawierzchnia jest regularnie nasączana deszczami, które są dla niej największym zagrożeniem.

Budowa geologiczna ścian klifu, które w dużej mierze są gliniaste, sprawia, że charakteryzują się one małą przepuszczalnością wód opadowych. Z tego powodu spora część gruntu jest po prostu spłukiwana. W efekcie na ścianach klifu powstają tzw. łobiny, głębokie bruzdy oraz rozcięcia. Przyczyniają się one do osłabienia związania gruntu i jego stopniowego osuwania się.

Właśnie teraz mamy takie zagrożenie, ale spacerowicze lekceważą tablice ostrzegawcze i beztrosko spacerują brzegiem morza pod ścianą klifu.

Urzędnicy przypominają, że to igranie z niebezpieczeństwem.

Skutki ubiegłorocznego osunięcia klifu w Gdyni.- W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy poważniejszych osunięć, niemniej jednak z uwagi na to, iż klif jest cały czas aktywny, nie można wykluczyć takich zdarzeń - podkreśla Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni. - Największym zagrożeniem w chwili obecnej są zwisające z korony klifu drzewa, które przy niekorzystnych warunkach pogodowych mogą spaść, powodując przesuniecie znacznych mas ziemi. Apelujemy o rozwagę i respektowanie treści zamieszczonych na tablicach ostrzegawczych - dodaje.

Klif się cofa. Kiedy góry nad morzem?Dodatkowe tablice ostrzegawcze zostały ustawione przez Urząd Morski w lutym 2018 roku po dużym obsunięciu mas ziemi. Wtedy strażacy przeszukiwali osuwisko z psami ratowniczymi, bo do końca nie było wiadomo czy pod ziemią nie ma ofiar. Na szczęście obyło się bez poszkodowanych. Oprócz tablic ostrzegawczych z napisami "Chodzenie po zboczu klifu zabronione - osuwiska grożą wypadkiem" postawiono też drewniane ogrodzenie. Tablice stoją zarówno na plaży pod klifem, jak i na jego koronie.

Osunięty klif w Orłowie w 2018 roku.

Opinie (117) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.