Fakty i opinie

Leśnicy podpowiadają, jakie choinki kupować

Najnowszy artukuł na ten temat

Marsz dla dzieci chorych na raka rusza w święta

Przez suche lato świerki w tym roku będą gorszej jakości. Leśnicy podpowiadają, na co zwracać uwagę przy zakupie drzewka.
Przez suche lato świerki w tym roku będą gorszej jakości. Leśnicy podpowiadają, na co zwracać uwagę przy zakupie drzewka. fot. Trojmiasto.tv

Skąpe opady deszczu spowodowały, że tegoroczne świerki, których jest najwięcej na rynku, mogą być gorszej jakości i w konsekwencji usychać bardzo szybko. Leśnicy podpowiadają, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie bożonarodzeniowego drzewka.Czy masz już w domu choinkę?

tak, już od kilku dni 16%
nie, ale na pewno kupię w najbliższym czasie 49%
nie, kupię na dzień przed Wigilią, albo w jej dniu 21%
nie, w tym roku nie będę mieć choinki 14%
zakończona Łącznie głosów: 540
Już w niemal każdej dzielnicy pojawiły się punkty handlowe z choinkami. Do sprzedaży bożonarodzeniowych drzewek od blisko tygodnia włączyły się też centra handlowe z dyskontami włącznie. Choć rozpiętość cen jest ogromna - do 25 zł za świerk od leśników do kilkudziesięciu w regularnej sprzedaży, zanim kupimy drzewko, warto je dokładnie obejrzeć.

- Już w listopadzie widziałem choinki przygotowane do sprzedaży - mówi Michał Grabowski z Nadleśnictwa Gdańsk. - Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę na miejsce ścięcia - jeśli żywica na pniu jest zaschnięta to znaczy, że drzewko było ścinane dawno. Jeśli jest mokry - najprawdopodobniej kupujemy świeżą. Oczywiście trzeba też spojrzeć na kolor igliwia - im żywsza zieleń tym świeższe drzewko.

Słaba jakość drzewek, głównie świerków, które są najchętniej kupowane, to efekt małej ilości deszczu. - W tym roku opady były skąpe, przez co świerki nie wchłonęły za dużo wody i mogą szybko usychać - dodaje leśnik. - Najczęściej sprzedawcy trzymają drzewka długo w chłodnym miejscu. Dopiero jak przyniesiemy je do ciepłego pomieszczenia choinka doznaje szoku i szybko usycha. Jeśli więc już zdecydujemy się na zakup, warto ją przetrzymać na balkonie lub wstawić do wody.

Jodły, choć są zwykle droższe i nie pachną, powinny wytrzymać nieco dłużej, choć i one odczuły suche lato.- Jodły mają to do siebie, że się nie osypują - igły po prostu zasychają na gałązkach - dodaje leśnik.

W tym roku leśnicy mają do sprzedania łącznie ok. 1100 drzewek, głównie świeżo ściętych świerków. Trzeba za nie zapłacić 25 zł - za drzewko do 1,5 metra i 45 zł - za drzewko od 1,5 m do 2,5. W przypadku jodły jest to adekwatnie: 60 zł i 120 zł. - Przy czym jodeł mamy w tym roku niewiele - mówi leśnik. - Myślę, że taka mała ilość choinek rozejdzie się w ciągu 2, może 3 dni. Prosimy więc o wyrozumiałość. W przyszłym roku powinno być ich więcej.

Zobacz, gdzie kupisz choinki od leśników.

W Trójmieście punkty z choinkami pojawiły się m.in.: przy hali Olivia, przy Czerwonej Torebce przy ul. Platynowej na Oruni Górnej, Leroy Merlin, na parkingu obok restauracji Manekin (między McDonald a dawnym Media Markt), w Sopocie koło Hipodromu od strony ul. Łokietka, na parkingu przy Carrefour Express na granicy Oruni Górnej i Ujeściska, jarmarku bożonarodzeniowym w Sopocie, a także przed Centrum Handlowym Morena.

- Dużo choinek jest na opuszczonej stacji Statoil na Trakcie św. Wojciecha - mówi pani Aleksandra. - A także na parkingu przy Top Shopping we Wrzeszczu.

Jak donosi inna czytelniczka, choinki kupimy też w podziemnym parkingu CH Riviera w Gdyni, a także przy Klifie oraz na parkingu przy Lidlu w Sopocie przy ul. Niepodległości.

Zobacz jak w tym roku wygląda świąteczna choinka w Sopocie.Gdańska choinka zabłysła.

Opinie (75) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.