- 1 Potrąciła motocyklistę i uciekła (163 opinie)
- 2 Brakuje wielu kandydatów na radnych (58 opinii)
- 3 CBA: Gdynia straciła miliony na węźle Karwiny (420 opinii)
- 4 Niż Genueński. Trójmiasto niezagrożone (92 opinie)
- 5 Która prezydent udostępniła swój kalendarz? (104 opinie)
- 6 "Trzeba zbudować nowy Dar Młodzieży" (286 opinii)
Lockdowny dały się galeriom handlowym we znaki, ale klienci wrócili
Choć obostrzenia wprowadzone przez pandemię koronawirusa odcisnęły piętno na handlu, to trójmiejskie centra handlowe przeszły przez "epidemiczny kryzys" w miarę suchą stopą. To wnioski, jakie można wyciągnąć z raportu pt. "Badanie pustostanów w centrach handlowych", autorstwa firmy Colliers, zajmującej się rynkiem nieruchomości.
Tam, gdzie funkcjonowało zagęszczenie drogerii, sklepów spożywczych, księgarni, pralni czy sklepów z meblami, był niewielki ruch. Teoretycznie bowiem centra handlowe pracować mogły, ale w mocno ograniczonym zakresie.
To, jak pandemia odbiła się na galeriach, sprawdzili eksperci Colliers, firmy działającej na rynku nieruchomości.
Kolejka, żeby wejść do Riviery (53 opinie)
- Blisko półtoraroczne zakłócenia w funkcjonowaniu centrów handlowych, wywołane pandemią COVID-19, odbiły się zarówno na kondycji samych obiektów, jak i najemców w nich działających. Jednym z istotnych wskaźników oceny wydajności centrów handlowych jest współczynnik pustostanów oraz dynamika jego wzrostu lub spadku - podkreślają autorzy raportu, którzy przeanalizowali wspomniany wskaźnik na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
Jak czytamy w raporcie, badaniem wykonanym w końcu II kwartału tego roku objęto 217 centrów handlowych o łącznej powierzchni 6,5 mln m kw., znajdujących się w ośmiu największych aglomeracjach - w tym w Trójmieście.
Praca w handlu. Ogłoszenia Gdańsk, Gdynia, Sopot
Eksperci wskazują, że średni współczynnik pustostanów w centrach handlowych wynosił w tym czasie 5,4 proc., co oznacza wzrost o 0,5 punku procentowego w stosunku do II kwartału ubiegłego roku.
- Przekłada się to na 345 tys. m kw. dostępnej powierzchni, przy czym wolne powierzchnie większe niż 1 tys. m kw. znajdowały się jedynie w 38 centrach handlowych (głównie w aglomeracji warszawskiej i Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej) - dowiadujemy się z wniosków ekspertów.
Stabilna sytuacja w Trójmieście
W aglomeracji trójmiejskiej średni współczynnik pustostanów (w II kwartale 2021 r.) wynosił 5,9 proc.
Szacując dynamikę wzrostu i spadku współczynnika pustostanów w centrach handlowych od 2012 r. do II kwartału roku 2021, w raporcie pokreślono, że największy problem z pustostanami miały aglomeracje łódzka i poznańska.
- Natomiast [wskaźnik - dop. red.] stosunkowo stabilny pozostawał w Trójmieście i aglomeracji warszawskiej - dowiadujemy się.
Klienci wracają do galerii handlowych
Co istotne, mimo obaw i prognoz do zmian trendu po lockdownie do galerii handlowych wrócili klienci, co przyznają zapytani przez nas przedstawiciele trójmiejskich punktów.
Centra handlowe w Trójmieście
- Zauważalny wzrost liczby klientów obserwujemy od maja i przyznaję z radością, że tendencja wzrostowa niezmiennie się utrzymuje. Najwięcej osób odwiedza nas w dniach czwartek-sobota. Ponadto footfall w Centrum Alfa wzrasta średnio o 20 proc. w dni, w które organizujemy dodatkowe atrakcje dla naszych klientów. Tak było na przykład podczas ostatniej wystawy Playmobil, jednej z najbardziej popularnych i lubianych przez dzieci marek zabawkowych. Mieliśmy obawy, czy wzrost zainteresowania zakupami internetowymi podczas pandemii przełoży się na częstotliwość zakupów stacjonarnych - powiedział nam na początku października Lech Polański, dyrektor Alfa Centrum w Gdańsku.
Jak dodał, klienci - jeśli nawet przeglądają oferty online - to i tak bardzo chętnie odwiedzają i odbierają swoje zamówienia bezpośrednio w sklepach.
Klienci wrócili do galerii handlowych. Niedawno tłumy korzystały z ofert sklepów na Black Friday.
- Zobaczenie produktu na żywo, możliwość dotknięcia czy przymierzenia to wciąż bardzo silne konsumenckie przyzwyczajenia wpływające na zakupowe decyzje - podsumowuje.
Z kolei Joanna Pawłowska z Galerii Metropolia w październiku informowała, że od zniesienia zakazów covidowych w czerwcu liczba klientów rośnie w tempie ok. 20-25 proc. miesiąc do miesiąca i średnia zbliża się do ok. 10 tys. klientów dziennie.
- Przed pandemią liczba osób odwiedzających Galerię Metropolia była prawie dwa razy wyższa niż po zniesieniu zakazów w 2021 r. Aktualnie notujemy wyraźny rosnący trend w liczbie odwiedzin, rośnie także wolumen zakupów, lecz jeszcze potrzebujemy trochę czasu, by wrócić do poprzedniego poziomu - przyznała wówczas Joanna Pawłowska.
Rozmowy na temat koronawirusa. Forum
Tzw. footfall (czyli ruch) rośnie w Centrum Handlowym Riviera w Gdyni. O sytuację zapytaliśmy także w Forum Gdańsku.
Mniej klientów zagranicznych, za to przyjeżdżają klienci z Polski
- Odwiedzalność w Forum Gdańsk w 2021 r. od otwarcia w maju jest na zadowalającym poziomie w porównaniu do 2019 r., pomimo iż obserwujemy nieznaczne spadki. Spadki te pokazują, że Forum Gdańsk odwiedza mniej turystów zagranicznych, którzy tak licznie przybywali do Gdańska w 2019 r. - przekazała Magdalena Gibney z Multi Poland, dyrektor Forum Gdańsk.
Podkreśliła, że porównując rok 2021 do 2020, "widać spore wzrosty w zakresie odwiedzalności klientów".
- A to oznacza, że centrum handlowe Forum Gdańsk jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów z Polski - podsumowała.
Po otwarciu galerii handlowych klientów nie brakuje. Czytelnicy regularnie informują nas o korkach m.in. pod Forum Gdańsk.
Na koniec warto wspomnieć, że większego ruchu w centrach handlowych właściciele sklepów spodziewają się zwłaszcza w okresie przedświątecznym.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-12-04 10:38
(8)
Ja lubię zakupy stacjonarne. Mierze i sprawdzam czy pasuje. Jeśli nie id razu z wieszaka biorę inny rozmiar. Denerwuje mnie to chodzenie z kartonami z zamówieniami. Potem wiecznie zwroty bo coś nie tak. A przy tym kupa śmieci się tworzy. Zakupy stacjonarne to.mnuej śmieci i mniejszy ślad węglowy. Ja do Galerii chodzę coś kupić a nie na spacer.
- 61 22
-
2021-12-05 21:13
Ja nie lubie zadnych. Ostatnio musialem kupic spodnie, bo wszystkie sie wydarły, wiec poszedlem do sklepu i kupilem 4 pary takich samych. Bedzie spokoj na jakies 2 lata. Co do kupowania przez internet to jest to zbyt upierdliwe. Mozna tak kupic kompa, minitor, cole i inne rzeczy ktorych nie trzeba przymierzac, kazda sztuka jest powtarzalna i nie
Ja nie lubie zadnych. Ostatnio musialem kupic spodnie, bo wszystkie sie wydarły, wiec poszedlem do sklepu i kupilem 4 pary takich samych. Bedzie spokoj na jakies 2 lata. Co do kupowania przez internet to jest to zbyt upierdliwe. Mozna tak kupic kompa, minitor, cole i inne rzeczy ktorych nie trzeba przymierzac, kazda sztuka jest powtarzalna i nie trzeba tego dotykac, zeby wiedziec co to jest i jak dziala. Ale ubranie musze przymierzyc a nie mam ochoty zabawe w odsylanie, pakowanie, umawianie sie z kurierami, itp ceremonie. To zwyczajna strata czasu.
- 2 0
-
2021-12-04 13:13
A może warto przemyśleć czy (4)
Aby na pewno potrzebna jest nowa torebka, kiecka bądź bucik?
Produkcja odzieży bardzo niszczy naszą planetę .
Ps. Są tez sklepy z używaną odzieżą- 8 7
-
2021-12-04 13:36
(3)
Gdyby ciuchy sie tak szybko nie niszczyly, to bysmy nie musieli ich wciaz kupowac...
- 6 0
-
2021-12-05 19:11
Mam 56 lat i noszę ciuchy sprzed 20 lat, są niezniszczone, szyte na miarę, eleganckie, po co kupowac nowe? (1)
- 4 0
-
2021-12-06 00:18
Po 20 latach to by mi sie jednak dosc mocno znudzily...
- 0 0
-
2021-12-05 12:10
Dobre jakościowo rzeczy służą długo, a potem jeszcze zyskują drugie życie w lumpeksach. Rzadko kupuję nowe ciuchy ale jeśli już to naprawdę porządne. Na kupowanie tandety mnie nie stać.
- 2 1
-
2021-12-04 11:13
Ja mam grzybicę, nadpotliwość i ropiejące mieszki włosowe i myję się rzadko (1)
Lubię mieć na skórze zapach cudzej świeżej skóry po przymierzaniu ciuchów
- 9 17
-
2021-12-04 11:53
Akurat w sklepie ludzie mają krótko cichy na sobie. A zamówi do domu to tydzień potrzyma i dopiero odsyła. Gratuluję
- 13 2
-
2021-12-04 18:02
(2)
Ciuchy raczej stacjonarnie, choć czasem przez internet. Buty pół na pół. Książki tylko przez internet, bo można zbankrutować. Jedzenie i chemia raczej stacjonarnie. Leki stacjonarnie tylko te na receptę, reszta przez internet, bo tańsze. Wszystkie rzeczy dla zwierząt tylko przez internet, bo taniej, większy wybór i kurier mi pod drzwi przyniesie.
- 20 2
-
2021-12-04 21:12
Nie (1)
nie zgadzam się z tym
- 0 4
-
2021-12-05 08:43
Nie musisz.
- 5 0
-
2021-12-04 09:19
Przy takiej inflacji trzeba pozbyć się gotówki. (19)
Miałem oszczędności, ale patrząc na to co się dzieję to zamówiłem nowe auto, zrobiłem generalny remont mieszkania, kupiłem trochę gadżetów i poleciałem w październiku zobaczyć trochę egzotyki.
Bez sensu trzymać w banku 350 tys jak po roku jest to realnie warte już tylko 300 tys.- 105 39
-
2021-12-06 07:14
gdy rządzą socjaliści (1)
i lewaki, to faktem jest, że gotówka traci i traci... ale kupno auta to podobna "inwestycja" - no chyba, że na siebie zarabia
- 1 0
-
2021-12-06 10:53
Podobnie z remontem własnego mieszkania. Cieszy ale jeśli go od razu nie sprzedasz to wartość dodana powoli maleje, choć samo mieszkanie zachowuje swoją wartość. Samochody już podrożały, za parę lat będą nowe, droższe bo wyposażone w nowe wymagane przez Gertę dodatki. Koszt utrzymania nowego samochodu to parę procent jego wartości, która maleje.
Podobnie z remontem własnego mieszkania. Cieszy ale jeśli go od razu nie sprzedasz to wartość dodana powoli maleje, choć samo mieszkanie zachowuje swoją wartość. Samochody już podrożały, za parę lat będą nowe, droższe bo wyposażone w nowe wymagane przez Gertę dodatki. Koszt utrzymania nowego samochodu to parę procent jego wartości, która maleje. Pieniądze wydane na wycieczkę to nie jest inwestycja. Ale ruszyli Rosjanie do Egiptu i Turcji to i wycieczki podrożały więc to był ostatni dzwonek na eskapadę.
- 0 0
-
2021-12-04 16:42
Przez takich jak Ty inflacja właśnie idzie do góry (2)
Rząd kasę wydrukował, ale gdyby obywatele tej kasy nie wydali, to ceny by stały. Ale typowy obywatel to głu pek, więc jak dostał pieniążki to poleciał na zakupy.
- 5 8
-
2021-12-05 19:10
Nie bój nic, piszesz do ludzi, którzy uważają, że wstrzyknięcie sobie procedury produkcji toksycznych białek nie jest dla nich toksyczne.
- 4 3
-
2021-12-04 21:09
Nie dostałem tylko zarobiłem.
- 11 0
-
2021-12-04 16:20
Ja mając takie pieniądze byłbym w stanie kupić nieruchomość (2)
Która przynosiłaby mi pasywny dochód + koparke krypto. Co trzeba mieć w głowie, żeby takie pieniądze trwonic na pierdoły?
- 9 11
-
2021-12-05 07:49
Ulica zawsze wchodzi w jakiś biznes jak już jest na totalnej górce
- 2 0
-
2021-12-04 19:28
koparkę krypto... chyba dobrze że ich jednak nie masz...
- 10 1
-
2021-12-04 15:00
Ja tez mialem troche odlozonej gotowki 260 tys i zainwestowalem w pokaz artystyczny w clubie striptozowym (1)
- 15 4
-
2021-12-06 10:45
Jesteś mecenasem kultury, brawo.
- 0 0
-
2021-12-04 11:48
Kupujesz nikomu niepotrzebne śmieci i tyle.
- 14 4
-
2021-12-04 11:33
mogłeś kupić czterolatki (obligacje) (1)
od drugiego roku oprocentowanie ponad poziom inflacji
- 0 13
-
2021-12-05 11:01
Ale tylko do 5.6% inflacji są opłacalne.
- 0 0
-
2021-12-04 10:05
Można wydać kaskę na pierdoły ale lepiej kupić nieruchomość albo walutę (4)
- 16 4
-
2021-12-04 22:05
pasywa VS aktywa. Każdą kasę można przepie......
- 3 1
-
2021-12-04 10:10
Zgadza się.. (2)
..tylko inna waluta i nieruchomość
- 9 8
-
2021-12-04 12:22
waluty górka, przynajmniej lokalna, nieruchomości owszem ale w Hiszpanii, jest taniej (1)
- 5 1
-
2021-12-05 08:41
Górka?
Zobaczymy za rok.
- 1 0
-
2021-12-04 09:47
Racja , ja mam gotówkę, którą muszę mieć ze względu na niepewną sytuacje w branży w której
pracuję. zanim znajdę lub wymyślę coś nowego muszę mieć z czego żyć
- 23 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.