• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lody Miś były serwowane na ruinach zamku krzyżackiego

Michał Brancewicz
18 maja 2024, godz. 12:00 
Opinie (135)
  • Prace archeologiczne na terenie po lodziarni Miś odkryły wiele ciekawych historii tego miejsca.
  • Prace archeologiczne mają się zakończyć w czerwcu.
  • Po lodziarni Miś pozostała już tylko frontowa ściana. Za nią kryje się wiele ciekawych historii.

Dla znawców historii nie będzie to zaskoczenie, ale ci, którzy nie zgłębiali dziejów Gdańska, mogą się zdziwić. Na działce po lodziarni MiśMapka archeolodzy odkryli elementy przedzamcza zamku krzyżackiego, skrzyżowanie dróg oraz pozostałości starych drewnianych chat. We wrześniu powinna ruszyć rewitalizacja spichlerza, który stanie się restauracją, potem powstanie też nowy budynek.Budowa zamku rozpoczęła się najprawdopodobniej między 1337 a 1338 rokiem, za czasów wielkiego mistrza Dietricha von Altenburga. Obiekt był usytuowany między obecnymi ulicami Na Dylach i Dylinki od północy, między Rycerską i Karpią od wschodu, Wapienniczą i Wartką od południa, Sukienniczą od zachodu.

Budowla przetrwała niewiele ponad sto lat - zamek główny (bez podzamcza) został rozebrany przez gdańszczan w ciągu miesiąca w 1454 roku.

Próba odtworzenia wyglądu zamku krzyżackiego w Gdańsku zaproponowana przez archeologa Piotra Matuszewskiego na początku lat 2000. Próba odtworzenia wyglądu zamku krzyżackiego w Gdańsku zaproponowana przez archeologa Piotra Matuszewskiego na początku lat 2000.

Nikt nie wie, jak dokładnie wyglądał zamek krzyżacki w GdańskuDo dzisiaj obiekt rozpala wyobraźnie historyków, bo nie wiadomo dokładnie, jak wyglądał. Więcej o historii zamku dowiecie się z artykułu Michała Ślubowskiego:

Zamek w Gdańsku. Wciąż fascynuje i wywołuje dyskusje Zamek w Gdańsku. Wciąż fascynuje i wywołuje dyskusje

Nic zatem dziwnego, że po zburzeniu lodziarni Miś, która od 1962 roku, przez blisko sześć dekad, serwowała lody w niepozornym budynku u zbiegu ul. Grodzkiej i SukienniczejMapka, oczom archeologów ukazały się fascynujące odkrycia.

- Natknęliśmy się na elementy przedzamcza zamku krzyżackiego, traktu drogowego i skrzyżowania dróg oraz pozostałości po chatach drewnianych, pod którymi są prawdopodobnie kolejne chaty - wylicza Waldemar Sznajdrowski, właściciel terenu. - Z jakiego okresu pochodzą, to dopiero będzie ustalane.
Badacze natrafili także na pochówki z czasów krzyżackich. Pojawiła się zatem sugestia, że skoro był tam cmentarz, to musiał też być kościół albo kaplica.

- Ta teoria na razie nie znalazła potwierdzenia, nie odkryliśmy żadnych fundamentów kościoła - dodaje właściciel.

Od września rewitalizacja spichlerza, potem budowa nowego budynkuWróćmy jednak do współczesnych czasów. Prace archeologiczne powinny zakończyć się w czerwcu. Inwestor liczy, że również w czerwcu otrzyma pozytywną decyzję konserwatora dotyczącą rewitalizacji spichlerza.

- Złożyliśmy szczegółowy projekt po wcześniejszych konsultacjach. Jeśli otrzymamy zgodę na działanie, to myślę, że prace w spichlerzu wystartują we wrześniu - zapowiada Waldemar Sznajdrowski.
Z kolei latem mają rozpocząć się prace projektowe nowego budynku, który powstanie w miejscu po lodziarni Miś. Jest szansa, że we wrześniu będziemy mogli już pokazać jak on będzie wyglądał.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane