Fakty i opinie

Lotnisko w Gdańsku. Pandemia cofnęła licznik pasażerów do 2007 r.

Po raz ostatni niewiele ponad 1,5 mln pasażerów przez lotnisko w Gdańsku przewinęło się 14 lat temu. Na zdjęciu terminal T1 w kwietniu 2007 r.
Po raz ostatni niewiele ponad 1,5 mln pasażerów przez lotnisko w Gdańsku przewinęło się 14 lat temu. Na zdjęciu terminal T1 w kwietniu 2007 r. fot. Rafal Lasota / KFP

1,7 mln obsłużonych pasażerów, a więc o 68 proc. mniej niż w 2019 r. - takim bilansem zakończył miniony rok Port Lotniczy w Gdańsku. Ostatni raz tak mało pasażerów przewinęło się przez gdańskie lotnisko 14 lat temu.W minionym roku z gdańskiego lotniska korzystałe(a)m:

kilka razy 22%
raz, gdy leciałe(a)m na wakacje lub w podróż służbową 18%
w ogóle, zrezygnowałe(a)m z dalekich podróży ze względu na pandemię 45%
w ogóle, bo nie podróżuję samolotem, boję się latać 15%
zakończona Łącznie głosów: 1421
- Chcemy nadal rosnąć o 5-10 proc. w skali roku, by przekroczyć 6 mln pasażerów na koniec 2021 roku - zapowiadał na początku minionego roku Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.
Dwa miesiące później, gdy wybuchła pandemia koronawirusa, która uziemiła na trzy miesiące samoloty, a w kolejnych miesiącach radykalnie ograniczyła ruch powietrzny na świecie, jasnym stało się, że plany trzeba odłożyć głęboko do szuflady.

Gdańskie lotnisko zakończyło ubiegły rok na poziomie 1 mln 711 281 pasażerów, co oznacza 68,2 proc. spadek w porównaniu do 2019 r.

Ostatni raz nieco ponad 1,5 mln pasażerów z gdańskiego lotniska korzystało w 2007 r., gdy do dyspozycji podróżnych był tylko wybudowany w latach 90. terminal T1.

Liczba obsłużonych pasażerów na gdańskim lotnisku rok do roku, począwszy od 2003 r.
Liczba obsłużonych pasażerów na gdańskim lotnisku rok do roku, począwszy od 2003 r. graf. mat. prasowe
Dopiero w kolejnych latach - w ramach przygotowań do Euro 2012 - obok powstał nowoczesny terminal T2. Rok do roku rósł też ruch lotniczy. W 2010 r. przekroczono 2 mln pasażerów rocznie, w 2014 r. pękła kolejna bariera 3 mln rocznie, a już dwa lata później - 4 mln. W 2019 r. pasażerów było już 5,3 mln.

Warto jednak podkreślić, że choć pod względem liczby obsługiwanych pasażerów cofnęliśmy się do poziomu sprzed 14 lat, to po zniesieniu restrykcji odbudowa siatki połączeń i powrót do 4-5 mln pasażerów w ciągu roku z pewnością nastąpi szybciej.

Prezes lotniska już wiosną mówił o tym w rozmowie z Trojmiasto.pl, gdy podkreślał, że dekoniunktura w branży choć bolesna - minie. Według jego szacunków odbicie branży lotniczej i powrót do stanu z pierwszego kwartału 2020 r., gdy rynek lotniczy po raz ostatni wyglądał jeszcze w miarę normalnie - potrwa ok. trzech lat.

W porównaniu do największych portów lotniczych w kraju gdańskie lotnisko wypada nieźle. Większe w ujęciu procentowym spadki w liczbie operacji lotniczych odnotowano w Warszawie, Krakowie, Katowicach czy Wrocławiu.
W porównaniu do największych portów lotniczych w kraju gdańskie lotnisko wypada nieźle. Większe w ujęciu procentowym spadki w liczbie operacji lotniczych odnotowano w Warszawie, Krakowie, Katowicach czy Wrocławiu. fot. PAŻP
W 2020 r. pandemia koronawirusa radykalnie wpłynęła nie tylko na liczbę obsłużonych pasażerów, ale też - co logiczne - na liczbę operacji lotniczych. Jak podaje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w opublikowanym właśnie raporcie prezentującym zmiany w ruchu lotniczym w polskiej przestrzeni powietrznej w 2020 roku, w porównaniu do roku 2019 w przypadku krajowych lotnisk największe spadki zanotowano w Warszawie (-59 proc.), Krakowie (-57 proc.), Wrocławiu (-56 proc.) oraz Modlinie (-56 proc.).

Gdańsk na tym tle wypada nieźle - w Rębiechowie odnotowano 25,6 tys. operacji lotniczych, co oznacza spadek o 49 proc. w porównaniu do 2019 r. Jak podaje PAŻP, całkowita liczba operacji na polskich lotniskach zanotowała spadek o 56,4 proc., osiągając poziom 193,7 tys. operacji.

Szczegółowe - w tym także finansowe - podsumowanie ubiegłego roku Port Lotniczy ma przekazać mediom w drugiej połowie stycznia.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (173)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »