• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mała rewolucja na PKM. Pociągi przez Kokoszki i do Gdańska Głównego

Michał Brancewicz
28 lutego 2024, godz. 07:00 
Opinie (263)
Na początku lutego odbył się pierwszy specjalny przejazd bajpasem kartuskim. Powyżej pociągu widoczne są tory PKM prowadzące w kierunku lotniska. Na początku lutego odbył się pierwszy specjalny przejazd bajpasem kartuskim. Powyżej pociągu widoczne są tory PKM prowadzące w kierunku lotniska.

Od 11 marca 6 par pociągów kursować będzie z Gdańska Wrzeszcza do Kartuz przez bajpas kartuskiMapka. Z tego dwa będą wyruszać i kończyć bieg na stacji Gdańsk Główny. Po "starej trasie" przez lotniskoMapka do Kartuz jeździć będzie 17 par pociągów.Którą trasą PKM będziesz częściej jeździł?

W niedzielę, 10 marca 2024 r., nastąpi tradycyjna korekta rocznego rozkładu kolejowego. O ile w poprzednich latach zdarzało się, że zmiany były zaledwie kosmetyczne, o tyle teraz pasażerów korzystających z oferty PKM czeka mini rewolucja.

Po raz pierwszy pociągi pojadą wyremontowanym i częściowo odbudowanym, jednotorowym bajpasem kartuskim. Powstał on, by pełnić funkcję objazdu podczas rozbudowy i elektryfikacji linii 201 Gdynia-Kościerzyna, która na razie jeszcze nie ruszyła.

Rozbudowa linii kolejowej na Kaszuby za 1,5 mld zł Rozbudowa linii kolejowej na Kaszuby za 1,5 mld zł

Dwa pociągi dziennie do Gdańska GłównegoKażdego dnia 6 składów wyruszy ze stacji we Wrzeszczu, by za przystankiem PKM Kiełpinek wjechać na 1,5 km odcinek linii, odbudowany przez spółkę PKM, a później pojechać 15 km odcinkiem linii wyremontowanej przez PKP PLK.

Pociągi zatrzymają się na przystankach Gdańsk Kokoszki, Leźno, Stara Piła, Otomino i Żukowo Zachodnie. Od posterunku w Glinczu pojadą już starą trasą, pokonywaną dotąd przez PKM-ki jadące z Wrzeszcza przez lotnisko do Kartuz.

Na trasie bajpasu kartuskiego powstał m.in. przystanek Gdańsk Kokoszki. Na trasie bajpasu kartuskiego powstał m.in. przystanek Gdańsk Kokoszki.
Nowością będzie to, że dwa pociągi wyruszać i kończyć bieg w Gdańsku Głównym, a nie, jak dotąd, we Wrzeszczu.

Pociągi na bajpasie kartuskim:

  • Odjazdy ze stacji Gdańsk Główny - 7:39, 16:31.
  • Odjazdy ze stacji Gdańsk Wrzeszcz - 7:51, 10:32, 13:32, 16:37, 19:10, 22:26.
  • Odjazdy ze stacji Kokoszki w kierunku Gdańska - 6:50 (Gdańsk Główny), 9:27 (Wrzeszcz), 12:20 (Wrzeszcz), 15:20 (Gdańsk Główny), 18:35 (wrzeszcz), 21:49 (Wrzeszcz).

Po bajpasie szybciej niż przez lotniskoNie jest wykluczone, że połączenie przez bajpas będzie chętniej wybierane przez pasażerów. Czas przejazdu będzie bowiem o 6 do 8 minut krótszy niż przez lotnisko.

Od 11 marca, na "starą trasę" przez port lotniczy w dzień powszedni wyjedzie też par PKM-ek. Do tego dojdą kursy z Wrzeszcza do Gdyni przez Osową.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (263)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane