• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mandat dla statku za wpłynięcie na poligon

Szymon Zięba
12 kwietnia 2024, godz. 11:00 
Opinie (159)
Kapitan RMS Ratingen zignorował sygnały o tym, że znajduje się na poligonie wojskowym. Kapitan RMS Ratingen zignorował sygnały o tym, że znajduje się na poligonie wojskowym.

Olbrzymią lekkomyślnością popisał się kapitan liberyjskiego statku handlowego, który jak gdyby nigdy nic wpłynął na poligon wojskowy. Tam zignorował sygnały pograniczników, którzy informowali, że jednostka znalazła się w zamkniętej strefie. Statek udało się "przechwycić" dopiero w Gdańsku.

Widziałe(a)ś kiedykolwiek duży statek handlowy z bliska?

Gdzie znajduje się morski poligon wojskowy?Wydarzenia rozegrały się w czwartek, 11 kwietnia. Liberyjski statek handlowy RMS Ratingen podczas rejsu do Gdańska wpłynął w strefę nr 6 zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa. To obszar między Darłowem a Ustką, który jest morskim poligonem wojskowym.

- Niebezpieczną sytuację dodatkowo potęgował fakt, że kapitan nie odpowiadał na wywołania radiowe służb odpowiadających za bezpieczeństwo morskie - mówi Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Co istotne, w tym momencie w okolicy nie było patroli MOSG. Na szczęście nie odbywały się także ćwiczenia z użyciem dział okrętowych.

Z tego powodu jednostkę długą na 88 metrów i szeroką na ponad 11 postanowiono zatrzymać dopiero w Gdańsku.Dużą jednostkę handlowa zatrzymano w Gdańsku. Została przeszukana- Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej skontrolowali statek przy gdańskim Nabrzeżu Wiślanym. Nie mieli zastrzeżeń. Za naruszenie strefy kapitan został ukarany mandatem - mówi Tadeusz Gruchalla.
Co ciekawe, najwyższa możliwa kara w tym przypadku wynosi 500 zł. I taką też otrzymał kapitan.

Wpłynięcie statku w strefę zamkniętą dla żeglugi naruszyło przepisy bezpieczeństwa morskiego. Strefa nr 6 jest wykorzystywana bowiem jako morski poligon wojskowy i przeznaczona do przeprowadzania ćwiczeń i szkoleń wojskowych.

Co grozi za wpłynięcie na poligon wojskowy?Strefy zamknięte mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i obronności państwa. Informacje o terminach zamknięcia stref są ogłaszane przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej. Kapitan liberyjskiego statku się z nimi nie zapoznał.

Jedno z ostatnich ćwiczeń z wykorzystaniem dział odbyło się w marcu tego roku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (159)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane