• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Mandaty dla kierujących hulajnogami. Co wolno, a czego nie wolno na hulajnodze?

ms
22 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Pod pewnym warunkami można jeździć hulajnogą elektryczną chodnikiem. Trzeba jednak wówczas bardzo ograniczyć prędkość i pamiętać o pierwszeństwie pieszych. Pod pewnym warunkami można jeździć hulajnogą elektryczną chodnikiem. Trzeba jednak wówczas bardzo ograniczyć prędkość i pamiętać o pierwszeństwie pieszych.

Rosnąca popularność hulajnóg elektrycznych sprawia, że rośnie też liczba wykroczeń popełnianych przez ich użytkowników. Tylko w środę doszło do dwóch takich zdarzeń: pijany 20-latek jechał hulajnogą przez Wrzeszcz, a 29-latka zderzyła się w Brzeźnie z kobietą na rolkach.Nowe zasady korzystania z hulajnóg elektrycznychOd 20 maja 2021 roku funkcjonują nowe przepisy regulujące zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych.

Zgodnie z nimi hulajnogami elektrycznymi poruszać się może tylko jedna osoba, a kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

Hulajnogą nie wolno jeździć we dwójkę

Za korzystanie z hulajnogi przez dwie osoby grozi mandat.

Kierujący hulajnogami mają też obowiązek stosowania się do znaków drogowych, poruszania się z wyznaczoną prędkością i ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Więcej o prawach i obowiązkach użytkowników hulajnóg w dalszej części artykułu.

Czy na hulajnodze jesteś równie uważna(y), jak podczas jazdy autem?

Pijany 20-latek na hulajnodze we WrzeszczuDo przepisów tych nie zastosował się 20-latek z Tomaszowa Lubelskiego, który w środę rano na al. Grunwaldzkiej został zatrzymany do kontroli przez policjantów ruchu drogowego. Mężczyzna kierował hulajnogą elektryczną, mając ponad promil alkoholu w organizmie. Dodatkowo 20-latek przewoził pasażera, co jest niezgodne z przepisami.

Mężczyzna został ukarany dwoma mandatami.

Nieuważna 29-latka na hulajnodze w BrzeźnieTego samego dnia, ale po południu, na deptaku w Brzeźnie doszło do zderzenia elektrycznej hulajnogi z rolkarką. Za sprawcę uznano 29-latkę kierującą hulajnogą. Jak ustalili policjanci, nie dostosowała ona prędkości do warunków ruchu na drodze dla rowerów, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z jadącą na rolkach 38-letnią kobietą.

Za spowodowanie kolizji drogowej 29-latka została ukarana mandatem.

Jedziesz hulajnogą elektryczną? Pamiętaj: 1. Korzystać z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych mogą wyłącznie osoby pełnoletnie.
 2. Młodsi muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T.
 3. Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10. roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
 4. Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone.
 5. Jeśli brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/h.
 6. W przypadku gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/h, kierujący hulajnogą może skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Musi jednak jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i zachować szczególną ostrożność. Ma też obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.
 7. Na hulajnogach można przejeżdżać przez przejazdy dla rowerzystów, ale w przypadku przejść dla pieszych należy przeprowadzić hulajnogę przez jezdnie.

Tego nie wolno robić, gdy kierujesz hulajnogą elektrycznąZabrania się:

 • jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie;
 • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
 • czepiania się pojazdów;
 • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
 • jazdy po jezdni obok innego uczestnika;
 • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.

Prawidłowe parkowanie hulajnogi elektrycznejUżytkownik hulajnogi ma obowiązek pozostawienia hulajnogi elektrycznej na chodniku w  miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi.

Korzystający mają obowiązek parkować je w miejscach do tego wyznaczonych. Pod dwoma warunkami można je zostawiać także w innym miejscu na chodniku. Korzystający mają obowiązek parkować je w miejscach do tego wyznaczonych. Pod dwoma warunkami można je zostawiać także w innym miejscu na chodniku.
Gdy nie ma takiego miejsca, można zaparkować hulajnogę na chodniku, ale pod dwoma warunkami:

 • hulajnoga elektryczna musi stać jak najbliżej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni,
 • hulajnoga elektryczna musi stać równolegle do krawędzi chodnika, szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych ma mieć co najmniej 1,5 m.

Jak korzystać z miejskich hulajnóg? Materiał z września 2020 r.

ms

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (212)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane