• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Manifestacje ws. imigrantów nie przyciągnęły tłumów

Michał Stąporek
13 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Kto głośniejszy? Uczestnicy obu manifestacji, oddalonych od siebie o 100 metrów, przez cały czas starali się nawzajem zagłuszyć.

Nie więcej niż po 50 osób przyciągnęły manifestacje zorganizowane na Długim Targu o godz. 13 w sobotę. Przed Dworem Artusa narodowcy ostrzegali przed imigrantami i Łukaszenką. 100 metrów dalejMapka KOD przestrzegał przez faszyzmem i nacjonalizmem. Przechodnie mijali pikietujących raczej obojętnie.50 osób to bezpieczna liczba - podaję ją, by żadna ze stron nie miała pretensji, że zaniżam liczbę uczestników każdej z pikiet. Raczej ją zawyżam.

Manifestacje na Długim Targu relacjonowaliśmy od początku w Raporcie z Trójmiasta


Jak często bierzesz udział w manifestacjach politycznych?

Policjanci, w normalnych mundurach, bez tarcz, kasków i podobnych akcesoriów, którzy pilnowali porządku na Długim Targu, nie mieli tu na szczęście nic do roboty (policjanci w rynsztunku czekali w bocznych uliczkach). Uczestnicy obu pikiet, choć nie szczędzili sobie złośliwości i ostrej krytyki, zachowywali się spokojnie.

Dlaczego więc w ogóle relacjonujemy te wydarzenia? Z dwóch powodów:

- w piątek zapowiedzieliśmy demonstracje na Długim Targu, więc kronikarski obowiązek nakazuje je zrelacjonować,
- w sobotę rano pisaliśmy o tłumach turystów, którzy postanowili spędzić długi weekend w Trójmieście. Manifestacji na Długim Targu nie mogli przegapić.

Megafony kontra głośnikiMimo centralnych pozycji na Długim Targu oraz imponującego nagłośnienia przypadkowi spacerujący mijali protestujących bez większego zainteresowania.

Ponieważ żadna z protestujących grup nie przyciągnęła uwagi neutralnych obserwatorów, obie strony mocno skupiały się na sobie nawzajem. Narodowcy postawili na chóralne skandowanie haseł przy wsparciu megafonu.

Członkowie i sympatycy KOD-u oraz Trójmiejskiej Akcji Kobiet odpowiadali głośno puszczaną muzyką rockowa i punkową.

Kto jest kim i kto ma krew na rękachWzajemne nasłuchiwanie się obu grup było widać (a właściwie: słychać) w poruszanych wątkach.

Narodowcy o KOD-owcach: - To są użyteczni idioci. Oni robią to, czego chce Łukaszenka. My popieramy działania państwa i służb, które broni naszych granic. Dziękujemy za obronę granic.

Rafał Buca z Młodzieży Wszechpolskiej o powodach protestu narodowców

KOD-owcy o narodowcach: - Myślicie, że to kilku pryszczatych chłopców. Ale oni są groźni. To są faszyści, trzeba się ich może nie bać, ale na pewno obawiać. W Niemczech też się zaczynało od młodych chłopaków.

Tomasz Will z Komitetu Obrony Demokracji o zagrożeniach związanych z faszyzmem

Narodowcy o KOD-owcach: Oni mają krew na rękach. Tacy jak oni, którzy namawiają do wpuszczania imigrantów do Europy, odpowiadają za zamachy i ataki muzułmanów w Europie.

KOD-owcy o narodowcach: Tam wśród nich jest Michał Urbaniak, pomorski poseł Konfederacji. Jedynką Konfederacji w ostatnich wyborach była Kaja Godek. Kaja Godek ma krew na rękach.

Gorąca dyskusja między oponentamiTrójmiejska Akcja Kobiet: - Ludzie na granicy białoruskiej próbują uciec z piekła, bo tam jest piekło. Dziś w nocy na granicy zmarła kolejna, 10 już osoba. Domagamy się, by rząd i polskie służby działały zgodnie z prawem, zgodnie z konwencją o uchodźcach. To jest hańba! Solidarność nasza mocą!

Narodowcy: Hańba to Dulkiewicz. Zajmij się miastem, Dulkiewicz zajmij się miastem.

Członkowie obu grup, prawdopodobnie nie przekonawszy nikogo, rozeszli się po nieco więcej niż godzinie, tuż po godzinie 14.

Wydarzenia

Żądamy Godności na Granicy (1 opinia)

(1 opinia)
protest / demonstracja

Nikt nie jest nielegalny. Bezpieczna granica bez umierania (2 opinie)

(2 opinie)
protest / demonstracja

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (486)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane