• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Marek Skiba: Chcę obudzić olbrzyma

Michał Stąporek
9 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Alan Aleksandrowicz nowym wiceprezydentem Gdańska
Marek Skiba jest kandydatem na prezydenta Gdańska z ramienia KWW Odpowiedzialni - Gdańsk. Marek Skiba jest kandydatem na prezydenta Gdańska z ramienia KWW Odpowiedzialni - Gdańsk.

Rozmowa z Markiem Skibą, kandydatem na prezydenta Gdańska w wyborach, które odbędą się 3 marca. Rozmowę z Aleksandrą Dulkiewicz opublikowaliśmy w czwartek, poglądy Grzegorza Brauna przedstawimy w najbliższy wtorek.Czy wiesz już kogo poprzesz w wyborach na prezydenta Gdańska?

Spośród trojga oficjalnych kandydatów w wyborach na prezydenta Gdańska jest pan osobą najmniej znaną i rozpoznawalną. W tym kontekście te ponad 5 tys. głosów, które pan zebrał, trzeba uznać za spory sukces. Jak pan tego dokonał?

Dokładnie 5,7 tys. głosów i warto dodać, że według Miejskiej Komisji Wyborczej mieliśmy najniższy odsetek podpisów nieprawidłowych.

A jak udało się to osiągnąć? Jesteśmy grupą zwykłych, prostych obywateli, którzy uciekli od polityki i troszczą się o zwykłą, codzienną rzeczywistość.

Takich ludzi jest wielu, ale to chyba nie jest wystarczająca recepta na zebranie podobnego poparcia. Pięciorgu kandydatów na kandydatów to się nie udało.

Dwa lata temu, gdy zacząłem działać społecznie w ruchu przeciwko wdrażaniu programu finansowania in vitro w Gdańsku, zapytano mnie, jaką organizację reprezentuję. Odpowiedziałem, że jedną jedyną, niezmiennie od 44 wówczas lat - Kościół Katolicki. Zarówno wtedy, jak i dziś bazowałem na ludziach głęboko wierzących, pochodzących z różnych wspólnot religijnych.

Najpierw współtworzyłem projekt "Dzieci naturalnie", adresowany do osób mających problem z poczęciem dzieci, następnie działałem w inicjatywie obywatelskiej Odpowiedzialny Gdańsk, której powstanie niejako sprowokował świętej pamięci prezydent Paweł Adamowicz, przystępując do tworzenia - bardzo krytycznie ocenianego przez nas - gdańskiego Modelu na Rzecz Równego Traktowania.

Czyli to opór wobec tej inicjatywy sprawił, że zaangażował się pan w działania społeczne?

Wcześniej również angażowałem się w inicjatywy społeczne, przede wszystkim związane ze sprawami światopoglądowymi. Jestem głęboko wierzącym chrześcijaninem, katolikiem, dla mnie i dla mojej żony, pan Bóg jest na pierwszym miejscu. Staramy się żyć na co dzień ewangelią i przykazaniem miłości, to jest nasz determinant dnia codziennego. Kierujemy się słowami "Coście uczynili najmniejszemu z braci moich, mnieście uczynili". Dlatego też, gdy Model na Rzecz Równego Traktowania został wprowadzony w  Gdańsku, jako rodzice i jako rodziny poczuliśmy się zagrożeni. Poczuliśmy, że ktoś ktoś zaczął wchodzić z polityką w nasze intymne relacje rodzinne. Chcieliśmy temu przeciwdziałać. Nie chcieliśmy mówić innym, jak mają żyć, w co mają wierzyć. Mówiliśmy tylko: nie róbcie nam krzywdy.

Model na rzecz równego traktowania został uchwalony w czerwcu ubiegłego roku, a więc obowiązuje od ośmiu miesięcy. Czy w tym czasie doszło do sytuacji, których się państwo obawialiście? Czy państwa obawy się ziściły?

Plan działań środowisk LGBT jest rozpisany na dziesięciolecia. Proces psucia relacji między dziećmi i rodzicami, jest rozłożony na lata i trudno nam zauważyć powoli zachodzące zmiany. Aby je dostrzec należy spojrzeć na tzw. "dojrzałe społeczeństwa otwarte" np. w Szwecji czy Holandii.

Czyli uważa pan, że nawet jeśli na razie nie doszło do sytuacji, przed którymi państwo przestrzegaliście, to nie znaczy, że nie dojdzie do nich w przyszłości?

Stan prawny na luty 2019 wygląda następująco: uchwała gdańskich radnych została przyjęta, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny zakwestionował w znacznej części 106-stronicowy załącznik do niej, zawierający tzw. rekomendacje dotyczące jej wdrażania. Można powiedzieć, że dzięki temu na dziś jest to martwe prawo.

Czy to nie rozwiązuje państwa problemów, nie odsuwa obaw związanych z tymi przepisami?

Nie, ponieważ wszystkie rekomendacje zawarte w załączniku do uchwały mogą znaleźć się w rozporządzeniu wydanym przez prezydenta miasta. I każdy prezydent może takie rozporządzenie wydać.

Czy po to pan kandyduje na prezydenta Gdańska, by takie rozporządzenie nigdy nie zostało wydane?

Kato Starszy kończył każde swoje wystąpienie w rzymskim senacie słowami, że "Kartagina musi zostać zburzona". A  moja pointa jest taka: "Model na rzecz równego traktowania w tej formie musi zostać odrzucony".

To jest jedyna pańska motywacja, która każe panu ubiegać się o urząd prezydenta Gdańska?

Nie tylko. Jest jeszcze miejski program in vitro, który dotyczy finansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego w Gdańsku. Podczas prac na tym programem zwracaliśmy uwagę urzędnikom, że nie zgadzamy się z nim pod względem światopoglądowym, ale także iż dyskryminuje on pary, które chciałyby skorzystać z metody leczenia niepłodności, jaką jest naprotechnologia. Urzędnicy wydawali się rozumieć nasze zastrzeżenia i niejako wychodząc im naprzeciw zadeklarowali, że wprowadzą program zdrowia prokreacyjnego dla młodzieży w szkołach. Dzięki niemu młodzież mogłaby uniknąć konieczności korzystania z takich programów jak in vitro w przyszłości. Wydało nam się to rozsądną propozycją, nie idealną, ale będącą krokiem w dobrą stronę. W efekcie powstał program Zdrovve Love, który seksualizuje dzieci, zaburza ich rozwój psychoseksualny, naturalne relacje rodzinne i jest sprzeczny m in. z art 18 i 48 Konstytucji. Oceniamy go bardzo krytycznie. Zdrovve Love oparte jest na tzw. matrycach edukacji seksualnej WHO, których szczegóły możecie państwo znaleźć w internecie.

Gdy myśli pan o tym, co trzeba lub można zmienić w Gdańsku, to dostrzega pan też inne problemy?

Mam wrażenie, że coraz częściej mówiąc o polityce, odnosimy się do spraw abstrakcyjnych, relacji międzynarodowych, geopolityki. Zaczynamy niemal toczyć boje z galaktyką, podczas gdy problemem są dziury na własnym podwórku. Sądzę, że właśnie takimi elementarnymi sprawami powinien zajmować się prezydent miasta. Tymczasem dziś prezydent zajmuje się tym, czym nie powinien. Jako przykład dam choćby angażowanie się prezydenta w obchody rocznicy utworzenia Trybunału Konstytucyjnego albo wpisywanie się samorządu w retorykę ogólnopolskiej walki politycznej. W Polsce jest prawie 2,5 tys. gmin. Co by to było, gdyby każdy wójt, burmistrz czy prezydent zajmował stanowisko ws. Trybunału Konstytucyjnego, sądów czy podobnych sporów? To byłby absurd.

Jest pan przedsiębiorcą, od 18 lat prowadzi pan firmę budowlaną. Jak pan ocenia sytuację przedsiębiorców w Gdańsku? Coś warto w tej kwestii zmienić?

Nie miałem nigdy negatywnych doświadczeń z urzędami na poziomie gminy, nigdy takie sytuacje nie były moim udziałem. Jako przedsiębiorca odprowadzam rocznie kilkaset tysięcy złotych podatku. Wydaje mi się, że jako obywatel mam prawo oczekiwać, że będą one rozsądnie wydawane i nie będą marnotrawione. Inną kwestią jest windowanie danin na rzecz państwa. Mamy bardzo wysokie koszty pracy, niską kwotę wolną od podatku dla pracowników i nieustanne zmiany przepisów podatkowych. Ustawa o Vat w ciągu 25 lat jej obowiązywania była zmieniana ok. 500 razy, czyli 20 razy w roku. Czy wyobraża pan sobie co by było, gdyby tyle razy zmieniano np. kodeks drogowy?

Uważa pan, że urzędnicy marnotrawią środki z budżetu miasta?

Tak, przykładem jest choćby Model na Rzecz Równego Traktowania, na którego realizację zaplanowano w sumie co najmniej 12 mln zł rocznie, czyli 150 mln zł w perspektywie "Gdańsk 2030" i to tylko na tzw. działania miękkie - szkolenia sympozja, wykłady, dotacje.

W listopadzie 2018 r uczestniczyłem w spotkaniu w ECS-ie "Głos Kobiet", poświęconym sytuacji Kościoła w Polsce. Największa sala wynajęta na sobotnie popołudnie, oświetlenie, catering, mikrofony, wolontariusze, goście z Polski. Wszystko, czego dusza zapragnie. Gdy zapytałem, kto za to płaci, nie otrzymałem odpowiedzi. Gdy zapytałem, czy moglibyśmy jako Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk zorganizować podobne spotkanie w miejskim ECS-ie - odmówiono nam, ponieważ - jak usłyszałem - reprezentujemy środowisko dyskryminujące i wykluczające innych, więc z nami nie można współpracować. Możemy tylko rozdawać ulotki przed wejściem.

W jednym z wywiadów przytoczył pan anegdotę o ławeczce, mającą zilustrować aktywność obywatelską. Zauważył pan, że kiedyś, gdy brakło przed blokiem ławeczki do spotkań, mieszkańcy sami ją wykonywali, choćby prowizorycznie. A dziś piszą do miasta wniosek o dotację na ławeczkę.

To jest proces, który trwa od dziesięcioleci. Ludzie, którzy są na wysokich stanowiskach urzędniczych, bardzo często mają rodziców, którzy także byli na takich stanowiskach. To widać także na gdańskim rynku "urzędniczo-politycznym". W ich interesie, tego środowiska, jest uczynić ludzi biernymi, otępiałymi i uzależnionymi od siebie. Najlepiej gdyby nic nie chcieli, a jeśli już chcą, to niech poproszą o dotację. Takimi ludźmi łatwiej się zarządza.

Moim celem jest obudzenie olbrzyma, śpiącego olbrzyma. Dziś chrześcijanie, katolicy zostali zepchnięci do narożnika, a w zasadzie do kościołów. Uważa się, że tylko tam mamy być aktywni. A tak nie powinno być, mamy prawo zajmować się także sprawami społecznymi.

Jaki wynik wyborczy uzna pan za zadowalający? Czy jeśli będzie on zgodny z pańskimi oczekiwaniami, to rozważy pan trwałe wejście do lokalnej polityki?

Mam za sobą etap wiary w to, że politykę można oczyścić, więc nie rozważam tego. Podjęliśmy - w Stowarzyszeniu Odpowiedzialny Gdańsk - decyzję o starcie wyborach po to, by dotrzeć do jak największej grupy mieszkańców Gdańska z przekazem: po pierwsze - uważajcie, urzędnicy chcą ingerować w wasze rodzinne, intymne sprawy. Po drugie: chcę powiedzieć chrześcijanom, katolikom, by nie dali się wykluczyć z życia publicznego, bo przecież mają prawo głośno mówić, z otwartą przyłbicą o swoich poglądach i wartościach. Po trzecie: uważamy, że trzeba pozbyć się zacietrzewienia znanego z polityki ogólnopolskiej na szczeblu lokalnym. Chcemy pokazać, że nie trzeba się ciągle kopać i ze sobą walczyć. O wszystkim można rozmawiać.

Opinie (1874) ponad 200 zablokowanych

 • będę na Pana głosowała (120)

  dość już mam obecnego układu który kłóci się o wszystko. miasto potrzebuje zgody a ludzi od schetyny.

  • 465 1057

  • układ gdański nie dopuści nikogo do stołków i kasy (25)

   • 87 75

   • Mocne słowa (1)

    W sytuacji kiedy nawet skromny prezes okazał się sprytnym deweloperem, a wszystkie stołki w kraju jak muchy obsiadły marionetki PiS

    • 78 36

    • przecież ta cała sprawa udowodniła, że jest bezradnym dyktatorem w tej całej POśmiornicy

     • 16 38

   • Co to jest ten układ gdański? (17)

    • 36 19

    • (1)

     To ty .

     • 5 21

     • Czyli wszyscy mieszkańcy miasta

      Gdańsk?

      • 23 9

    • Coś jak autyzm po szczepieniu i płaska ziemia

     • 40 16

    • Za komuny nazywano to "nomenklatura". (4)

     Wtedy na ważne stanowiska dopuszczano tylko ludzi z klucza partyjnego. Z tych czasów pochodzi także skrót bmw: bierny,mierny, wierny. Przyłóż ten szablon do sytuacji w naszym mieście i będziesz wiedział ewentualnie wiedziała w co tu się gra.

     • 14 16

     • (2)

      fajnie, to teraz parę przykładów na dowód.

      • 10 3

      • (1)

       Pare dowodow. Mafie na tym sie opieraja ze dzialaja przez dlugie lata dopoki sie ktos z wewnatrz nie wylamie. Dlugi proces ale od czegos trzeba zaczac. Ale to trzyba hydrze uciac leb najpierw

       • 3 7

       • czyli co? od balbiny

        • 5 1

     • Bardziej ten szablon pasuje

      do Kaczynskiego i jego otoczenia.

      • 27 8

    • Grupa sprawująca władze od 20 lat (6)

     Reprezentująca jedną opcję polityczną, powszechnie znana pod nazwą Małej Sycylii.

     • 7 13

     • Konkrety? Dalej przekaz bez (5)

      konkretów? Co to jest mała sycylia? Kto jest w tym układzie?
      Enigmatyczny i mityczny układ a nikt nie wie o co chodzi.

      • 15 6

      • Konkretny układ (4)

       Wszyscy wiedzą o co chodzi. Wielokrotnie na forum opisywano mechanizm działania Małej Sycylii.

       • 6 16

       • No właśnie nikt nigdy nie opisał tylko (3)

        powtarza to hasło.
        Zadaję Ci pytanie i ty ciągle piszesz to samo bez konkretów.

        • 16 6

       • Wielokrotnie opisywano mechanizm działania Małej Sycylii (2)

        Konkretnie, 20 lat rządów jednej opcji politycznej zdegenerowało i zabiło w Gdańsku demokrację. Nie opiszę szczegółów, potrzeba na to zbyt dużo czasu. Wielokrotnie opisywano mechanizm działania układu.
        .

        • 7 18

       • Czyli wkólko przekaz dnia. (1)

        • 17 3

       • no i pistroll przyparty do muru bezradny

        • 12 1

    • (1)

     Mala gdanska sycylia. Uklad wokol bylego prezydenta deweloperzy sedziowie.

     • 5 16

     • ziobro, balbina córka stalina i macierwicz

      ten układ musisz mieć na myśli

      • 8 1

   • kto to układ gdańaski (3)

    tzn. ze mieszkańcy Gdańska to układ? to my wybieramy Prezydenta miasta i jego program , na tym polega demokracja. Jak dostaje się baty w wyborach to wymyślacie tzw. układ.

    • 53 16

    • (1)

     Przypomne mieszkancy gdanska w tym i ja takze glosowali na agenta bolka i co kiedys trzeba otworzyc oczy ze bylo sie przez lata oszukiwanym i znalezc osobe uczciwa.

     • 4 13

     • kaczyńśki nie może nieść przegranej i porażki totalnej w ostatnich wyborach

      ale skręca karakana

      • 5 1

    • Powrót Monarchii

     To nie mieszkańcy wybierają Prezydenta. Wybory to fikcja i farsa finansowane z naszych podatków. Demokracja to możliwość wyboru, a jaki jest wybór, gdy kandydat jest jeden? Reszta to przystawki.

     • 0 1

   • Dokladnie

    • 8 5

  • Głosuj masz do tego prawo Ale i tak prawdziwy (19)

   gdańszczanie wybiorą kogoś kto ma pojęcie do pełnienia funkcji Prezydenta naszego kochanego Gdańska, Pani Ola ma moje poparcie i Gdańsk będzie piekniał pod jej rządami moja droga i kochana.Wiecej uśmiechu i optymizmu w życiu.

   • 118 78

   • Prawdziwych Gdańszczan jest garstka i nigdy na waszych kandydatów kresowiacy nie zagłosujemy. (16)

    • 31 46

    • (9)

     Lobby kresowiaków w Gdańsku jest mega silne. Tu zawsze otwierało drzwi do urzędów, jak się chciało coś ważnego, trudnego załatwić pochodzenie zza Buga.

     • 10 32

     • (8)

      Kresy....kolebka polskiej inteligencji. Moja babcia ze Lwowa wladala biegle 4 jezykami, uwielbiala filozofie ..wiec zamilcz ignorancie.

      • 34 16

      • (1)

       a zwłaszcza jidisz
       do dziś Polacy są wykolebani z własnego kraju

       • 16 29

       • Chyba ty

        • 2 2

      • Matematycy (2)

       Jeżeli się nie mylę to właśnie z Lwowa pochodzili wybitni matematycy przy czym jeden z nich miał swój udział w tworzeniue bomby atomowej i wodorowej.

       • 13 0

       • (1)

        Ze Lwowa pochodzili też najlepsi doliniarze, czyli złodzieje kieszonkowi. Większość Polaków była analfabetami, prostymi ludźmi, a nie wynalazcami, profesorami.

        • 10 8

       • Racja, byliśmy jednym z najbiedniejszych krajów Europy.

        Ogromny analfabetyzm, zacofana wieś.

        • 6 3

      • Byliście tacy sprawiedliwi, że nawet Ukraińcy mieli was dość. (2)

       • 5 11

       • (1)

        A ty kto volksdeutsch?

        • 4 4

       • Lepszy volksdeutsch niż nieogarnięty Polak

        • 3 7

    • prawdziwi kto?? mówisz o tych portowcach z najbardziej gansterskich dzielnic?

     czy biedocie z oliwy i dolnego miasta?

     akurat bycie "prawdziwym gdańszczaninem" (jeszcze pytanie od ilu pokoleń?) to nie powód do chwały... została tylko "śmietanka" po wojnie.

     Za to kresowiacy - czyli mieszkańcy np Lwowa, Wilna - kolebki kultury - to klasa i powód do dumy. Ale skąd możesz wiedzieć, w pruskich gazetach nie było przed wojną informacji, prawda?

     • 23 23

    • A kresowa Lechia - kibicujecie jej? (2)

     Z ciekawości pytam

     • 12 4

     • Tak

      • 5 4

     • Nie Lechia to Braun i PIS bardziej

      • 0 6

    • (1)

     Budyn byl kresowiakiem a glosowales na niego

     • 2 3

     • Raczej jego rodzice, nawet jego brat urodził się już całkiem blisko bo w Elblągu. Patrząc na korzenie to jesteś Afrykanczykiem, bo to kolebka ludzkości

      • 4 1

   • "kto ma pojęcie do pełnienia funkcji"

    Pierwsze: kto ma pojęcie do wypowiadania się.

    • 4 1

   • Wez zamilcz bo ranisz mnie piszac ze gdansk pieknieje.

    • 0 6

  • (5)

   My też, całą rodziną. To zdanie mi się podoba - trafione w punkt: " To jest proces, który trwa od dziesięcioleci. Ludzie, którzy są na wysokich stanowiskach urzędniczych, bardzo często mają rodziców, którzy także byli na takich stanowiskach. To widać także na gdańskim rynku "urzędniczo-politycznym". W ich interesie, tego środowiska, jest uczynić ludzi biernymi, otępiałymi i uzależnionymi od siebie". A lud nabiera się na głodne kawałki o wybitnych kompetencjach jednego, czy drugiego delfina z takiego klanu od lat trzymającego władzę w Gdańsku. Przypomnę, jeden z nich całkiem niedawno dopiero uzupełniał magisterium, a już piastował urząd wice, a druga persona zaczynała karierę od zostania asystentką nieboszczyka Pawła, a później wskoczyła do ECS. Spróbujcie taką ścieżkę wymyślić dla swojej dziatwy. Życze powodzenia. Potem dochodzi do paranoi, że facet o zarobkach rzędu 20 tysięcy na miesiąc, płaci 600 złotych czynszu za pokaźne mieszkanie. No bo przecież biedaka nie stać na wynajem po cenach rynkowych. Lepiej odkładać zaoszczędzone pieniądze na potrzeby wyższego rzędu, nieprawdaż?

   • 73 61

   • masz za złe swojej rodzinie że nie potrafi? (3)

    • 14 20

    • (2)

     Tu potrafienie nie ma znaczenia. Liczy się sąsiedztwo z podwórka na Starym Mieście, wspomnienia zabaw na tym samym trzepaku i albumy rodzinne zabrane z Kresów, jako tożsamość. Trzeba oddać sprawiedliwie Zabużanom, że trzymają się razem. Schowaj sobie do kieszeni gadki o frustracji. Zwyczajnie, są kliki, które nie dają równych szans na starcie. W Gdańsku w UM i U. Marszałkowskim są już dynastie nazwisk predestynowanych do spektakularnych karier samorządowych.

     • 20 8

     • (1)

      i dlatego potrzebne sa europejskie standardy

      • 4 0

      • O tak!

       W Europie (a konkretnie w UE) to są prawdziwe standardy antydemokracji! Jedyny demokratyczny element UE - parlament - nie ma absolutnie żadnej realnej władzy. Może uchwalać co najwyżej "ostre rezolucje" (jak kiedyś powiedział Boni po atakach terrorystycznych muzułmańskich imigrantów), a parlamentarzyści mogą wygłaszać gniewne dwuminutowe wystąpienia, przy czym mimo immunitetu nie mogą powiedzieć zbyt wiele prawdy, bo czekają ich dotkliwe kary finansowe. Najważniejsze, decyzyjne ciała UE to Rada Europy (de facto organ prawodawczy)i Komisja Europejska (władza wykonawcza). Na te ciała "demokracja nie działa". Towarzystwo wzajemnej adoracji, wybierane w jakichś wewnętrznych procesach, realnie trzymające za pysk całą Europę. Oto właśnie są te mityczne standardy i jestem przekonany, że ród urzędniczy o takich marzy!

       • 1 0

   • mowisz o kacprze?

    • 10 4

  • kobieto puk puk w głowkę ! (25)

   Jakby on zostal prezydentem Gdańska to dopiero by dzielił i skłócał mieszkańców i społecznosc. Prawacy ,zwlaszcza skrajni juz tak mają,że muszą mieć wroga (wrogów) by istnieć.Nienawiść do innych i inaczej myslących jest wpisana w ich naturę.A wszystko to okadzone dymami kadzideł,pod fałszywym płaszczykiem wiary i patriotyzmu.

   • 95 44

   • (21)

    Inaczej myślących? Czyli ktoś, kto nie akceptuje sodomii, ani seksedukatora, który jest lesbijką, gejem i przyjdzie do szkół, w których uczą się jego dzieci, roztaczając wizję, że to nic złego, żeby chłopak z chłopakiem współżyli, czy dziewczyna z dziewczyną, to już ciemnota, czarnogród?

    • 41 62

    • (17)

     Przykro mi, ale brak tolerancji dla innych to jest ciemnogród. Orientacja seksualna jest uwarunkowana genetycznie, wasze dzieci od słuchania o innych orientacjach w szkole nie zostaną homoseksualistami. Edukacja seksualna jest konieczna, w naszym kraju nastolatki rozpoczynają współżycie seksualne nie wiedząc jak są zbudowane i jak działają ich organizmy, o skutecznej antykoncepcji nawet nie wspominając.

     • 71 39

     • (5)

      Co za wierutna bzdura z uwarunkowaniem genetycznym homoseksualizmu! Jesteś ofiarą tęczowej pralni mózgów.

      • 38 68

      • (2)

       Ty za to kościelnej. Człowiek rodzi się z określoną orientacją seksualną i Twoje krzyki tego nie zmienią.

       • 61 27

       • Nie chodzilem do kosciola

        • 2 0

       • Ale bzdury :) Widać braki w edukacji na temat. Homoseksualizm to akurat suma genetyki i okoliczności wychowania i nie jest taki sam w przypadku mężczyzn i kobiet. Na to są badania, tak samo jak na to, że edukacja seksualna przyspiesza niekontrolowany rozród, który się kończy potem pigułkami po i niechcianymi ciążami. To, że ludzie nie chcą, by ich dzieci uczono czegoś na siłę w publicznej szkole, to nie jest brak tolerancji, tylko prawo do posiadania własnej opinii na dany temat i to powinno akurat łączyć i prawaków i lewaków, bo jedni nie chcą gender, drudzy religii. Nikt nie ma obowiązku akceptować wszystkiego i wszystkich.

        • 1 1

      • A ty się boisz, że twoje dziecko się zarazi homoseksualizmem?

       Jesteś ciemny jak tabaka w rogu.

       • 57 20

      • A ty pralki wirówki :)

       • 5 0

     • Na razie to (4)

      lewica jest nietolerancyjna i wściekle atakuje Kościół

      • 32 50

      • Gdzie? Jakoś w mediach nie słychać ataków na KK, chyba, że uważasz za nie ujawnianie przypadków pedofilii i jej tuszowania przez hierarchów kościelnych.

       • 47 15

      • Kościół sam się świetnie atakuje, lewica mu nie musi pomagać. (1)

       • 47 4

       • Lewica, rękami SLD już im zagwarantowała konkordat i zwolnienie z podatków. Kościół degraduje się od lat 60. Ani lewaki, ani prawaki nie wiedzą co z tym zrobić, ani nie potrafią zniszczyć, ani naprawić.

        • 1 0

      • Kosciół to zwykła piramida finansowa

       Pęknie jak zwykła bańka mydlana . kwesta czasu . chociaż pełno idiotów wkoło to może nie

       • 6 1

     • Brakiem tolerancji jest najpierw odmowa uczestnictwa w rozmowie - opisana (ECS). I finał dyskusji.

      • 18 5

     • (4)

      Tolerancja nijak ma sie z promocja dewiacji i zaburzen genetycznych-Stop promocji zachowan nienaturalnych.

      • 14 16

      • Stop Tobie.

       • 7 6

      • zostałeś gejem po obejrzeniu parady?

       • 13 3

      • (1)

       Za dzieciaka na takie osoby mowilo sie ze sa zboczone

       • 2 4

       • Dalej jesteś umysłowo dzieciakiem?

        • 3 1

    • (1)

     dokładnie tak - to ciemnota i dyskryminacja, która nie zasługuje na szerszą uwagę

     • 11 3

     • Akurat patologiczny altruizm i bezkrytyczne nie odróżnianie definicji tolerancji, jako cierpliwego znoszenia, od celebracji jest w ostrej mniejszości. Na to się mówi SJW i to jest w internecie spory mem od jakiś 6 lat.

      • 0 0

    • Bierz pół

     bo cie pogieło

     • 3 0

   • Widac te nienawisc do wszystkich kto mysli inaczej wsrod bojowek totalnych-kodu i obywateli ub-obled w oczach,agresja,na ustach kontrybucja, stop hejtowi, a w rekach "kamienie" i "noze"

    • 9 10

   • Jest

    Gorszy od Najgorszego Jaworskiego

    • 2 1

   • Przeciez to lewica ciagle straszy i dzieli ludzi. Tym sie zywicie i zbieracie elektorat. Straszeniem co to moze byc jak ktos z prawicy wygra

    • 1 4

  • Jak można głosować na taki ciemnogród - nadużywając imienie Boga (12)

   twierdzi, że dzieci poczęte invitro nie są prawdziwymi ludźmi a tym bardziej katolikami. Czyli taki to wielki katolik a katygoryzuje ludzi.

   • 83 29

   • Pierwszy krok (1)

    Do obozów koncentracyjnych

    • 41 12

    • skąd to znam.... kiedyś było w imię czystości rasy, a teraz w imię Boga?

     chorzy ludzie!!!!

     • 54 22

   • Katolicy, zwłaszcza tacy fanatyczni jak panowie Braun i Skiba, uważają się za lepszych od Boga. (6)

    W tej ich świętej książce jest napisane, że Bóg dał człowiekowi wolną wolę, a oni chcą mówić innym jak mają żyć. Czy to nie jest przypadkiem negowanie woli Boga, którego imię niosą na ustach?

    • 52 28

    • Przepraszam - poczytaj, nim zaczniesz wypowiadać się publicznie.

     • 12 19

    • To jest ewangelizacja

     • 2 5

    • Krytykują katolików ale posyłają dzieci do komunii. (2)

     Pogrzeb z księdzem też musi być. Paranoja.

     • 12 11

     • Za darmo nie udzielają sakramentów. (1)

      • 4 3

      • Tylko po co wiara na pokaz?

       Dwulicowa mentalność Polaków.

       • 4 2

    • Nadejdzie islam to pierwszy dywanik rozwiniesz

     • 0 6

   • Nic takiego nie powiedział! (1)

    każde życie jest ważne. Dlatego nie można świadomie Go zabijać (aborcja) i zamrażać (in vitro)!

    • 14 15

    • Nowe przykazanie? Nie zamrażaj? Skoro po rozmrożeniu dalej się rozwija to co wam w tym przeszkadza?

     • 8 3

   • Chrześcijanin ma tę przewagę nad zawodowym politykiem i urzędasem, że religia mu zabrania robienia dwóch rzeczy, którymi politycy zajmują się zawodowo, tj. kradzieży i kłamstwa. Ciemnogród, to akurat pod wpływem emocji i uprzedzenia (W tym wypadku do katolików) wybiera nieracjonalnie ekonomicznie.

    • 0 1

  • Hiena

   cmentarna

   • 17 5

  • (1)

   Parę dni temu pisała Pani, że tylko na Brauna. Brak zdecydowania.

   • 18 9

   • Trole juz tak maja.

    • 18 3

  • Panie Marku, wiadro pomyj od "tolerancyjnych i otwartych " gdańszczan ma Pan w prezencje (6)

   To prawdziwy obraz mieszkańców

   • 26 35

   • Jak smiesz obrazac mieszkancow Gdanska herbatniku ?

    • 22 12

   • To nie są pomyje - to prawda o światopoglądzie tego człowieka

    Co prawda boli?????

    • 25 9

   • Jest XXI w. a nie Średniowiecze. (3)

    • 27 9

    • no właśnie. powinniśmy przyjąć uchodźców, trzeba być jak w Niemczech i Francji! (2)

     • 9 17

     • tak, pomagać ludziom uciekającym przed religijnym terrorem jest chyba naturalnym odruchem (1)

      dobrego człowieka

      • 19 7

      • Tym bardziej katolika!!

       • 4 0

  • (1)

   Kup sobie ochraniacze na kolana bo jak ten fanatyk by wygrał to masz zapewnione klęczenie 24 godziny na dobę

   • 28 15

   • to kolejny agent nazistowskiej sekty octopus dei

    jak na talerzu

    • 12 5

  • Jaki układ? Co to znaczy (1)

   kłóci się o wszystko?

   • 1 1

   • Brown doksztalc sie pomieszkaj a nie podpytujesz na forach...

    • 2 1

  • In vitro stało się obowiązkowe a naprotechnologia metodą leczenia? (2)

   To może jeszcze świat powstał w 7 dni? Człowieku, nie chcesz in vitro, to nie korzystaj. A daj szansę innym, zgodnie z cytatem z Biblii, którym sobie gębę wycierasz.

   • 24 6

   • ty (1)

    tylko dlaczego mam za to placic!jak chcesz to plac mnie nie zmuszaj!

    • 1 5

    • Zadam to pytanie po raz kolejny, do znudzenia: dlaczego ja, jako osoba niewierząca, mam płacić za religię w szkołach, świątynie opatrzności czy cholera wie czego i biznesy Rydzyka? Czy ktokolwiek z Was, burzących się o finansowanie in vitro, może mi odpowiedzieć na to pytanie?

     • 10 0

  • (2)

   Na tego kandydata bede glosowaly wszystkie zramolałe mohery, doliniarze, degeneraci moralni, bezrobotni i szmaciarze, czyli elektorat partii rządzącej

   • 8 13

   • (1)

    Nie prawda, doliniarze głosowali na Pawła a teraz będą na Olę.

    • 8 11

    • Degeneraci moralny tym bardziej na ole

     • 2 1

  • p o l e c a m (1)

   to odpowiedzialny kandydat dla gdańszczanek i gdańszczan

   • 6 16

   • a kim ty jesteś?

    • 4 1

  • To puść ! :)

   • 0 1

  • Skiba na prezydenta

   Ja też oddam głos na pana.

   • 3 15

  • Zastanów sie

   Jesteś strasznie chorym człowiekiem .Nie narzucaj swojej woli innym. Ludzie tego nie lubią

   • 2 3

  • Ja nie będę głosował

   • 1 3

  • A ja mam dość rządów kościoła w tym kraju

   • 8 2

  • Pisiorskie trolle w akcji

   Pisuarski troll. Ile ci płacą ziobry?

   • 5 0

  • Ile ostatnio płacą???

   Kościół daje wiecej niż PiS za trollowanie?

   • 1 0

 • (10)

  Tak, tak, tak! Marek Skiba - mój kandydat! On nie tyle chce obudzić olbrzyma, co musi zmierzyć się z olbrzymią dysproporcją w dostępie do mediów na korzyść osoby związanej z gdańską la piovra.

  • 360 711

  • media promują dulkiewicz (6)

   • 36 21

   • (1)

    La piovra to po włosku ośmiornica

    • 16 9

    • octopus dei, nazikatobolszewicka mafia

     • 12 10

   • (1)

    No i co w związku z tym ? Wygralaby nawet bez prasy. Kontrkandydaci miażdżą zwoje mózgowe.

    • 22 10

    • hahah

     • 4 5

   • TVP i Radio Maryja na pewno nie.

    • 6 5

   • Znowu to epatowanie religią, to ile ma dzieci skoro taki kościółłkowy i czemu tak mało

    Szufladkuje ludzi tyle i pewnie ma najlepsze życie pod słońcem

    • 7 0

  • akurat za dużo o nim piszą z racji okoliczności.

   w normalnych wyborach nie miałby swojego artykułu nawet... może jakieś zbiorcze Q&A

   wykorzystał już chwilę... dziękujemy.

   • 17 12

  • cmentarna (1)

   hiena

   • 13 11

   • kto kwasna olka?

    • 5 12

 • (15)

  Nawet dobrze gada,masz Pan mój głos.Wszystko lepsze od starych układów.Zaraz będą głosy a jaki doświadczenie?A jakie miał każdy jak zaczynał?

  • 374 685

  • Temu Panu to ja najwyżej mogę podać nogę! (4)

   A poza tym też robię w budowlance.....

   • 34 32

   • Bolek też podawał nogę, bohater ECS (2)

    Może tak ECS stanie w obronie demonstrantów w Paryżu i całej Francji. Gdzie prawa człowieka, ideały wolnej Europy o których mówi się w ECS?

    • 11 6

    • A Balbina donosił na kolegów ! A teraz uwłaszczył się na majątku narodowym - zawsze otaczał się kolegami z SB! (1)

     To tak jakby złodziej biegł i krzyczał łapcie złodzieja.

     • 5 4

     • Kochacie POPiS to jesteście po szyję w Szam...

      • 2 2

   • wsszystko jednak sie kreci wokół kościoła dla tego Pana, monotematyczny

    • 8 0

  • kiedy debata? nie znam tej dulkiewicz z PO (3)

   • 14 15

   • (2)

    Nie chwal sie swoim nierozgarnieciem.

    • 16 15

    • tak naprawdę nikt nie zna (1)

     płynie na fali

     • 21 9

     • Prawie jak córka króla.

      Wszyscy niby nieznani. niekompetentni i tylko ona ma prawo do tronu.

      • 14 8

  • (4)

   Podpisy zbierali w parafiach i kółkach różańcowych. Mam taka nawiedzoną sąsiadkę, była z listą do podpisu. Grzecznie wyrzuciłem za drzwi

   • 33 19

   • wierzy w Boga to nawiedzona. oto tolerancyjny gdańszczanin z PO :)) (2)

    • 17 23

    • Wiara a nawiedzenie to dwie inne sprawy

     fakt - ortodoksyjni katolicy są nawiedzeni!!!!

     • 27 8

    • Wiara a instytucja KK to dwie

     różne kwestie.

     • 16 5

   • Ja grzecznie podziękowałem sympatykowi komisarz

    • 10 6

  • Tu chodzi o doświadczenie jakie można było nabyć jedynie w zakrystii, otwierające w naszym miescie wiele możliwości.

   • 2 2

 • Dziękujemy (50)

  Fanatyków nam nie trzeba...

  • 1071 409

  • już mamy fanatyków od Schetyny którzy każdego obrażają

   • 52 76

  • Fanatyków gender, fanatyków tęczowych tez?

   • 67 37

  • (1)

   Dokładnie,nadciąga koniec naftaliny i dinozaurów z peło.

   • 32 46

   • prowincjonalny glaskacz kota jadacy naftalina niech usiadzie w bujanym fotelu i kiwajac sie wspomina dwie wieze

    • 16 9

  • wystarczą fanatycy co mają bolka bohatera. (33)

   • 38 53

   • Jak dla ciebie to Pana Bolka, brudzia z nim piłeś czy zabrakło kultury? (6)

    • 29 24

    • (3)

     Był zarejestrowany jako pan Bolek czy jako Bolek?

     • 25 22

     • Nawet SB miało wiecej kultury jak zwracało się do ludzi.. czyli brak kutury - tak myślałem!

      • 8 19

     • Balbina (1)

      • 21 7

      • balbina, córka Stalina

       • 10 1

    • upije mnie a później na mnie doniesie? (1)

     • 9 4

     • nocny jest obok komisariatu

      • 7 1

   • A może TW Ryszarda? (20)

    • 17 2

    • (19)

     zobaczcie co sie dzieje na najwyższm szczzeblu. pis po psl sld itd. Stare dziadki upychane po różnych spółkach, spółeczkach czy innych instytucjach, a nagle sie okazuje że byli to współpracownicy.
     Gdzie była lustracja ? Gdzie to oczyszczenie co zapowiadało PiS czy PO ? To jest jakiś chory film, ze ludzie widzą i dalej głosują na tych samych ludzi, a ponoć jesteśmy pokoleniem Solidarności, a jak sie patrzy na wyniki to chyba w co drugiej rodzinie był jakiś TW.

     Co do Pana Skiby to nie ma szans. Jest katolikiem i o tym mówi, a na dodatek jest przeciwka InVitro. W Gdańsku to jest koniec.

     • 34 0

     • (14)

      Bycie katolikiem i przeciw in vitro to według mnie za mało by zarządzać dużym miastem. Człowiek nie ma za grosz skromności skoro uważa, że podoła. Z drugiej strony gdzie u tych co ich popierają ( mam na myśli Skibę i Brauna) lokalny patriotyzm i odpowiedzialność za Gdańsk i mieszkańców. Którzy powierzyliby losy naszego miasta kompletnym ignorantom w zakresie stanowiska o jaki się ubiegają.

      • 36 11

      • Niestety .... (6)

       większość Polaków, tak samo Gdańszczan jest nieodpowiedzialna dlatego głosują na mainstream (po, pis, wiosny, razem, i inne badzieiwie). PIS i PO powiedziało że dulkwiewicz będzie prezydentem Gdańska i co? I będzie, bo bezwolne marionetki zrobią co się im każe. Już czekam na tą koalicje PO-PIS. Barany będą płakać ze szczęścia ....

       • 12 26

       • Racja Polacy to inaczej myślący naród. (3)

        Teraz podniecają się Biedroniem i jego pustymi obietnicami. Problem w tym, że on niewiele zrobil w Słupsku. Ogólnie Polska staje się zaściankiem Europy. Zacofanym krajem, zarządzanym przez niekompetentnych ludzi, zatrudnionych dzięki układom. Dotyczy to państwa jak i sektora prywatnego.

        • 13 12

       • Jeśli wolisz, aby Polska była rządzona przez

        towarzyszów i agenów to twoja sprawa. Inni nie chcą.

        • 7 7

       • Ale Biedronia to ty zostaw w spokoju.

        • 10 10

       • Zgadzam się co do niekompetencji polityków

        Ale wcale nie uważam, że to problem polskiego zaścianka. Patrz jak wyglądają rządy w innych, "cywilizowanych" krajach europy. Szwecja, Francja, Niemcy, Holandia. Syf, degrengolada, niszczenie wolności, rodziny, całego dorobku cywilizacji łacińskiej. W imię szalonych haseł rewolucji neomarksistowskiej. I to wszystko na koszt biednych podatników, którzy w większości są zwykłymi ludźmi chcącymi dobra, tylko dają sobie wmówić, że ta banda degeneratów ma dobre intencje.

        • 1 2

       • A na kogo pan proponuje?

        • 2 0

       • A podobno tylko zwolennicy PO obrażaja oponentów....

        • 1 2

      • Facet prowadzi firmę. (1)

       Odprowadza kilkaset tysięcy złotych podatku rocznie. Potrafi więc zarządzać ludzmi i majątkiem w przeciwieństwie do wiecznych urzędasów.

       • 14 25

       • masz na mysli tego tego od srebrnych wiez

        • 13 6

      • (2)

       Jeżeli facet odniósł sukces w budowlance to ma większe kwalifikacje na prezydenta niż Adamowicz na starcie a tym bardziej urzędniczka Ola, nawet z pomocą kochanego Karnosia.

       • 9 17

       • Firma to nie samorząd. (1)

        Narzucanie światopoglądu i wykluczanie innych dyskredytuje go na starcie.

        • 18 7

       • Jasne bo pani komisarz, każdemu podaje rękę, nakarmi...

        • 4 1

      • Co to za gadanie?

       A jakie niby kompetencje miał Adamowicz na początku kariery? A teraz Dulkiewicz jakie ma? Któreś z nich prowadziło np. prywatny biznes?

       • 1 3