• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mniej chrztów, komunii i ślubów - raport Instytutu Statystyki Kościoła

Szymon Zięba
14 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Z oficjalnych statystyk Kościoła katolickiego wynika, że spada liczba wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła. Z oficjalnych statystyk Kościoła katolickiego wynika, że spada liczba wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła.

Coraz mniej chętnie posyłamy dzieci do I Komunii Świętej, pary nieco rzadziej decydują się na śluby kościelne, spada także liczba wiernych w kościołach i dzieci uczęszczających na lekcje religii - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Sprawdziliśmy, jak te liczby wyglądają w parafiach archidiecezji gdańskiej.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jak często chodzisz do kościoła?

Najnowszy raport dotyczy danych z 2019 r., czyli sprzed wybuchu epidemii koronawirusa. Wynika z niego, że - w porównaniu do 2018 r. - systematycznie spada liczba osób zainteresowanych przystąpieniem do sakramentów świętych.

I tak w ubiegłym roku w Polsce ochrzczono 372,9 tys. dzieci, czyli o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 r. Liczba chrztów zmniejszyła się także w diecezji gdańskiej. Podczas gdy dwa lata temu do sakramentu przystąpiło 11 934 osób, rok później było ich 11 236.

O ile liczba chrztów może być skorelowana ze spadkiem liczby urodzeń dzieci, to z raportu wynika także, że dużo mniej chętnie rodzice posyłali dzieci do I Komunii Świętej. Jeszcze dwa lata temu w parafiach diecezji gdańskiej po raz pierwszy do sakramentu przyjęcia eucharystii przystąpiło 13 773 dzieci. W 2019 r. liczba ta spadła do 6788.

Mniej chętnych było także do bierzmowania: 8728 osób w 2018 r. i 8034 rok później.

Rok do roku w parafiach diecezji gdańskiej zmalała także liczba ślubów kościelnych z 3541 do 3028.

Statystyki przystępowania do sakramentów świętych:

Mniej osób na mszach i przystępujących do komunii



W raporcie Instytutu Statystyki Kościoła autorzy wskazali także wskaźniki tzw. communicantes oraz dominicantes.

Za pomocą wskaźnika communicantes oblicza się odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. W archidiecezji gdańskiej wskaźnik ten wynosił 17,2 proc.

Wskaźnik dominicantes wskazuje odsetek katolików uczęszczających na niedzielną eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. W parafiach diecezji gdańskiej określono go na 35 proc.

To liczby zbliżone do średniej krajowej, gdzie wskaźnik dominicantes w 2019 r. wyniósł 36,9 proc., zaś communicantes 16,7 proc.

Autorzy raportu wskazują, że w stosunku do 2018 r. oznacza to spadek wskaźnika dominicantes o 1,3 punktu procentowego, zaś communicantes 0,6 punktu procentowego.

- Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.).
Badania przeprowadzono w 20 października 2019 r. w parafiach katolickich w Polsce.

Mniej dzieci na religii, choć wciąż wysoki odsetek



W statystykach ujęto także odsetek uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 na lekcje religii. Średnia dla kraju wyniosła 87,6 proc. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej (99,2 proc.), rzeszowskiej (97,9 proc.) i przemyskiej (97,9 proc.), zaś najniższy w diecezji łódzkiej (76,2 proc.), warszawskiej (76 proc.) oraz warmińskiej (70 proc.).

Jak "wypisać się" z Kościoła katolickiego? Internauci szukają informacji o apostazji



W parafiach diecezji gdańskiej na katechezę uczęszczało 84 proc. uczniów.

Dla porównania, w roku szkolnym 2018/2019 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 88 proc. uczniów. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej, rzeszowskiej i przemyskiej - na poziomie 99 proc. Zgodnie z danymi z 34 diecezji w 1949 placówkach edukacyjnych prowadzone są lekcje etyki, na które uczęszcza 1 proc. uczniów. Co istotne - w powyższych statystykach nie ujęto parafii diecezji gdańskiej, z której nie dostarczono danych.

Więcej Kościoła w internecie



Na koniec warto wspomnieć o tym, że Kościół coraz chętniej promuje się w sieci. W skali kraju w 2019 r. własną stronę internetową posiadało 62,6 proc. parafii (o 7,5 punktu procentowego więcej niż w 2016 r.), 6,4 proc. było w trakcie jej przygotowywania, zaś 31,1 proc. nie posiadało strony internetowej. W 2019 r. 24,5 proc. parafii katolickich posiadało własny profil w mediach społecznościowych (o 8 punktu procentowego więcej niż w 2016 r.).

Opinie (399) ponad 20 zablokowanych

  • Kosciol w obecnych czasach

    Za komuny kosciol byl z ludem. Teraz trzyma strone wladzy.i ma to na co sam tak ,,ciezko" pracuje.

    • 5 2

  • To znaczy że pisom będzie też systematycznie ubywać elektoratu :)

    W końcu czuć ten zachodni powiew świeżości i normalności

    • 3 4

  • za włażenie klechów do sal pooperacyjnych - won (1)

    • 4 2

    • Za wyłudzenia spadków od umierających

      starszych ludzi - won!

      • 3 0

  • wolna wola

    • 1 0

  • No to ja dokładam:

    Za kolejne godziny katechizacji za państwowe pieniądze i nawet gdy szkoła błaga o jedną niepłatną bo jej nie stać - WON!

    • 4 2

  • Naiwni i przestraszeni odetchną od tych

    nawiedzin z Kolędami i będzie za rok jeszcze lepiej.

    • 5 0

  • najwięcej do powiedzenia mają ci co nie są w kościele, o tak dla wielu wymówką były przypadki pedofilii czy inne skandale

    by nie chodzić do kościoła a tak naprawdę powodem odejścia z kościoła było to że Pan Jezus jest nietolerancyjny dla ich grzechu

    • 1 3

  • Dziendobry .

    W koncu jakas dobra wiadomosc .

    • 2 1

  • taki artykuł to norma na tym portalu............ tak jak komentarze..... i komentujący....... przed świętami Bożego Narodzenia portal trójmiasto ogłosi święto pieroga :D tak jak inni odchodzą tak my odchodzimy z tego portalu......... ani jednego dobrego słowa o Kościele rzymskokatolickim, tylko plucie plucie ile wlezie.........

    • 3 2

  • Po pandemii do kościoła wrócili też ludzie którzy byli w nim tylko dla tradycji, przyzwyczajenia ale bez relacji z Bogiem

    i dla niektórych po otwarciu kościołów w leciu już nie mieli po co wracać nie mając relacji z Bogiem. Cześć się wymówiła przypadkami pedofilii bo tak najłatwiej by nie nawracać się i nie mówić o swoim grzechu - samo pojęcie grzechu tak kłuje ich w oczy. Kto wyszedł z kościoła z powodu księdza nigdy nie wszedł do kościoła z powodu Jezusa. Więc dobrze że kościół się oczyszcza i zostaną tylko wierzący a nie religijni ludzie. Nie chodzi o to by było w kościele dużo osób ale by byli tak realnie wierzący ludzie. Religijność to co innego niż wiara - można chodzić ze święconką, robić choinkę i dzielić się opłatkiem ale nie mieć żadnej relacji z Bogiem i nie rozumieć w ogóle co to jest kościół i dlaczego Jezus go powołał. Robi się tylko jakieś zewnętrzne gesty ale serce jest daleko od Boga.

    • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane