• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Molo w Sopocie. Pogłębianie dna do maja. Od czerwca rozbudowa mariny

Piotr Weltrowski
29 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

W maju zakończy się pogłębianie toru wodnego przy przy sopockim molo, a piasek wydobyty z dna posłuży do poszerzenia plaży przy granicy z Gdańskiem. Prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca rozpoczną się za to prace przy budowie nowych miejsc w sopockiej marinie - powstaną one przy ostrodze molo.Co sądzisz o żeglarstwie?

Od początku kwietnia odwiedzający plażę w Sopocie mogą podziwiać nietypową kilkusetmetrową instalację, która leży wzdłuż plaży po zachodniej stronie moloMapka.

To rura refulacyjna, która jest wykorzystywana do przesyłu piasku wydobywanego przy okazji pogłębiania dna morskiego przy ostrodze molo.

- Od niedawna mamy nie tylko najdłuższe molo w Europie, ale też chyba najdłuższą ławkę na plaży - stwierdziła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu, podczas specjalnej konferencji odbywającej się przy molo, na której miasto zaprezentowało swoje tegoroczne plany dotyczące obiektu.

Rura na plaży hitem wśród spacerującychJak dodała, prace związane pogłębianiem toru wodnego związane są zarówno z ochroną bocznej ostrogi molo (ochronę zapewnia jej także sama marina), ale też z zapewnieniem bezpiecznego dostępu do nowych miejsc przy sopockiej marinie.

Rozbudowa mariny przy molo w Sopocie od czerwcaPrawdopodobnie w maju zakończą się prace związane z pogłębianiem dna, a więc charakterystyczna rura zniknie z sopockiej plaży. Warto tu zaznaczyć, że wydobyty z dna piasek posłuży do poszerzenia plaży w okolicy granicy z Gdańskiem. Chwilę później, na przełomie maja i czerwca, rozpoczną się już prace związane bezpośrednio z rozbudową mariny.

Jak zmieni się marina w Sopocie?

  • W ramach inwestycji powstanie długi na 110 metrów pływający pomost do cumowania jednostek, przy którym znajdzie się 28 stanowisk cumowniczych.
  • Dodatkowo stworzony zostanie także pawilon z wydzielonymi pomieszczeniami sanitarnymi.
  • Powstanie także pływający slip dla małych jednostek pływających typu optymist - będzie on mocowany do głowicy ostrogi molo.

Na molo w Sopocie wrócą punkty gastronomiczne i pamiątkiPodczas czwartkowej konferencji urzędnicy przedstawili też swoje plany dotyczące najbliższej przyszłości molo. To pierwszy sezon turystyczny, gdy operatorem obiektu nie jest zewnętrzna firma, a samo miasto.

Od ostatniego weekendu wstęp na pomost jest płatny. Ceny biletów nie zmieniły się (trzeba zapłacić 9 zł za bilet normalny4,5 zł za bilet ulgowy, opłaty te nie obowiązują posiadaczy Karty Sopockiej).

Podczas konferencji zapowiedziano, że już w maju do arkad molo powrócą punkty gastronomiczne, a kilka tygodni później także sklepy z pamiątkami.

- Zdecydowaliśmy, że z dzierżawcami, którzy już wcześniej prowadzili działalność przy arkadach molo, podpiszemy nowe umowy na tych samych zasadach, które obowiązywały ich wcześniej, niemniej pojawiły się także nowe podmioty, które wzięły udział w nowym przetargu na prawą arkadę molo - mówi Czarzyńska-Jachim.
Urzędnicy zapowiedzieli też, że najprawdopodobniej w tym roku odbędą się imprezy tradycyjnie organizowane na molo, takie jak sportowa Tyczka na molo czy kulinarny Slow Fest.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (134)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane