Fakty i opinie

stat

Najlepsze pomysły na majówkę w Trójmieście

Tak w ubiegłym roku wyglądała impreza "Sopot Ulica Artystów".
Tak w ubiegłym roku wyglądała impreza "Sopot Ulica Artystów". fot. Maciej Kosycarz / KFP

Jeśli zostajecie na weekend majowy w Trójmieście, nie będziecie żałować: w każdym z miast zaplanowano sporo atrakcji.Imprezą, która w majówkę połączy całe Trójmiasto, będzie Przejazd chopperów. Kawalkada tych ogromnych motocykli wystartuje 1 maja z plaży w Brzeźnie o godz. 13, a stamtąd - przez Sopot - uda się w stronę centrum Gdyni. Tam zatrzyma się dwa razy - o godz. 14 na Bulwarze Nadmorskim i godz. 15 na Skwerze Kościuszki. Do motocyklistów będzie można się przyłączyć i razem z nimi wrócić do Gdańska.

Artystyczny Sopot

Swoje majowe święto tradycyjnie już będzie miał Sopot. Podczas trzeciej edycji artystyczno-kulturalnej imprezy "Ulica Artystów" na Monte Cassino staną dwie plenerowe sceny: na jednej będą odbywały się koncerty, a na drugiej spektakle dla dzieci.

Wśród muzycznych wykonawców będzie m.in. Sławek Jaskułke, a także artyści, którzy wystąpią w ramach programu "Wrocław żąda dostępu do morza": Krzysztof Urbański, zespół Oszibarack czy Digit All Love. W Muszli Koncertowej odbędzie się koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot z Grzegorzem Turnauem. Na scenie bajek najmłodsi będą mogli zobaczyć spektakle Teatru Pinezka, Teatru Znak i Teatru Rozmaitości.

W weekend majowy:

wylatuję za granicę

5%

wyjeżdżam gdzieś poza miasto

28%

będę na którejś z trójmiejskich imprez

14%

popłynę gdzieś tramwajem wodnym

4%

zostanę w domu

49%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 2548
Rozbudowaną część imprezy będą stanowiły atrakcje Sopockiej Sceny Off de BICZ, która na majówkę przygotowała specjalny program. Sobota upłynie pod znakiem spektakli Teatru Stajnia Pegaza (godz. 19 - "Umiłowania", godz. 21 - "Była Żydówka, nie ma Żydówki"), niedziela będzie okazją na "starcie z kryzysem" - najpierw w kabaretowej formie("Stend Ap Komedy", godz. 19), a później w poważniejszym tonie (przekładana premiera "Gomoku" Teatru Off de BICZ, godz. 21). Przez oba te dni teatr pokaże także bajkę dla dzieci "Tancereczka i kominiarczyk" (godz. 12). Weekend zakończą miniatury Jacka Krawczyka i Grzegorza Sierzputowskiego (3 maja, godz. 19).

W święto Konstytucji 3 maja przez Monte Cassino przemaszerują orkiestry w ramach Orkiestrady. Od 12 co godzinę będzie można oglądać i słuchać innej orkiestry, m.in. Reprezentacyjnej Orkiestry Ziemi Puckiej, Orkiestry Dętej Gminy Gniewino, Żeńskiej Orkiestry Dętej "Begama" czy orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Gdynia przy kawie i kapslach

W piątek rozpocznie się w Centrum Gemini i Hotelu Gdynia II Festiwal Kawy, który potrwa do niedzieli. Wszyscy będą mogli wziąć udział w degustacji kawy, konkursach oraz obejrzeć występy artystyczne. Głównym punktem imprezy będzie konkurs o Bursztynową Filiżankę, w którym zarówno jurorzy, jak i publiczność przyznają nagrodę najlepszej kawie oraz konkurs o Bursztynowy Puchar dla najsympatyczniejszego lokalu.

W sobotę na Bulwarze Nadmorskim dla najmłodszych zostanie przygotowany Majowy zawrót głowy. Mali gdynianie będą mogli wziąć udział w warsztatach "mały inżynier eksperymentuje": zobaczyć pokazy z wykorzystaniem ciekłego azotu i cieczy, wybuchające arbuzy albo spróbować swoich sił przy tworzeniu konstrukcji mostowych i obiektów przestrzennych.

Pamięcią do okresu PRL-u chcą cofnąć się organizatorzy Pierwszomajowego Trój-bóju Kapslowego w Parku Kolibki. Z okazji "Święta pracy" od godz. 15 uczestnicy w jedno- lub dwuosobowych grupach będą konkurować w grze "w kapsle". 1 maja to także okazja do udziału w pierwszej gdyńskiej sprzedaży podwórkowej, przy placu Grunwaldzkim 16.

Gdańsk na motorach i w Stoczni

Na Targu Węglowym w piątek i sobotę uroczyście obchodzony będzie Światowy Dzień Ziemi. W ramach akcji Drzewko na makulaturę odbędą się zajęcia z ekologii dla dzieci oraz koncerty. Ci, którzy przyniosą 5 kg makulatury, dostaną w zamian drzewko do posadzenia.

3 maja wieczorem (godz. 20) na ulicy Długiej będzie można natknąć się na koncert na najmniejszej scenie Trójmiasta. W Teatrze w Oknie w ramach projektu "Tram Tram" wystąpią Marcin Zabrocki i Paweł Osicki, członkowie zespołu Pogodno i formacji Pupupidu, którzy zaprezentują muzyczny collage ze swojej twórczości.

W ramach majówki będzie można zwiedzić niedostępne na co dzień tereny Stoczni Gdańskiej, po raz kolejny wystartuje bowiem Subiektywna Linia Autobusowa Grzegorza Klamana. Specjalnym autobusem-ogórkiem będzie można odwiedzić m.in. Bramę Historyczną nr 1, Bramy na Drodze do Wolności, dawną salę BHP, budynki na terenie Stoczni i Warsztat Pracy Lecha Wałęsy. Ostatni punkt to nowy projekt IS Wyspa - jego otwarcie nastąpi w sobotę o godz. 12 (autobus będzie kursować dwa razy dziennie o godz. 11 i 14, w każdy weekend do 12 września - konieczna jest rezerwacja miejsc pod numerem tel. 58 573 13 43).

Weekend majowy to także pierwsze rejsy tramwajów wodnych. Na Hel wypłyną tramwaje z Gdańska, Sopotu i Gdyni. pod koniec czerwca zostaną także uruchomione rejsy z Gdańska do Sobieszewa i z Gdyni do Jastarni.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (251)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.