Fakty i opinie

stat

Największe osiedla trójmiejskich deweloperów w Gdyni

Tydzień temu prezentowaliśmy przegląd gdańskich osiedli, które wyróżniają się swoją skalą, zabudową oraz próbą stworzenia otwartej przestrzeni miejskiej. Teraz przedstawiamy inwestycje trójmiejskich deweloperów w Gdyni.Fikakowo (Panorama Development)
Fikakowo to osiedle, które było pierwowzorem dla wielu podobnych inwestycji w Trójmieście. Zlokalizowane w Wielkim Kacku zobacz na mapie Gdyni swoją charakterystyczną architekturą z czerwonymi dachami wyróżnia się z otoczenia, jednocześnie nie przytłaczając skalą zabudowy.

Na wstępie trzeba wyodrębnić dwa etapy budowy, gdyż deweloper rozpoczął inwestycję od osiedla Panorama zobacz na mapie Gdyni w 1996 r. "Właściwie" Fikakowo zaczęło powstawać dwa lata później.

- Dotychczas zrealizowano ponad 20 budynków, w których znajduje się ponad 2 tys. mieszkań. To osiedle, na którym nie licząc dojazdów do pracy, można swobodnie funkcjonować bez potrzeby jego opuszczania. Znajdują się tutaj sklepy, fryzjer, apteka, poczta, usługi lekarskie, dentysta - wymienia Dorota Kotarska, dyrektor działu sprzedaży Panorama Development.

Warto dodać, że pomysł budowy mieszkań w tej części Gdyni, podchwycili także inni deweloperzy. Jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie realizowali swoje osiedla m.in. Grupa Inwestycyjna Hossa czy Przedsiębiorstwo Inwestycyjna Trójka.

Będąc na Fikakowie, warto zwrócić uwagę na plac zabaw zobacz na mapie Gdyni. Powstał on pod koniec lat 90. (przy wsparciu finansowym Panoramy) i jako jeden z pierwszych w Trójmieście był projektowany także z myślą o dzieciach niepełnosprawnych. Wolny czas z dzieckiem można też spędzić podczas spacerów po lesie, który znajduje się po drugiej stronie obwodnicy (drogę ekspresową pokonać można wiaduktem zobacz na mapie Gdyni).

Osoby, które chciałyby zamieszkać na Fikakowie muszą niestety szukać lokali na rynku wtórnym. Realizację osiedla Panoramy zakończono w 2007 roku. Potem w tej części miasta deweloper realizował jeszcze kilka mniejszych inwestycji, np. Wille Fikakowo czy Zielony Zakątek, ale nie stanowiły one już formalnie części samego osiedla.

Szukasz mieszkania? Zajrzyj do serwisu ogłoszeń w Trojmiasto.pl

Panorama jednak nie zrezygnowała z inwestycji w tej części Gdyni. Na sąsiadujących Karwinach zobacz na mapie Gdyni niedawno zakończono budowę Zacisza Leśnego z 10-kondygnacyjną dominantą. W sprzedaży znajdują się jeszcze ostatnie mieszkania w cenie od 5760 zł za m kw.

Gdynia Zachód (Grupa Inwestycyjna Hossa)
Gdynia Zachód to nazwa dla projektu osiedli realizowanych przez Grupę Inwestycyjną Hossa oraz jednocześnie stosowana czasem nazwa rejonu Gdyni, obejmująca tereny na zachód od obwodnicy, w tym przede wszystkim Chwarzno-Wiczlino.

Najstarsze inwestycje sięgają tu jeszcze lat 90. Zabudowę rozpoczęto od osiedla Sokółka I zobacz na mapie Gdyni (w 1997 r.), a następnie kontynuowano, realizując osiedla Sokółka II zobacz na mapie Gdyni (początek 2000 r.), Sokółka III zobacz na mapie Gdyni (2003 r.), Fort Forest zobacz na mapie Gdyni (2008 r.), Patio Róży zobacz na mapie Gdyni (2008 r.), Sokółkę Zielenisz zobacz na mapie Gdyni (2009 r.) oraz Wiczlino-Ogród zobacz na mapie Gdyni (2009 r.).

Łącznie stanęło dotychczas ponad 50 budynków. Inwestycje są też wciąż kontynuowane - dotyczy to trzech ostatnich z wymienionych osiedli.

- Obecnie w budowie jest w sumie 12 budynków z terminami odbioru od III kw. br. do III kw. 2016 r: Sokółka Zielenisz - cztery budynki w ofercie (od 4,2 tys. zł za m kw.), Patio Róży - dwa budynki w ofercie (od 4,4 tys. zł za m kw.), Wiczlino-Ogród - sześć budynków w ofercie (od 3,8 tys. zł za m kw.) - informuje Justyna Glazar, kierownik Centrum Promocji i Zespołu Marketingu Nieruchomości Grupy Inwestycyjnej Hossa.

Na razie wszystkie te osiedla w wielu miejscach są wciąż rozdzielone terenami niezabudowanymi, ale te z pewnością w kolejnych latach będą przekształcane w kolejne osiedla. W niektórych miejscach na pewno nie da się uniknąć kontrastów istniejącej niskiej zabudowy jednorodzinnej z budynkami wielorodzinnymi.

Osiedla Hossy cechuje spore zróżnicowanie architektury budynków. Sokółka nasuwa skojarzenie z nieco podmiejską, spokojną, kameralną zabudową, której niestety ciągłość została przerwana ogrodzoną inwestycją Fort Forest (w planach są kolejne etapy, ale obecnie nie powstaje żaden budynek).

Na Sokółce punkty handlowe zlokalizowane są zarówno w parterach budynków, jak i w niezależnych obiektach (w budowie jest pawilon przy pętli autobusowej zobacz na mapie Gdyni).

Sklepy istnieją też w części parteru budynku osiedla Fort Forest. Jest grodzone, ale od strony ul. Dulina posiada ogólnodostępny plac miejski. Jego nawierzchnia jest dość ciekawie wykonana - wzdłuż sklepów ułożono wygodne płyty kamienne, zaś na pozostałej części kostkę o niezbyt przyjemnej fakturze. Trzeba przyznać, że to sprytne rozwiązanie, zachęcające do robienia zakupów.

Podobnie rozwiązano kwestię sklepów w Patio Róży. Te są w parterach kilku budynków oraz uzupełniane o pawilon handlowy, przyległy do jednego z budynków. Tutaj zastosowano też połączenie rozwiązań Sokółki i Fort Forest, więc w efekcie mamy ogólnodostępną przestrzeń wzdłuż ulic, ale już dziedzińce z zielenią są zamknięte dla osób postronnych.

W pełni otwarte jest natomiast Wiczlino-Ogród. I zgodnie z nazewnictwem, faktycznie próbuje się tutaj nawiązywać do wizji miasta-ogrodu. Oprócz terenów rekreacyjnych poprzecinanych budynkami z charakterystycznymi dachami oraz nieco mniejszymi przestrzeniami z zielenią między budynkami we wschodniej części osiedla, postawiono na dość przejrzysty układ przestrzenny.

Główną oś usługową stanowi ulica z szerokimi chodnikami. Oprócz sklepów, znajdują się tutaj lokale gastronomiczne, co biorąc pod uwagę spore oddalenie zabudowy od centrum, jest dość rzadko spotykane.

Istniejące poprzeczne ulice służą jako dojazdy do budynków. Składają się z jednokierunkowych jezdni, pomiędzy którymi zlokalizowano miejsca parkingowe. Rozwiązanie to dało sporo przestrzeni między budynkami, a jednocześnie oddaliło od mieszkań spaliny aut (szczególnie zimą, gdy kierowcy dość długo stoją na parkingu).

Komandorskie Wzgórze (Invest Komfort)

Komandorskie Wzgórze, choć powstaje na Oksywiu zobacz na mapie Gdyni, swoją architekturą nawiązuje do modernistycznych budynków z centrum Gdyni. Biel oraz starannie dobrana stolarka okienna wyróżniają osiedle na tle pozostałej zabudowy tej części miasta.

Na którym osiedlu najchętniej byś zamieszkał(a)?

Fikakowo 25%
Sokółka I-III lub Sokółka Zielenisz 12%
Fort Forest 12%
Patio Róży 9%
Wiczlino-Ogród 14%
Komandorskie Wzgórze 28%
zakończona Łącznie głosów: 679
Od strony ul. Karpińskiego zobacz na mapie Gdyni ulokowano handlowe przyziemie, uzupełnione o znajdujący się naprzeciwko dyskont spożywczy. Nie jest to jednak centralna część osiedla, bo ta znajduje się między budynkami, gdzie zlokalizowano kaskadę wodną, plac zabaw i liczne siedziska.

Nad ogólnodostępnym terenem odpoczynku dominuje najwyższy, 12-kondygnacyjny budynek Komandorskiego Wzgórza. Pozostałe budynki posiadają zdecydowanie bardziej kameralny charakter, a na wschód od ul. Wittekówny zobacz na mapie Gdyni powstała zabudowa szeregowa, która dość mocno odcina się, nawet kolorystycznie, od pozostałej części osiedla.

Komandorskie Wzgórze zaczęto realizować w 2006 r. Dotychczas ukończono 11 budynków wielorodzinnych oraz 59 domów szeregowych. W rejonie ul. Bosmańskiej zobacz na mapie Gdyni wykonano też kort tenisowy i boisko do koszykówki.

- W trakcie realizacji jest ostatni budynek "X". O tym, czy wejdzie do sprzedaży, zadecydują rezultaty prowadzonych aktualnie negocjacji, dotyczących sprzedaży budynku inwestorowi w całości - dodaje Krzysztof Król, przedstawiciel Invest Komfort.

Ceny mieszkań na osiedlu wynoszą od ok. 178 tys. zł za kawalerkę do maksymalnie ok. 631 tys. zł za mieszkanie pięciopokojowe.

Opinie (184) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.