Fakty i opinie

Nietypowa "ozdoba" wieży dworca w Gdańsku

Instalacja na wieży zegarowej gdańskiego dworca.
Instalacja na wieży zegarowej gdańskiego dworca. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Od kilku dni na wieży zegarowej gmachu dworca Gdańsk Główny zobacz na mapie Gdańska można zobaczyć siatkę. Ma ona zabezpieczyć zużyte elementy hełmu przed upadkiem. Siatka zniknie po przebudowie dworca, która ruszy w połowie przyszłego roku.Zauważyłe(a)ś siatkę na dworcowej wieży?

tak i zastanawiałe(a)m się, po co tam jest 42%
nie, nie zwracam uwagi na takie rzeczy 20%
nie, rzadko tamtędy przechodzę 38%
zakończona Łącznie głosów: 682
Spacerowicze przechodzący koło dworca głównego w Gdańsku, jeśli tylko spojrzą na jego wieżę zegarową, dostrzegą rozpostartą siatkę. Niektórym skojarzy się ona pewnie z porwanym przez wiatr parasolem, inni zobaczą może nawet skrzydła smoka. Jednak instalacja na obiekcie nie ma wyłącznie rozbudzać naszej wyobraźni.

Jak ustaliliśmy w spółce PKP, która zarządza obiektem, rozpostarta siatka ma chronić przed upadkiem elementy hełmu wieży. Są one zużyte, więc zarządca obiektu postanowił dmuchać na zimne. Nietypowa instalacja na wieży ma pozostać do momentu rozpoczęcia prac remontowych całego dworca. Wstępnie zaplanowano je na połowę 2018 roku.

Budynek będzie miał odnowioną elewację. Zmieni się też kształt dachu w prawym skrzydle obiektu.
Budynek będzie miał odnowioną elewację. Zmieni się też kształt dachu w prawym skrzydle obiektu. mat. prasowe
Dworzec do gruntownego remontu

W ramach remontu zabytkowego gmachu dworca planowane jest m.in. odtworzenie historycznego wyglądu holu głównego i dostosowanie budynku do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Przedsięwzięcie zakłada także budowę nowej części podziemnego przejścia dla pieszych, które połączy istniejące przejścia na perony z budynkiem dworca oraz dojścia do przystanków tramwajowych i przejście pod ulicą Podwale Grodzkie.

Na początku przyszłego roku kolejarze rozpoczną poszukiwania wykonawcy.

Tunel zamknięty będzie od środy 22 listopada.
Tunel zamknięty będzie od środy 22 listopada. graf. Trojmiasto.pl
Przebudowa peronów i przejść podziemnych

Obecnie na stacji trwają roboty związane z przebudową peronów i przejść podziemnych. Od 22 listopada do końca grudnia zaplanowano zamknięcie tunelu umożliwiającego przejście od strony miasta na perony SKM. Tunel będzie zamknięty na odcinku od wyjścia na ul. Podwale Grodzkie (przystanki autobusowe ZTM) do wyjścia na peron SKM nr 4. Przejście zapewnione będzie górą, przez plac dworcowy. Dojście na perony dalekobieżne umożliwi również tunel w budynku dworca.

Konieczność zamknięcia części tunelu uzasadniona jest szerokim zakresem prac i wymogami bezpieczeństwa.

Ponadto na stacji Gdańsk Główny wykonawca zdemontował już część peronu nr 2. Rozebrano także przyległy tor i sieć trakcyjną. W grudniu zdemontowany zostanie drugi tor i zacznie się modernizacja całego peronu. Wcześniej zdjęto zabytkową wiatę, która przejdzie renowację. PKP Polskie Linie Kolejowe obiecuje, że zachowane będą jej historyczne walory - nadal będzie charakterystycznym elementem gdańskiej stacji.

Prace na stacji prowadzone są z uwzględnieniem i zachowaniem obsługi podróżnych. Zasadnicze etapy robót odbywają się nocą. Podstawowe prace na peronie nr 2 potrwają do czerwca przyszłego roku.

Opinie (62) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.