• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nietypowy happening ws. linii kolejowej do Brzeźna i Nowego Portu

Maciej Korolczuk
28 czerwca 2023, godz. 07:00 
Opinie (254)

W Nowym Porcie, na dawnej stacji kolejowej SKM Gdańsk Brzeźno, stanął dwustronny znak. Z jednej strony informuje mieszkańców, że za dwa lata znów pojadą tam pociągi SKM. Z drugiej czytamy, że "Żulczyk ma rację". O co chodzi? Sprawdziliśmy.Happening pana Wojciecha:

Na dawnym przystanku przy zlikwidowanej linii kolejowej do Nowego Portu pojawił się znak informujący, że już za dwa lata znów pojadą tamtędy pociągi SKM.

Informacja wzbudziła niemałe poruszenie wśród mieszkańców, którzy od lat domagają się przywrócenia połączenia kolejowego z centrum miasta, czy reaktywacji promu Wisłoujście, zlikwidowanego po oddaniu do użytku tunelu pod Martwą Wisłą.

Ale szanse na to, że pociągi wrócą do Brzeźna czy Nowego Portu nadal są bliskie zeru. Tory rozebrano, przystanki są w ruinie, a planów reaktywacji linii nie mają ani kolejarze, ani miasto.  • Tablica informująca o reaktywacji linii do Nowego Portu wzbudziła zainteresowanie mieszkańców.
  • Dopisek "Żulczyk ma rację" świadczy jednak, że to happening.

Znak jest happeningiem. Stoi za nim pan Wojciech, mieszkaniec Nowego Portu, który wraz z kolegami - panem Łukaszem i panem Darkiem - postanowili w sugestywny sposób przypomnieć obietnicę wyborczą prezydenta Andrzeja Dudy z 2020 roku, gdy zapowiedział program modernizacji linii i przystanków kolejowych - w tym do Nowego Portu.

Prezydent zapowiada przystanki kolejowe. Miasto odpowiada Prezydent zapowiada przystanki kolejowe. Miasto odpowiada

Miało powstać 200 przystanków w 5 lat- Poczuliśmy się oszukani, bo zaraz po wyborach okazało się, że na realizację tej inwestycji nie ma żadnych szans - mówi nam pan Wojciech. - Dopisek, że "Żulczyk ma rację" to hasło zaczerpnięte od działaczek "Dziewuchy dziewuchom", po procesie, jaki wytoczył mu prezydent Andrzej Duda [Żulczyk nazwał go debilem - red]. Zmieniliśmy tylko czcionkę napisu i jego kolorystykę. Niech każdy sobie to odczytuje jak chce. Dla jednych może być to nawiązanie do literatury, dla innych - manifest polityczny. Dla nas - to walka o słuszną sprawę, a więc poprawę sytuacji komunikacyjnej naszej dzielnicy.
Przypomnijmy. Wiosną 2020 roku starający się o reelekcję prezydent Duda wraz z ministrem Andrzejem Adamczykiem zapowiedzieli w ciągu 5 najbliższych lat budowę 200 nowych przystanków kolejowych. Spośród 14 przystanków w woj. pomorskim aż 8 miałoby powstać w Trójmieście m.in. Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Nowe Szkoty oraz Gdańsk Zaspa Towarowa.

Propozycję prezydenta i ministra poparł poseł PiS Kacper Płażyński oraz miejscy radni Andrzej SkibaPrzemysław Majewski. Jak tłumaczyli dziennikarzom, przywrócenie linii kolejowej w Letnicy i budowa przystanków Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Nowe Szkoty oraz Gdańsk Zaspa Towarowa powinno być jednym z priorytetów miasta w planowaniu transportu szynowego w mieście. Zaapelowali też do prezydent Aleksandry Dulkiewicz, by zamkniętą od 2005 roku linię po reaktywacji obsługiwały tramwaje dwusystemowe.

Mimo tego, ani z planów prezydenta Dudy, ani z inicjatywy posła i radnych PiS nic nie wyszło.

Tokio przykładem dla Nowego Portu?Pan Wojciech nie ukrywa, że celem akcji jest nie tylko wytknięcie niezrealizowanej inwestycji, ale też zwrócenie uwagi na postępujące wykluczenie komunikacyjne takich dzielnic jak Nowy Port.

- Przykładem tego, jak powinien działać szybki i przede wszystkim intuicyjny transport publiczny jest Tokio. Gdy byłem w stolicy Japonii, praktycznie bez znajomości języka, bez problemu poruszałem się autonomicznymi i szerokokadłubowymi szynobusami, które w ciągu kilku minut dowożą pieszych i rowerzystów do centrum miasta. U nas jest to niemożliwe. Kolei nie ma, w tramwajach i autobusach jest tłoczno i brakuje miejsca na rower czy wózek, prom nam zlikwidowano. Gdy wynajmowałem mieszkanie, to pierwszym pytaniem osób pracujących w Oliwie było: jak można szybko dojechać tam komunikacją miejską?
Mieszkania Mieszkania "z duszą" wciąż w cenie

Znak na peronie to nie pierwsza akcja pana Wojciecha i jego kolegów. W ubiegłych latach organizował w dzielnicy Tour de Nowy Port, akcję rowerową przypominającą władzom miasta o konieczności przywrócenia promu Wisłoujście. W ramach akcji "Znikające skrzynki" umieszczał też lustra na skrzynkach elektrycznych, a wiosną po doniesieniach o planach zamknięcia Morskiego Domu Kultury na prima aprilis wywiesił na budynku żółte tablice informacyjne o planie wyburzenia budynku.

Rozkłady SKM w Trójmieście

Czy ktoś coś wie o tym ?? (6 opinii)

Gdy przejeżdżałem to w Brzeźnie na dawnej stacji SKM zobaczyłem taka przyczepioną tablice o otwarciu . Czy może wiecie o co z nią chodzi i czy będzie niby reaktywacja
Gdy przejeżdżałem to w Brzeźnie na dawnej stacji SKM zobaczyłem taka przyczepioną tablice o otwarciu . Czy może wiecie o co z nią chodzi i czy będzie niby reaktywacja

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (254)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane