• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nocna akcja ratunkowa na wzburzonym morzu. Załoga była bez uprawnień

Szymon Zięba
15 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)  Raport
Opinie (240)
aktualizacja: godz. 17:36 (17 stycznia 2023)

Podczas akcji ratunkowej panowały niesprzyjające warunki pogodowe.

Trzej obywatele Hiszpanii zostali uratowani przez gdańskich ratowników w nocy z 14 na 15 stycznia 2023 r., po tym, jak ich łódź uległa awarii w rejonie Górek Zachodnich. Podczas akcji ratunkowej na wodzie panowały trudne warunki atmosferyczne.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport


Aktualizacja, 17.01.2023 r.Jak ustaliliśmy, łódź Hiszpanów nie była nigdzie zarejestrowana i nie posiadała żadnych oznaczeń. W notatce policyjnej zapisano nieaktywne numery telefonów do załogi, a dwie z trzech osób prawdopodobnie opuściły już kraj.

To najnowsze ustalenia ws. hiszpańskich nurków uratowanych przez polskie służby.
Zdarzyło ci się żeglować podczas burzy/sztormu?

O działaniach ratowników zostaliśmy poinformowani w Raporcie z Trójmiasta. Dziękujemy za sygnał.

Aktualizacja, godz. 12:55- Policjanci wstępnie ustalili, że łódź nie była wyposażona w podstawowe elementy gwarantujące bezpieczeństwo m.in. w oświetlenie nawigacyjne, środki łączności oraz w środki ratunkowe. Ponadto policjanci ustalili, że załoga łodzi m.in. nie miała uprawnień do prowadzenia tej jednostki oraz nie uzyskała zgody na nurkowanie. Policjanci w związku z tym zdarzeniem sporządzili dokumentację, która została już przekazana do Kapitanatu Portu Gdańsk - informuje podkom. Karina Kamińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.Pracownicy SAR potwierdzają, że w niedzielę, tuż przed godziną 2 w nocy inspektorzy operacyjni z MRCK Gdynia odebrali zgłoszenie od PSP w Gdańsku o tonącej barce w rejonie ujścia Wisły Śmiałej.

- Po otrzymaniu informacji na pomoc zadysponowano ratowników z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Świbnie, którzy rozpoczęli poszukiwania tonącej jednostki, wzdłuż wyspy Sobieszewskiej, aż do rejonu Westerplatte. W trakcie prowadzonych przez nas działań do inspektorów MRCK Gdynia napływały kolejne informacje dotyczące zagrożonej jednostki i jak się okazało poszukiwana nie jest barka, a czterometrowa, czerwona łódź - dowiadujemy się od ratowników.
09:35 15 STYCZNIA 23

Nocna akcja ratownicza Służby SAR (4 opinie)

W sobotnią noc, o godzinie 01:53, inspektorzy operacyjni z MRCK Gdynia odebrali zgłoszenie od PSP w Gdańsku o tonącej barce w rejonie ujścia Wisły Śmiałej.
W sobotnią noc, o godzinie 01:53, inspektorzy operacyjni z MRCK Gdynia odebrali zgłoszenie od PSP w Gdańsku o tonącej barce w rejonie ujścia Wisły Śmiałej.


Po ponad godzinie ratownikom z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Świbnie udało się odnaleźć jednostkę w niebezpieczeństwie. Znajdowała się ona ok. 2,7 mil morskich (ok. 5 km) na północ od Górek Zachodnich, na jej pokładzie znajdowało się trzech obywateli Hiszpanii, którzy od co najmniej sześciu godzin nurkowali w rejonie ich odnalezienia.

  • Miejsce działania służb ratunkowych.
  • Członkowie załogi nurkowali w okolicy awarii kilka godzin.
  • Łódź udało się bezpiecznie odholować.
- Łódź poszkodowanych nie tonęła, a ostatecznie miała awarie układu sterowania, a co za tym idzie nie miała manewrowości. Obywatele Hiszpanii wraz z łodzią zostali przetransportowani do portu w Górkach Zachodnich i przekazani przybyłym na miejsce ratownikom medycznym i policjantom - słyszymy.
W działania oprócz jednostki SAR zaangażowane były policja wodna, Państwowa Straż Pożarna Gdańsk i Zespół Ratownictwa Medycznego.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (240)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane