• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielki Piątek z jednym nocnym misterium. W kościołach tradycyjne obchody Wielkanocy

Patryk Szczerba
14 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Gdy zwrot "spokojnych świąt" nabiera znaczenia
W tym roku celebracja Wielkanocy w kościołach będzie odbywała się tak jak przed pandemią. W tym roku celebracja Wielkanocy w kościołach będzie odbywała się tak jak przed pandemią.

W tym roku w Wielki Piątek nie będzie Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska, będzie za to Nocne Misterium Krzyża - ascetyczna procesja, która zakończy się po północy. Celebracji Wielkanocy w kościołach nie zakłóci pierwszy raz od dwóch lat pandemia. W czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne czyli trzy dni przygotowujące katolików do święta Zmartwychwstania.Czy świętujesz Wielkanoc?

W ostatnich dwóch latach Covid-19 wpłynął na celebrację Wielkanocy w kościołach. W trakcie Wielkanocy w 2020 roku do kościołów mogło wejść tylko kilka osób. Rok temu było już lepiej, ale nadal obowiązywały limity w świątyniach, nie wszędzie święcono pokarmy, gdzieniegdzie zabrakło też procesji rezurekcyjnych.

Wygląda na to, że tegoroczna Wielkanoc będzie pierwszą "normalną" od dwóch lat. W kościołach nie ma limitów, został zniesiony obowiązek zakrywania twarzy, nie ma ograniczeń związanych ze zgromadzeniami.

Kościoły w Trójmieście. Adresy i strony internetoweTriduum Paschalne od czwartkuW czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli trzy dni przygotowujące katolików do święta Zmartwychwstania Jezusa. Jego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.

Nazwy Triduum Paschalne używa się od 1929 roku. Wcześniej mówiono o Triduum Sacrum. Łacińskie słowo "triduum" oznacza dokładnie "trzy dni".

  • W Wieki Czwartek odprawiana jest w kościołach tylko jedna msza święta wieczorem.
  • W Wielki Piątek jedyny raz w roku mszy nie ma, a wierni gromadzą się na wieczornym nabożeństwie i adoracji krzyża.
  • W Wielką Sobotę odbywa się wieczorna liturgia, podczas której następuje liturgiczne rozpoczęcie Wielkanocy.

W niektórych kościołach kończy się uroczystą procesją, a w innych wierni, świętując Zmartwychwstanie, obchodzą wokół kościół w niedzielę rano przed tzw. mszą rezurekcyjną.

Co wkładamy do koszyczka. Film archiwalnyŚwięcenie pokarmów i groby Jezusa w kościołachW Wielką Sobotę odbywa się też poświęcenie pokarmów, na których zwykle pojawia się duża liczba osób, w tym najchętniej rodziny z dziećmi. Bywa, że kościoły odwiedzają wtedy raz w roku ci, którzy nie zaglądają do niego zbyt często, bo tzw. święconka stała się po prostu popularnym zwyczajem.

Święconki w reżimie sanitarnym w 2021 roku


Tradycją jest, że na Wielkanoc ustawiane i dekorowane są w kościołach Groby Pańskie, przy których wierni modlą się od piątkowego wieczora.

Groby Pańskie w 2021 rokuBędzie nocna procesjaW tym roku nie będzie Misterium Męki Pańskiej. Ostatni raz wydarzenie, w którym odgrywano ostanie sceny z życia Jezusa na ulicach Gdańska, odbyło się w 2019 roku.

Rok później, przed Wielkanocą zaczęła się pandemia i większe zgromadzenia zostały zakazane, natomiast w 2021 roku wciąż obowiązywały dość ostre restrykcje.

Organizatorzy Misterium tłumaczą, że przygotowania do spektaklu powinny były się rozpocząć jeszcze w czasie, gdy liczba zakażeń koronawirusem była wysoka. Nie chciano wówczas ryzykować zdrowia osób zaangażowanych w tworzenie tego wydarzenia.

Odbędzie się za to Nocne Misterium Krzyża. To niecodzienna procesja, nawiązująca do andaluzyjskiej tradycji pochodów Semana Santa, która sięga XIV wieku, która przejdzie ulicami Gdańska.

Misterium Krzyża z 2019 rokuProcesja ma charakter ascetyczny i pokutny i jest organizowana przez Bractwo św. Pawła.

Można przyjść ok. godz. 21.45 w okolicach Bastionu św. Gertrudy. Trasa procesji: pl. Wałowy, Rzeźnicka, Świętej Trójcy, Kocurki, Żabi Kruk, Pod Zrębem, Dolna Brama, Grodza Kamienna, Reduta Wilk, Reduta Wyskok, prof. Kieturakisa, Łąkowa, Długie Ogrody, Stągiewna, Długi Targ, Długa, Tkacka, Piwna.

Zakończenie zaplanowano kilka minut po północy w bazylice Mariackiej.

Quiz Wielkanocne tradycje Średni wynik 55%

Wielkanocne tradycje

Rozpocznij quiz

Wydarzenia

VI Nocne Misterium Krzyża - Wielki Piątek

spotkanie, pokaz

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (324)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane