• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowi prezydenci każą strzelać do dzików?

Ewelina Oleksy, Michał Sielski, Piotr Weltrowski
2 kwietnia 2024, godz. 10:00 
Opinie (381)
Problem z dzikami występuje w całym Trójmieście. Zapytaliśmy kandydatów na prezydenta Gdyni, Gdańska i Sopotu, jaki mają pomysł na jego rozwiązanie. Problem z dzikami występuje w całym Trójmieście. Zapytaliśmy kandydatów na prezydenta Gdyni, Gdańska i Sopotu, jaki mają pomysł na jego rozwiązanie.

Zapytaliśmy wszystkich kandydatów na prezydentów Gdyni, Gdańska i Sopotu o sprawy ważne dla całego Trójmiasta, a także poszczególnych miast. Publikujemy odpowiedzi, które mogą pomóc poznać poglądy polityków oraz w podjęciu decyzji na kogo głosować. Wczoraj zaprezentowaliśmy odpowiedzi na pytanie dotyczące parkingów kubaturowych, dziś pokazujemy, jak kandydaci chcą rozwiązać problem dzików w mieście, a jutro przedstawimy ich pogląd na darmową komunikację dla uczniów.Wszystko o wyborach samorządowych: listy kandydatów, programy - sprawdź w naszym serwisieJak rozwiązać problem dzików w Trójmieście?

Wszystkim kandydatom na prezydenta z wszystkich miast zadaliśmy dokładnie to samo pytanie, jakie jest w dołączonej do artykułu ankiecie:

Jak rozwiązać problem dzików w Trójmieście? (prawo nie pozwala na wywożenie dzików na tereny leśne)

Do wyboru mieli dwie opcje:

a) niezbędny jest kontrolowany odstrzał dzików w mieście
b) trzeba pogodzić się z obecnością dzików na ulicach

Mogli też doprecyzować swoją odpowiedź w formie komentarza, ale nie dłuższego niż 2-3 zdania. Odpowiedzi prezentujemy z podziałem na Gdynię, Gdańsk i Sopot. W każdym z miast kandydatów podajemy w kolejności alfabetycznej.Gdynia - różne pomysły na problemy z dzikamiNa pytania odpowiedzieli wszyscy kandydaci.

Marek Dudziński Marek Dudziński
Marek Dudziński startujący z komitetu Prawica i Społecznicy zaznaczył odpowiedź a.

- Warto podkreślić, że jako pierwsi wywołaliśmy ten temat. Prezydent nie może uciekać od trudnych tematów, a rozwiązania problemu dzików oczekuje zdecydowana większość mieszkańców Gdyni. Odstrzał traktujemy jako pewną ostateczność, ale bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców jest dla mnie najważniejsze - dodaje Marek Dudziński.


Aleksandra Kosiorek Aleksandra Kosiorek
Aleksandra Kosiorek startująca z list Gdyńskiego Dialogu wskazała odpowiedź b.

- Wybierając z takiego zestawu, wskazuję wariant b, co też jest nieprawdą, bo nie postuluje pogodzić się z ich obecnością, tylko szukać narzędzi, które nie oznaczają ich zabijania (odstraszanie, wabienie do lasu, analiza możliwości kastracji - nacisk na zmianę prawa w tym zakresie, odławianie i wywożenie - znów konieczna zmiana prawa) - precyzuje Aleksandra Kosiorek.


Przemysław Olczyk Przemysław Olczyk
Przemysław Olczyk, który jest kandydatem Konfederacji, postawił na odstrzał.

- W tej chwili, w obecnym stanie prawnym nie ma innej możliwości efektywnego rozwiązania problemu - tłumaczy Przemysław Olczyk.


Wojciech Szczurek Wojciech Szczurek
Urzędujący prezydent Wojciech Szczurek, startujący z komitetu Samorządność Wojciecha Szczurka, także postawiał na odpowiedź a.

Przed tygodniem wraz z samorządowcami z Gdańska i Sopotu apelował do ministra rolnictwa, by przywrócono możliwość odławiania i wywożenia dzików.


Tadeusz Szemiot Tadeusz Szemiot
Tadeusz Szemiot, który ubiega się o fotel prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej, startującej z lewicą i społecznikami, nie zaznaczył żadnej odpowiedzi.

- Żadna z odpowiedzi nie odzwierciedla moich poglądów. Kluczem do ograniczenia problemu dzików w mieście są działania ograniczające zdobywanie pożywienia w mieście (dostęp do śmietników, dokarmianie) i ograniczenie ekspansji człowieka w lesie, a w szczególności ograniczenie wycinki w TPK - wyjaśnia Tadeusz Szemiot.


GdańskNa pytanie odpowiedzieli wszyscy kandydaci.

Mariusz Andrzejczak Mariusz Andrzejczak
Mariusz Andrzejczak z własnego komitetu Dla Gdańska nie wybrał żadnej ze wskazanych przez nas odpowiedzi. Napisał własną, podkreślając, że ten problem trzeba rozwiązać kompleksowo.

- Musimy lepiej zabezpieczać śmietniki, przeciwdziałać dokarmianiu dzików, a także zainstalować odłownie w strefie buforowej TPK, w różnych częściach wejść do lasu. W związku ze zmianą przepisów i zmniejszeniu strefy zagrożenia ASF można dziki wywozić z miasta. Odstrzał w granicach miasta powinien być incydentalny tylko w sytuacjach zagrożenia, ponieważ odstrzał w obszarze zabudowanym jest niebezpieczny dla mieszkańców (rykoszety, przypadkowe trafienie).

Aleksandra Dulkiewicz Aleksandra Dulkiewicz
Aleksandra Dulkiewicz startująca z list KO odpowiedziała, że niezbędny jest kontrolowany odstrzał dzików. Dodała też komentarz:

- Obecnie mamy dwie możliwości: albo zostawić zwierzęta, albo prowadzić odstrzał redukcyjny, z którego jako miasto korzystamy. Wspólnie z prezydentami Sopotu i Gdyni proponujemy ministrowi rolnictwa zmiany przepisów pozwalające na wywóz dzików poza Trójmiasto.

Andrzej Pecka Andrzej Pecka
Andrzej Pecka, kandydat Wspólnej Gdańskiej Drogi 2050, odmówił wyboru odpowiedzi. Napisał swój komentarz:

- Dziki są i będą elementem tkanki Trójmiasta, jednak wyzwaniem jest utrzymanie ich populacji na zrównoważonym poziomie wobec ogromnej rozrodczości tego gatunku. W pierwszej kolejności należy podejmować działania edukacyjne i zamykać śmietniki, jeśli jednak nie wystarczy to do ustabilizowania populacji, to konieczny może być odstrzał, jednak nie w celu całkowitej eliminacji gatunku.

Tomasz Rakowski Tomasz Rakowski
Tomasz Rakowski, kandydat PiS, wybrał odpowiedź mówiącą o tym, że niezbędny jest kontrolowany odstrzał dzików w mieście.

- Dziki są tak dużym problemem, że skoro nie ma możliwości wywiezienia ich w inne miejsce, to konieczny jest ich odstrzał lub odłowienie i uśpienie - napisał.

Adam Szczepański Adam Szczepański
Adam Szczepański, kandydat komitetu Społeczny Gdańsk odpowiedział, że trzeba się pogodzić z obecnością dzików na ulicach.

- Należy wprowadzić zabezpieczenia (ogrodzone wiaty śmietnikowe lub tworzenie podziemnych pojemników na odpady, systemy ostrzegania, uczulenie mieszkańców na niewyrzucanie resztek jedzenia w ogólnodostępnych miejscach) - dodał.

Artur Szostak Artur Szostak
Artur Szostak, kandydat komitetu Kocham Gdańsk , wstrzymał się od odpowiedzi na to pytanie.

- Muszę w tym wypadku wstrzymać się od głosu. Przygotowałem koncepcję rozwiązania, które zamierzam wkrótce przedstawić i która wychodzi poza proponowane odpowiedzi - wyjaśnił.

Michał Urbaniak Michał Urbaniak
Michał Urbaniak, kandydat komitetu Konfederaci Bezpartyjni Polska jest Jedna dla Pomorza, uważa, że niezbędny jest kontrolowany odstrzał dzików.

- Nie tylko dlatego, że dziki mogą być zagrożeniem dla mieszkańców, ale także przenoszą choroby takie jak ASF. Prawda, że w mieście nie ma hodowli świń, które mogą być zarażone przez dziką zwierzynę, ale należy patrzeć na to także w skali regionalnej oraz bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Gdańska - dodał.


SopotNa nasze pytanie odpowiedzieli też wszyscy kandydaci na prezydenta Sopotu.

Magdalena Czarzyńska-Jachim Magdalena Czarzyńska-Jachim
Magdalena Czarzyńska-Jachim z komitetu Koalicja dla Sopotu nie zaznaczyła żadnej odpowiedzi, ale skomentowała wszystko, nawiązując do polityki ws. dzików, którą prowadzi teraz, jako komisarz Sopotu.

- Zwróciliśmy się do ministerstwa o ekspercką analizę obecnych ograniczeń związanych z ASF i możliwych narzędzi ograniczających obecność dzików w mieście. Bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze. W sytuacjach kryzysowych stosujemy odstrzał redukcyjny. Nie jest to jednak rozwiązanie docelowe, gdyż populacja dzików bardzo szybko się zwiększa - stwierdziła.


Jarosław Kempa Jarosław Kempa
Bez zaznaczania żadnej z opcji nasze pytanie skomentował Jarosław Kempa z komitetu Kocham Sopot.

- Prawdopodobnie - mówi o tym również pani Magdalena Czarzyńska-Jachim - konieczne będzie wzmożenie odstrzału redukcyjnego, co wynika z przepisów. Inna sprawa jest taka, że to, co widzimy dziś, czyli populacja dzików, która wymknęła się spod kontroli, to bezpośrednio wina władz samorządowych, które chowały przez lata głowę w piasek - stwierdził.


Maria Lepczak-Wysocka Maria Lepczak-Wysocka
Żadnej z dwóch opcji nie zaznaczyła Maria Lepczak-Wysocka z komitetu W Imieniu Sopocian. Odpowiedziała w formie komentarza do pytania.

- Miasta powinny wypracować system zabezpieczający przed dzikami, edukować mieszkańców, stawiać zamykane kosze na odpady i stosować urządzenia odstraszające dziką zwierzynę - stwierdziła.


Gabriel Oleszek Gabriel Oleszek
W formie komentarza wypowiedział się Gabriel Oleszek z komitetu Mieszkańcy dla Sopotu.

Należy bezkrwawo rozwiązać problem dzików: pouczyć mieszkańców o konsekwencjach dokarmiania dzików. Mieszkańcy powinni zadbać o zabezpieczenie śmietników - tak, aby dzikom trudno było się do nich dostać - zaznaczył.


Paweł Petkowski Paweł Petkowski
Żadnej z dwóch opcji nie odhaczył Paweł Petkowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Jego komentarz był dość krótki w tej kwestii.

- Ten temat jest od lat zaniedbywany w Sopocie. Należy te kwestię pozostawić fachowcom - stwierdził.


Lechosław Wojtynowicz Lechosław Wojtynowicz
Lechosław Wojtynowski
z komitetu Trzecia Siła nie zaznaczył żadnej opcji. Napisał jednak komentarz.

- Koła łowieckie, jak i nadleśnictwa są instytucjami w pełni niezależnymi od prezydenta miasta, koła nie tylko powinny odpowiednio kontrolować populację dzikich zwierząt na swoim terenie, ale jeszcze powinny zadbać o to, by zatrzymać je w lesie i żeby nie pojawiały się na terenach zabudowanych. Prawo nie pozwala na wywożenie dzików na tereny leśne tylko z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się chorób charakterystycznych dla tego gatunku. Jeżeli spełnimy warunek stanowiący o zagrożeniu, czyli przebadamy dziki do wywiezienia w inne rejony i wywieziemy zdrowe osobniki, to spełnimy kryteria opisane w prawie - stwierdził.

Wybory a sprawa dzików w Gdyni (7 opinii)

Jakie są hasła wyborcze dot dzików w Gdyni ?
Jakie są hasła wyborcze dot dzików w Gdyni ?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (381)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane