• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Mieszkańcy ocenili raport o stanie miasta

Michał Sielski
23 czerwca 2022, godz. 21:00 
Opinie (170)
Mieszkańcy Gdyni zwracali uwagę, że Gdynia to nie tylko centrum miasta. Mieszkańcy Gdyni zwracali uwagę, że Gdynia to nie tylko centrum miasta.

Mieszkańcy Gdyni podsumowali raport o stanie miasta. Do wypowiedzi przed Radą Miasta zgłosiło się pięć osób, głównie radnych dzielnic. Dziękowali za zrealizowane inwestycje, ale też krytykowali ogólnikowe podejście do tematu i proponowali konkretne rozwiązania, jakie należy wprowadzić, by mieszkańcom żyło się lepiej.Raport o stanie miasta Gdyni w 2021 roku.

Jak oceniasz inwestycje w swojej dzielnicy?

Dyskusja nad stanem miasta to wymóg ustawowy, który w Gdyni realizowany jest od lat. Co roku zgłasza się do niej kilkunastu mieszkańców Gdyni, ale w tegorocznej wzięło udział tylko pięcioro. Każdy z nich musiał zebrać po 50 podpisów poparcia, by wystąpić przed Radą Miasta.

Po pierwsze: komunikacjaSpora część wystąpień została zdominowana prośbami o zwiększenie liczby linii autobusowych i midibusowych w dzielnicach. Zwracała na to uwagę Helena Łobińska, mieszkanka ul. Hodowlanej na Witominie.

- Mamy stały problem z dojazdami gdziekolwiek. Ul. Hodowlaną nie jeździ komunikacja publiczna, a sama zebrałam 168 podpisów, żeby był tu autobus - podpowiadała władzom miasta Helena Łobińska.
Podobnego zdania jest Bożena Mróz, radna dzielnicy Pogórze.

- Ogromną bolączką jest brak komunikacji z uwagi na ukształtowanie terenu w naszej dzielnicy. Midibusy byłyby dobrym rozwiązaniem - podkreślała Bożena Mróz.
Czytaj także: Mniej autobusów i trolejbusów w weekendy.

Po drugie: więcej inwestycjiMieszkańcy zwracali też uwagę na braki w inwestycjach, a także nierealizowanie tych, które już dawno powinny być gotowe.

- W ostatnich trzech latach w budżecie obywatelskim wygrały 354 projekty. W realizacji jest obecnie 14. Tak samo jest w wielu dzielnicach, nie tylko na Chyloni - zauważa Piotr Spychalski, radny dzielnicy Chylonia. - Nasza rada zgłosiła 10 projektów inwestycyjnych od 2019 roku, a w większości nie ma nawet jeszcze przetargów na dokumentację. Warto przy tym pamiętać, że ponad 60 proc. zleconych zadań dotyczy infrastruktury miejskiej: dziur w drodze, koszy na śmieci czy chodników. To zadanie miasta, a nie dzielnicy, co frustruje dzielnicowych radnych.
Na problem z inwestycjami zwracała też uwagę Natalia Kłopotek-Główczewska, reprezentująca nową gdyńską opozycję: inicjatywę Gdyński Dialog.

- Raport o stanie miasta przeczytałam bardzo uważnie. To ma być tylko laurka i spis nagród.
Z raportu możemy dowiedzieć się, że przygotowano i dostarczono do Leroy Merlin ulotki o dofinansowaniu na małą retencję, dowiemy się, że zakupiono 210 kg słonecznika dla celów dokarmiania ptactwa wodnego, a nie dowiemy się co z planami budowy lodowiska - wyliczała. - Raport w wykazie zadań realizowanych spośród zwycięskich projektów z budżetu obywatelskiego wskazuje między innymi te pochodzące z BO2016 i 2017. Krótko mówiąc, realizowane po pięciu latach od głosowania. To jest katastrofa i ośmieszenie idei budżetu obywatelskiego - podkreślała Natalia Kłopotek-Główczewska.

Po trzecie: więcej zieleniKonrad Wysocki zwrócił natomiast uwagę na brak myślenia o zieleni podczas realizowania inwestycji.

- Park Plymouth nie był piękny, ale był. Został zlikwidowany, by zbudować budynek. Natomiast trwająca obecnie przebudowa węzła Karwiny to jednocześnie wycinka lasów wcale nie pod węzeł, ale też znacznie dalej. Lasy powinny zostać, tak samo jak drzewa w centrum Gdyni, których cały czas jest za mało - zwracał uwagę Konrad Wysocki.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (170)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.