• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od piątku, 26 stycznia, zaczną działać falomaty. Ale tylko w tramwajach i trolejbusach

Maciej Korolczuk
25 stycznia 2024, godz. 15:45 
Opinie (514)
Najnowszy artykuł na ten temat Oszuści podszywają się pod system Fala
Od piątku, 26 stycznia, będzie można kupić bilet w pojeździe korzystając z falomatów i czytników kart. Na razie jednak tylko w tramwajach i trolejbusach. Od piątku, 26 stycznia, będzie można kupić bilet w pojeździe korzystając z falomatów i czytników kart. Na razie jednak tylko w tramwajach i trolejbusach.

Od piątku, 26 stycznia, w gdańskich tramwajach i gdyńskich trolejbusach będzie można kupić bilet w falomatach systemu Fala. Wkrótce do testów mają dołączyć też autobusy.Będziesz korzystać z systemu Fala?

Jeszcze kilka dni temu spółka Innobaltica apelowała do podróżnych, by ci wstrzymali się z testowaniem urządzeń na własną rękę, bo falomaty po zbliżeniu do nich karty płatniczej mogły bez wiedzy pasażera pobrać z konta tzw. opłatę preautoryzacyjną.

Opłata była pasażerom zwracana, a spółka pracująca nad uruchomieniem systemu w pełnym zakresie przyznawała, że pobranie opłaty to efekt wewnętrznych regulacji części banków, na które Innobaltica nie ma wpływu.

Od piątku, 26 stycznia, z falomatów będzie można już korzystać bez obaw. Na razie tylko w tramwajach w Gdańsku i trolejbusach w Gdyni.

W pojazdach podróżni będą mieli do dyspozycji dwa rodzaje urządzeń: falomaty i czytniki kart.

Wyrosła im pętla pod oknami. Wyrosła im pętla pod oknami. "Czujemy się, jakbyśmy mieszkali na przystanku"

Czym są i jak działają falomaty?- Mniej więcej na środku pojazdu znajdziemy falomat, czyli biletomat systemu Fala. Wybieramy na ekranie bilety, które chcemy kupić, zatwierdzamy transakcję i płacimy, zbliżając kartę płatniczą lub Kartę Fala do ulokowanego w dolnej części falomatu terminala płatniczego. Cała operacja zapisuje się w systemie Fala, a w przypadku kontroli przykładamy jedynie użytą przy zakupie kartę do urządzenia kontrolera - wyjaśnia Radomir Matczak, prezes spółki Innobaltica.
Falomaty to żółto-czarne urządzenia, w których można dany bilet wybrać samodzielnie (lub automatycznie) i zapłacić za niego kartą płatniczą. Falomaty to żółto-czarne urządzenia, w których można dany bilet wybrać samodzielnie (lub automatycznie) i zapłacić za niego kartą płatniczą.

Czym są i jak działają czytniki kart?- Inny wariant podróży to zakup biletu przez zbliżenie karty Fala lub karty płatniczej do jednego z czytników, czyli mniejszych urządzeń zainstalowanych przy drzwiach pojazdów. Każdy pasażer korzystający z tej opcji zakupi automatycznie bilet jednoprzejazdowy. Obowiązuje przy tym wyłącznie sygnalizowanie startu podróży (check-in) bez konieczności zgłaszania jej zakończenia (check-out). Przyłożenie karty Fala lub płatniczej do czytnika jest tożsame z kupnem biletu, co potwierdzi komunikat o rozpoczęciu podróży na ekranie - tłumaczy Matczak.
Aby kupić bilet za 4,80 zł wystarczy przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub kartę Fala. Aby kupić bilet za 4,80 zł wystarczy przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub kartę Fala.
Co w przypadku pasażera, który chce skorzystać z czytnika, a przysługuje mu ulga? On również ma możliwość wygodnego korzystania z Fali. Konieczne jest uprzednie założenie indywidualnego konta w Fali i jego spersonalizowanie, w tym ustawienie odpowiednich zniżek oraz przypisanie karty do tego konta. W tej sytuacji, po przyłożeniu karty, system automatycznie naliczy bilet jednoprzejazdowy z właściwą ulgą. Z kolei osoby posiadające bilety okresowe zakupione w systemie Fala - przez portal lub aplikację - nie muszą rejestrować ani wejścia, ani wyjścia z pojazdu.

Rekordowe kary ZTM na przewoźników. Najczęściej za brak kursów i opóźnienia Rekordowe kary ZTM na przewoźników. Najczęściej za brak kursów i opóźnienia

Na autobusy trzeba poczekaćZe względu na liczbę pojazdów w Trójmieście wdrożenie falomatów i czytników podzielono na dwa etapy. W tym drugim - urządzenia zaczną działać także w autobusach, ale na to musimy jeszcze poczekać.

- Aktualnie udostępniamy usługę w tramwajach i trolejbusach. Uznaliśmy z naszymi partnerami, m.in. organizatorami transportu, że pierwsze dni wymagają aktywnej asysty technicznej w terenie, której nie da się jednocześnie zapewnić całemu trójmiejskiemu taborowi. Dlatego autobusy ZTM Gdańsk oraz ZKM Gdynia, w tym linie sopockie i podmiejskie, zostaną włączone do Fali w kolejnym, nieodległym, kroku - dodaje Paweł Kondzielewski, dyrektor projektu w InnoBaltice.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (514)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane