Fakty i opinie

stat

Od września biletomaty w gdańskich autobusach


W końcu! Po latach oczekiwań i zapowiedzi w gdańskiej komunikacji miejskiej pojawią się biletomaty. W 15 autobusach kursujących na lotnisko będzie można zapłacić za przejazd w automacie kartą zbliżeniową.Czy będziesz korzystał z nowych terminali płatniczych?

tak, to długo wyczekiwane i potrzebne udogodnienie dla podróżnych

44%

nie wiem

10%

nie, biletomaty powinny być montowane nie tylko w autobusach jadących na lotnisko

46%
Jest to pilotażowy system poboru opłat w ramach porozumienia między GAiT, ZTM i Mennicą Polską. Uruchomienie systemu jest planowane na pierwszą połowę września, a testy będą trwały przez rok.

Jak działa płatność kartą w biletomacie w autobusie?Jak zapewnia Mennica Polska (operator systemu), do którego w Gdańsku należy połowa stacjonarnych biletomatów na przystankach autobusowych i tramwajowych, sposób działania urządzeń Open Payment System (OPS) jest bardzo prosty.

Pasażer wybiera rodzaj biletu na ekranie terminalu znajdującego się w pojeździe, a następnie przykłada do czytnika zbliżeniową kartę płatniczą. System jest prosty i w zasadzie nie różni się od płacenia w sklepie za butelkę wody mineralnej czy gazety. Biletomat nie drukuje papierowego biletu, tylko zapisuje transakcję na karcie płatniczej.

Zobacz więcej: Nowe bilety i ceny w komunikacji miejskiej

- Zbliżeniowe karty bankowe zyskują podwójną funkcję: środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Za przejazd można także zapłacić smartfonem - wyjaśnia Jacek Sieński, dyrektor działu handlowego płatności elektronicznych Mennicy Polskiej.
Od marca podobny system z powodzeniem funkcjonuje w pojazdach komunikacji miejskiej we Wrocławiu.
Od marca podobny system z powodzeniem funkcjonuje w pojazdach komunikacji miejskiej we Wrocławiu. fot. wrocław.pl
Co ciekawe, system wzorowany na rozwiązaniach wdrożonych w marcu tego roku we Wrocławiu w Trójmieście miał zadebiutować dopiero za 2 lata. Jego testowa wersja ruszy jednak już we wrześniu.

System jest nie tylko szybki, ale i bezpiecznyBezpieczeństwo każdej transakcji jest zgodne ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Bilet jest rejestrowany w systemie, a dane karty są szyfrowane i zapisane w bezpiecznej formie. W czasie sprawdzania naszej karty płatniczej kontroler otrzyma wyłącznie dane dotyczące biletu i nie będzie miał dostępu do żadnych innych informacji.

Jedyny minus: biletomaty tylko na jednej trasieUmowa Mennicy z miastem przewiduje instalację 23 biletomatów pokładowych w 15 autobusach linii kursujących pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a centrum miasta (110, 210).

Dlaczego akurat tam? Dlaczego biletomaty nie znajdą się na popularniejszych trasach?

- W biletomatach będzie można kupić bilety jednorazowe. Jedynym warunkiem jest posiadanie karty płatniczej, którą można płacić "zbliżeniowo". Zakładamy, że takich osób najwięcej jest wśród turystów i osób jadących z i na lotnisko. To zazwyczaj osoby, które nie posiadają biletów okresowych, a system jest szczególnie wygodny dla podróżujących, którzy nie znają obowiązujących taryf i nie mają czasu na szukanie punktu sprzedaży tradycyjnych biletów. W przypadku przyjezdnych i okazyjnych pasażerów rozwiązanie to eliminuje również konieczność posiadania karty miejskiej - tłumaczy Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.
Sprzedaż biletów tradycyjnych u kierowców w autobusach wyposażonych w nowe urządzenia zostanie utrzymana.

Zobacz więcej: Z jakiej aplikacji skorzystać, by kupić bilet przez telefon?

Opinie (466) 14 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.