• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Olbrzymie odłamki klifu na plaży w Orłowie. Klif znów się osuwa

Patryk Szczerba
22 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (164)

Ogromne odłamki na plaży pod klifem

Nadal następuje erozja zbocza klifu

Klif w OrłowieMapka osuwa się. Olbrzymie kawałki gliny znajdują się pod zboczem, na plaży w Orłowie. Erozja zbocza postępuje coraz szybciej, a sprzyja temu każda niezbyt ostra zima.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Czy osunięcie klifu doprowadzi do przykrego zdarzenia?

Właściwie każda niezbyt ostra zima dość brutalnie obchodzi się z orłowskim klifem. To naturalny proces. I wcale nie tak powolny, jak się niektórym wydaje. Budowa geologiczna ścian klifu, które w dużej mierze są gliniaste, sprawia, że charakteryzują się one małą przepuszczalnością wód opadowych.

Z tego powodu spora część gruntu jest po prostu spłukiwana. W efekcie na ścianach klifu powstają tzw. łobiny, głębokie bruzdy oraz rozcięcia. Przyczyniają się one do osłabienia związania gruntu i jego stopniowego osuwania się.

Klif się cofa. Kiedy góry nad morzem? Klif się cofa. Kiedy góry nad morzem?

Klif w Orłowie znów się osuwaW ostatnich dniach na plaży pojawiły się olbrzymie kawałki gliny, na które zwrócili uwagę mieszkańcy i społecznicy z Orłowa.

- Już nie obrywa się 0,7-1 m rocznie, tylko kilka razy więcej! W tym tempie stracimy klif z oczu bardzo szybko, w ciągu kilku lat. Trzeba bowiem pamiętać, że jego gliniasta struktura im głębiej sięgniemy, tym bardziej będzie zmieszana się z piaskiem, a to oznacza, że klif będzie znikał jeszcze szybciej niż obecnie. W tej chwili, w ciągu kilku miesięcy tracimy ok. 2 m, do końca roku to może być nawet 4-5 m, jeśli nastąpią sztormy i sprzyjające abrazji warunki - alarmuje Sławomir Kitowski z Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.


Spacerowicze chodzą, 5 lat temu mogło dojść do tragediiSpacerowicze nic sobie nie robią z zakazów spacerów pod zboczem, ignorując tabliczki. W środę były więc montowane kolejne ostrzeżenia.

Montaż tablic ostrzegawczych w środęWielu już pewnie zapomniało o tym, że w 2018 roku doszło do spektakularnego osunięcia klifu.

Osunięty klif. Film z 2018 rokuOsunięty klif w 2018 rokuNa chwilę rozgorzała dyskusja, jak zabezpieczyć zbocze. Do żadnych radykalnych działań nie doszło. Pewnie dlatego, że wtedy nikomu nic się nie stało. A o sprawie klifu co jakiś czas przypominają społecznicy, m.in. z Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.

Rok temu stanowisko w sprawie zajęli dyrektorzy trzech instytutów naukowych badających morze - instytutu oceanografii UG, Morskiego Instytutu Rybackiego i Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Przypominają, od lat 30. klif jest chroniony jako Rezerwat Przyrody, a od czasu wstąpienia Polski do UE jest częścią obszaru Natura 2000 (siedliskowego i ptasiego). Zaś u jego podnóża znajduje się inny chroniony prawem UE obiekt - kamienne rafy porośnięte bogatym zbiorowiskiem roślin i będące schronieniem dla wielu zwierząt morskich.

Klif w Orłowie w lutym 2022 rokuSpecjaliści przeciw inżynierskiej ingerencji- Osuwający się gliniasty klif od zawsze budził kontrowersyjne opinie. Zdaniem wielu inżynierów, brzeg morski trzeba chronić betonową opaską - taką jaką jest Bulwar w Gdyni. Inni uważają, że potrzebna jest seria podwodnych falochronów, które osłabią napływ fal na brzeg i ustabilizują erozję - pisali w specjalnym oświadczeniu.
Wskazywali, że erozja następuje od lądu, a klif jest tak widowiskowy, tylko dlatego że morze wciąż usuwa usypujący się materiał. Jeżeli zastopuje się ten proces, klif przeobrazi się w lekko pochylone zbocze.Dodają, że proces cofania się brzegu morskiego nie jest nieskończony - klif w końcu sam sobie usypie falochron naturalny z grubszego materiału (głazy), którego nie zabiorą fale.

- Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji dla naturalnych procesów przepływu wody, falowania i transportu rumowiska. Progi podwodne chronią obszar tylko bezpośrednio za nimi, za ostatnim progiem pojawia się znów zwiększona erozja. Żeby utrzymać plażę na miejscu, trzeba by serię progów budować aż do portu w Gdańsku - podkreślali.
Klif w Orłowie nadal się osuwa. Trzeba się z tym pogodzić Klif w Orłowie nadal się osuwa. Trzeba się z tym pogodzić

Ostatnie zabezpieczenie sprzed kilkunastu latOstatnie zabezpieczenie to to sprzed kilkunastu lat. Wtedy Urząd Morski zbudował przy brzegu w kierunku klifu trzy progi, każdy o długości 60 m. Progi to warstwa geowłókniny, tłucznia, nakryta grubymi kamieniami - by sztorm nie rozmywał progu. Prostopadle do brzegu powstały dwie ostrogi usypane z dużych kamieni, które miały za zadanie osłonić przystań rybacką.

Quiz Zielone zakątki Trójmiasta.  Czy kojarzysz wszystkie? Średni wynik 45%

Zielone zakątki Trójmiasta. Czy kojarzysz wszystkie?

Rozpocznij quiz

Miejsca

  • Urząd Morski Gdynia, Bernarda Chrzanowskiego 10
  • MIR Gdynia, Hugona Kołłątaja 1

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (164)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane