• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Opuszczona kawiarenka na smutnym placyku w centrum miasta

Szymon Zięba
1 września 2023, godz. 15:30 
Opinie (232)

Tak dziś prezentuje się auto-kawiarnia. Punkt niegdyś dodawał uroku, dziś wpasowuje się w niszczejący krajobraz okolicy.

Jeszcze niedawno można było kupić tam kawę i słodkie przekąski. Dziś, stylizowana na zabytkowe auto, kawiarenka w sercu GdańskaMapka jest zamknięta i niszczeje. Jakby tego było mało, ktoś próbował wyłamać do niej drzwi. Władze miasta podkreślają, że właściciel punktu ma zgodę na zajęcie tego miejsca. Tłumaczą - dość zaskakująco - że kawiarenka jest zamknięta z powodu planowanej budowy przejścia dla pieszych przez Podwale Grodzkie.Jak poprawić estetykę placyku przed dawną Krewetką?

Stojącą przed dawnym kinem Krewetka auto-kawiarenkę codziennie mijają setki osób, które wysiadają z autobusów, tramwajów czy po prostu chcą dostać się do historycznego centrum Gdańska.

Jeszcze jakiś czas temu można było kupić w tym miejscu kawę i słodką przekąskę. Stylizowany na zabytkowy pojazd punkt dodawał nieco uroku miejscu, którego estetyka nie jest najwyższych lotów.

Pustoszejący placyk w samym centrum miastaPierwsze, co rzuca się w oczy, to pustostan po dawnym kinie Krewetka. Dziś straszy on stelażem, po plakatach reklamujących niegdyś filmowe nowości i... śladami gołębich odchodów.

Warto przypomnieć, że pierwszy film w Krewetce można było obejrzeć 18 stycznia 2002 roku. Była nim pierwsza część przygód Harry'ego Pottera. Wiadomość, że po 16 latach Cinema City wyprowadzi się z budynku przy ul. Karmelickiej 1 pojawiła się w 2018 roku.Do dziś nie udało się znaleźć nowego pomysłu na lokal po kinie.

To jednak nie wszystko. Najpewniej efektem pandemii koronawirusa są też opustoszałe pobliskie pawilony oraz miejsce po restauracji, która działała tu do 2020 r.

"Ławka wstydu" straszyKilka kroków dalej, w sąsiedztwie kawiarenki, stoi ławka, regularnie zajmowana przez pijących alkohol mężczyzn. Przez czytelników Raportu z Trójmiasta coraz częściej nazywana jest "ławką wstydu".

Okolica dawnej "Krewetki" nie zachęca. Okolica dawnej "Krewetki" nie zachęca.

Smutny obraz okolicy dawnej Krewetki.Teraz do kolekcji dołączyła wspomniana na wstępie auto-kawiarenka, która od dłuższego czasu pozostaje zamknięta.

Pojazd zaczyna niszczeć. Niedawno ktoś próbował dostać się na siłę do jego wnętrza, czego efektem są wygięte drzwi pojazdu.

Kawiarenka przy Krewetce stoi legalnieW sprawie kawiarenki z interpelacją do miasta wystąpił radny PiS Przemysław Majewski. Samorządowiec pytał m.in. o to, czy punkt może zostać usunięty oraz o to, w jaki sposób miasto zamierza poprawić estetykę okolicy.

Odpowiedź, jaką uzyskał od wiceprezydenta Piotra Borawskiego może zdziwić.

Tak radnemu Majewskiemu na pytania odpowiedział wiceprezydent Piotr Borawski. Tak radnemu Majewskiemu na pytania odpowiedział wiceprezydent Piotr Borawski.
Wyjaśnia on bowiem, że właściciel stoiska "posiada aktualną zgodę Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na zajęcie pasa drogowego".Przekonuje też, że "obiekt jest nieczynny z powodu planowanej przez miasto budowy przejścia naziemnego dla pieszych przez Podwale Grodzkie".

Trudno zrozumieć związek między obiema sprawami.

Po pierwsze: przejście dla pieszych ma znaleźć się kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym stoi kawiarenka.

Po drugie: do budowy przejścia jest jeszcze daleko. Najwcześniej 18 września poznamy bowiem oferty firm, które chciałyby takie przejście na zlecenie miasta wybudować. Kwestia podpisania umowy i rozpoczęcia prac to co najmniej kolejne kilkanaście tygodni.

Kiedy powstanie przejście naziemne przy dworcu PKP? Kiedy powstanie przejście naziemne przy dworcu PKP?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (232)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane