Najnowszy artukuł na ten temat
Parady niepodległości przeszły ulicami Gdańska i Gdyni
W niedzielę obchodzimy Święto Niepodległości. Nie może na nim zabraknąć i ciebie!
fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
W niedzielę już po raz 10. ulicami Gdańska przejdzie barwna parada, której tegorocznym patronem będzie admirał Arendt Dickmann, dowódca polskiej floty w Bitwie pod Oliwą. Parady i wydarzenia nie ominą też Gdyni i Sopotu. Sprawdź, gdzie warto pojawić się tego dnia.
Weź udział w naszym konkursie - przebierz się na Paradę Niepodległości i wygraj bilety do kina.W niedzielę Trójmiasto zmieni kolor na biało-czerwony. Tradycyjnie ulicami Gdańska przejdzie Parada Niepodległości, która w tym roku odbywa się pod patronatem admirała Arendta Dickmanna, dowódcy polskiej floty w Bitwie pod Oliwą.
Jean-Michel Jarre na Paradzie Niepodległości w Gdańsku.
Choć gdańska parada odbywa się po raz 10., co roku potrafi zaskoczyć - dwa lata temu uczestniczył w niej m.in. Jean-Michel Jarre, który w Trójmieście gościł z okazji swojego koncertu. Uroczystościom zawsze towarzyszą pokazy grup rekonstrukcyjne, których popisy przenoszą widzów do okresu dwudziestolecia międzywojennego.
W tym roku obchody Święta Niepodległości zaczną się dzień wcześniej. Już w sobotę, o godz. 17.00 w Kinie
Neptun przy
ul. Długiej 
, odbędzie się pokaz wstrzymanego przez cenzurę i przez lata w Polsce nie wyświetlanego filmu pt. "Wielka droga". To pełnometrażowa produkcja z 1946 r., opowiadająca o losach Polaków zesłanych w 1939 roku na Sybir, którzy przetrwali zsyłkę i dostali się do armii gen. Andersa.
tak, przebrany w strój z epoki, wezmę udział w paradzie
5%
pójdę na paradę z biało czerwonym szalikiem lub flagą
25%
wywieszę flagę, ale na paradę chyba się nie wybiorę
15%
wezmę udział w jednym z weekendowych wydarzeń
15%
nie będę nic manifestować
40%
zakończona
Łącznie głosów: 625
W niedzielę od godz. 9 rano na
ul. Wałowej 
rozpoczyna się formowanie Parady Niepodległości, tam zjadą się grupy zmotoryzowane. Piesi z kolei zbiorą się na
ul. Targ Rybny 
. Czoło Parady znajduje się na ul. Podwale Staromiejskie - na wys. Technikum Łączności. O godz. 10.30 zaplanowano wymarsz parady na czele z motocyklami, samochodami, platformą z orkiestrą i nagłośnieniem oraz z pieszymi. 11.20 - to czas przybycia pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Tam uczestnicy zajmą całą szerokość jezdni
Targu Drzewnego 
. Pojazdy nie zatrzymają się na Targu Drzewnym, ale powoli przejadą na
Targ Węglowy 
. Uczestnicy indywidualni zajmą pozycje na jezdni Targu Drzewnego oraz na chodnikach wokół pomnika. Pod pomnikiem odbędzie się odśpiewanie pieśni patriotycznej, przemowa gości honorowych, odśpiewanie hymnu i wypuszczenie gołębi. O godz. 12 zaplanowano mszę św. za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej. Dla chętnych, równolegle o 12.00 odbędzie się na targu Węglowym spotkanie z uczestnikami parady oraz pokazy historyczne. Całość zakończy się o godz. 14.
Dla osób, którym udało się dostać darmowe zaproszenia na koncert "Granie dla Wolności", podczas którego patriotyczne pieśni zaśpiewa Maciej Miecznikowski wraz z chórem XIX LO w Gdańsku i orkiestrą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, parada zakończy się jeszcze później.
Urodziny Niepodległej w Gdyni: salsa przed dworcem, dwie parady i Bieg Niepodległości
W zeszłym roku 11 listopada przez Gdynię maszerowali m.in. Szkoci.
Gdyńska parada podzielona zostanie w tym roku na dwie części. W pierwszej wezmą głównie udział aktorzy i muzycy.
-
Chcemy, by gdyńskie obchody były radosne, a nie napuszone i poważne. Dlatego w tym roku pierwsza część parady będzie artystyczna. Uczestnicy przedstawią moment odzyskania niepodległości i okresy, kiedy niepodległość nie była ewidentna, ale w jakiś sposób wyrażana - mówi
Bernadetta Rąbalska z wydziału kultury gdyńskiego magistratu.
Dopiero w drugiej części oglądać będzie można organizacje pozarządowe, władze miasta czy reprezentacje klubów sportowych i szkół.
Parada rozpocznie się o godz. 12
pod dworcem PKP w Gdyni 
, a zakończy się przy płycie Marynarza na
Skwerze Kościuszki 
. W przemarszu zobaczymy nie tylko historyczne postaci, jak marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Józefa Hallera i inżyniera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Będą też swingujące damy, marynarze, stepujący tancerze, robotnicy walczący o wolność czy fani rocka - w sumie ok. 200 ucharakteryzowanych aktorów i tancerzy.
Po paradzie przy
centrum Gemini 
będzie można zobaczyć wystawę zabytkowych pojazdów, a przy dworcu PKP odbędzie się akcja teatralna "Stacja Niepodległość", podczas której aktorzy zaanektują halę główną dworca. Przed dworcem, pomiędzy godz. 13 a 15 będzie można skusić się na odtańczenie wolnościowego motywu muzycznego wraz z wirującymi aktorami przy akompaniamencie muzyki na żywo.
Tego samego dnia odbędzie się ostatnia w tym roku odsłona
Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych, którego najważniejszym wydarzeniem będzie bieg niepodległości na dystansie 10 km.
W Sopocie "Światełko dla Polski" i harcerzeW Sopocie natomiast już w piątek o godz. 13.00 w auli Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sopocie przy
Książąt Pomorskich 16/18 
odbędzie się spotkanie międzypokoleniowe Braci Harcerskiej z okazji Święta Niepodległości, na którym pojawią się tacy goście honorowi, jak m.in. arcybiskup
Tadeusz Gocłowski, władze miasta Sopotu czy instruktorzy z Hufca ZHP.
W niedzielę, 11 listopada Święto Niepodległości uczczą sopockie dzieci podczas imprezy pt. "Światełko dla Polski", która odbędzie się o godz. 16.30 na
placu Zdrojowym 
, przy muszli koncertowej, gdzie odbędzie się na koncert pieśni patriotycznych sopockiego chóru Contunuo oraz uczniów sopockich szkół. Po występach, organizatorzy akcji - Towarzystwo Edukacyjne Lokomotywa i Stowarzyszenie Przyjazny Sopot zapraszają w okolice Zatoki Sztuki, skąd zostaną wysłane do nieba białe i czerwone lampiony z życzeniami dla Polski. Lampiony będzie można nabyć w ramach zbiórki publicznej przy muszli koncertowej oraz na plaży, przed akcją. Zebrane ze zbiórki środki finansowe będą przeznaczone na zakup pomocy szkolnych dla dzieci polskich rodzin z Białorusi.
Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości zakończy w Sopocie msza święta w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Jerzego przy
ul. Tadeusza Kościuszki 1 
o godzinie 18.00. Po mszy zostaną złożone wiązanki i wieńce pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu przy Urzędzie Miasta - około godziny 19.15.