Fakty i opinie

Parady niepodległości przeszły ulicami Gdańska i Gdyni

Zobacz, kto uczestniczył w gdyńskiej paradzie.


W Gdańsku husaria, motocykle i ciuchcia z gdańskiego ZOO. W Gdyni marynarze, roztańczone lawety i młodzież z irokezami na głowie. Kilkadziesiąt tysięcy widzów i uczestników przebyło trasy parad niepodległości.Po Paradzie Niepodległości uczestnicy przebrani w stroje z lat 20. i 30. ub. wieku pozowali do wspólnego zdjęcia.
Po Paradzie Niepodległości uczestnicy przebrani w stroje z lat 20. i 30. ub. wieku pozowali do wspólnego zdjęcia. fot. Ł. Unterschuetz/trojmiasto.pl

Czy uczestniczyłe(a)ś w tegorocznej Paradzie Niepodległości?

tak, nawet przebrałe(a)m się 8%
tak, paradowałe(a)m jednym z pojazdów 4%
tak, jako widz 24%
nie, ale w przyszłym roku zamierzam się wybrać 13%
nie, parady nie są dla mnie 25%
nie, z innych powodów 26%
zakończona Łącznie głosów: 1290
- Zapomnieliśmy tylko pomalować twarze, choć kupiliśmy wcześniej farbki... - martwił się trochę Marcin z Gdańska, który razem z rodziną w biało-czerwonych czapkach obserwował paradę. Kolumna ruszyła z rykiem silników z ul. Podwale Staromiejskie zobacz na mapie Gdańska. Na przodzie jechały motocykle - zabytkowe i nowe. - Jesteśmy już siódmy raz. To nasz obowiązek - przekonywał Adam Zdanowski, który prowadził zabytkowy jednoślad.

Dalej paradowały gokarty, rowery, a nawet dziecięce wózki. Za nimi w bezpiecznej odległości jechały zabytkowe polskie i amerykańskie samochody. Zaprezentowały się też wozy strażackie oraz historyczny autobus. Dopisali także rekonstruktorzy historii w mundurach z różnych epok.

Widzowie, których coraz więcej gromadziło się przy skrzyżowaniu ulic Igielnickiej i Podwala Staromiejskiego zobacz na mapie Gdańska, oglądali defilujące pojazdy i czekali na kulminacyjny moment parady. W oknie narożnej kamienicy, jak co roku, miał się pojawić marszałek Piłsudski, grany przez aktora Teatru Wybrzeże Floriana Staniewskiego.

- Wiara, kultura, historia to nasze wspólne dobro, o które musimy wspólnie się troszczyć. Nie wolno nam żyć egoistycznie, bo stracimy wszystko. Musimy szukać tego, co nas łączy - dało się słyszeć z okna kamienicy.

Po gromkim "Niech żyje! Niech żyje", pochód ruszył dalej. Kolumna paradujących i widzowie dotarli w końcu na Targ Drzewny pod pomnik Jana III Sobieskiego zobacz na mapie Gdańska. Tam uczestnicy parady najpierw pozowali do wspólnego zdjęcia. Ponadto osoby, które ucharakteryzowały się na postacie z lat 20. i 30. ubiegłego wieku otrzymały od Portalu Trojmiasto.pl bilety do kina.

- Moda tamtych czasów była fantastyczna. To duża przyjemność móc coś takiego ubrać raz na jakiś czas - nie kryła radości Małgorzata, która zabrała ze sobą torebkę i broszkę należącą do prababci.

Z kolei w Gdyni paradowano w ramach 94. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Przez główne ulice miasta przeszli m.in. marynarze, rekonstruktorzy historii, młodzież z irokezami na głowach oraz kibice Arki Gdynia.

- Jesteśmy Polakami i powinniśmy uczestniczyć w takich uroczystościach, bo to jest obowiązek każdego z nas - podsumowała obchody Święta Niepodległości pani Danuta.

Zobacz, jak wyglądała Parada Niepodległości w Gdańsku.

Opinie (427) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.