Fakty i opinie

Pierwszy płatny parking na terenach stoczniowych

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: kolejne słupki na chodniku przy ul. Morskiej

Parkujący auto na stoczniowych terenach w Gdańsku muszą zwrócić uwagę, czy nie pozostawiają samochodu na płatnym parkingu. Część darmowych wcześniej miejsc postojowych przy Stoczni Cesarskiej zobacz na mapie Gdańska została oznakowana, pojawiły się też parkomaty firmy EuroPark. Przekonał się o tym jeden z naszych czytelników. Twierdzi, że parkingi są niewłaściwie oznakowane, ale operator parkingu odpiera zarzuty.Czy dostałeś kiedykolwiek mandat za brak opłaty za parkowanie?

tak, ale był to incydent, od tamtej pory staram się unikać kłopotów 43%
tak, wiele razy, nie mam czasu biegać do parkomatu, wolę od czasu do czasu zapłacić mandat 7%
nie, zawsze płacę za parkowanie, nigdy nie dostałem z tego powodu mandatu 50%
zakończona Łącznie głosów: 714
W oczekiwaniu na inwestorów i planowaną budowę Młodego Miasta rozległe tereny postoczniowe stały się w ostatnich latach atrakcyjnym, bo darmowym parkingiem, z którego korzystają nie tylko pracujący tu stoczniowcy, ale też pracownicy okolicznych firm i biurowców. Popularność parkingów w okolicy Sali BHP, ECS czy Stoczni Cesarskiej wzrosła po tym, jak jesienią 2016 r. radni powiększyli strefę płatnego parkowania w centrum Gdańska.

Od niedawna płacić trzeba też na terenach stoczniowych. Na początku grudnia właściciel terenu przy Stoczni Cesarskiej podpisał umowę z warszawską spółką EuroPark, znaną z zarządzania wieloma parkingami w Trójmieście, m.in. przy barze McDonald's na Bażyńskiego, w Garnizonie czy przy centrach handlowych na al. Grunwaldzkiej - City Meble czy CH Oliwa.

Od tego czasu godzina parkowania w pobliżu Stoczni Cesarskiej kosztuje 2 zł, doba - 8 zł, a abonament miesięczny - 40 zł. Opłata dodatkowa za brak ważnego biletu wynosi - podobnie jak na innych parkingach tego operatora - 95 zł.

I właśnie taką opłatę musi uregulować nasz czytelnik, pan Maciej, który we wtorkowe południe wjechał na parking od strony ul. Narzędziowców, zaparkował auto, a gdy do niego wrócił - znalazł wezwanie do zapłaty. Jak twierdzi - oznakowanie parkingu jest mało widoczne, czego dowodem ma być przesłany do naszego Raportu filmmomentu wjazdu na parking.

- Nie dostrzegłem żadnych oznakowań świadczących o tym, że jest to teren parkingu płatnego. Nie dostrzegłem także żadnych parkometrów. Gdybym miał świadomość, że wjeżdżam na teren parkingu, to wniósłbym opłatę. Uważam, że firma żeruje na niewiedzy kierowców i "zarabia" na mandatach - napisał nasz czytelnik.

Wybraliśmy się na miejsce, by to sprawdzić. Na pobór opłat natknęliśmy się w kilku miejscach, m.in. przy budynku dawnej modelarni i przed gmachem dawnej dyrekcji stoczni. Same parkingi są oznakowane, ale na wjeździe od strony Narzędziowców zobacz na mapie Gdańska znak przesłaniają zaparkowane samochody (z tego wjazdu korzystał też nasz czytelnik). Z kolei na wlocie od strony ul. ks. Jerzego Popiełuszki zobacz na mapie Gdańska (na wysokości Centrum Stocznia Gdańska) znaków informujących o wjeździe do płatnej strefy nie było wcale.

O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli spółki, która zarządza parkingami przy Stoczni Cesarskiej. W przesłanym oświadczeniu Ewa Wronowska, kierownik ds. obsługi klienta i windykacji z firmy EuroPark przekonuje, że oznakowanie jest właściwe i zostało wcześniej konsultowane i zaakceptowane przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Dołożyliśmy wszelkich starań, aby klient chcący skorzystać z miejsca parkingowego mógł w łatwy sposób zapoznać się z zasadami panującymi na parkingu. W związku z czym na wjeździe oraz na terenie parkingu umieszczone zostały tablice informujące, że parking jest płatny. Informacja o płatnym parkingu umieszczona jest w trzech miejscach: na tablicy informacyjnej znajdującej się przy wjeździe na parking, w cenniku umieszczonym na parkomacie oraz w regulaminie parkingu. Projekt oznakowania parkingu został umówiony oraz zaakceptowany przez Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że parking jest źle oznakowany. Przedstawione nagranie nie odzwierciedla rzeczywistego ustawienia tablic informacyjnych oraz parkomatów. Do niniejszej wiadomości dołączam zdjęcia parkingu, które przedstawiają oznakowanie wjazdu, z którego korzystał autor nagrania. Proszę zauważyć, że przed wjazdem na teren parkingu znajduje się tablica informacyjna wraz z regulaminem parkingu oraz cennikiem. Zaś parkomat, w którym należało dokonać płatności, znajdował się przy drodze dojazdowej, z której korzystał autor nagrania - tłumaczy Ewa Wronowska.

Opinie (138) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.