• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Plac Dworcowy otwarty, ale tylko dla pieszych. Parking wciąż nieczynny

Piotr Weltrowski
30 maja 2022, godz. 17:30 
Opinie (151)

W poniedziałek w końcu otworzono przebudowywany od 2,5 roku pl. DworcowyMapka w Chyloni. Problem w tym, że do użytku nie oddano wielkiego podziemnego parkingu pod nim. - To kwestia tygodni - odpowiedział na nasze pytanie o jego uruchomienie Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.Czy parkingi typu park&ride powinny być płatne?

Przebudowa węzła Chylonia, czyli m.in. rewitalizacja pl. Dworcowego oraz budowa parkingu podziemnego pod nim, była jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji prowadzonych w ostatnich latach w Gdyni. Przy czym kontrowersyjne nie były same cele inwestycji, a jej realizacja. Rozpoczęte na przełomie 2019 i 2020 r. prace zakończyć miały się jesienią 2021 r.

I choć od tego czasu na placu nie było już robotników, to plac i parking stały zamknięte i ogrodzone. Na początku tego roku okazało się, że "przeciągające się procedury odbiorowe" wynikały z wątpliwości straży pożarnej co do prawidłowego nachylenia wjazdu na parking podziemny.

Początkowo strażacy zastosowali inną interpretację przepisów niż projektanci parkingu i... nie wydali zgody na jego użytkowanie. Dopiero komendant główny straży pożarnej po raz kolejny przeanalizował wszystkie dokumenty i wydał zgodę na dopuszczenie obiektu do użytkowania. Całe zamieszanie przełożyło się jednak na ponad półroczne opóźnienie.

Parking odebrany, ale nieskończonyA właściwie dłuższe, bo choć w poniedziałek z placu zniknęły w końcu barierki i piesi mogą się poruszać po całym jego terenie, to wciąż nie oddano do użytku parkingu podziemnego.

- To kwestia najbliższych tygodni. Także wtedy podamy dokładny taryfikator opłat za parkowanie. Chcemy, aby był on przyjazny i zachęcał do parkowania tych, którzy przemieszczają się, wykorzystując komunikację miejską - odpowiedział na nasze pytanie Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Skąd w ogóle kolejne opóźnienie w uruchomieniu parkingu? Zdaniem władz Gdyni "został on odebrany, w sensie budowlanym jest zakończony, trwa jego wyposażanie oraz prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe".

Na pytanie, czy uruchomienie parkingu nastąpi w ciągu tygodni, dni czy może miesięcy, Wojciech Szczurek odpowiedział nam krótko: "Wolałbym tego nie konkretyzować".

Nie miał być płatny, ale będzieWarto tu też przypomnieć, że pierwotnie parking pod pl. Dworcowym miał być bezpłatny. Okazuje się jednak, że wprowadzone zostaną opłaty za korzystanie z niego.

- Zmieniają się uwarunkowania dotyczące realizowania tego projektu. Wnioski płynące ze strony mieszkańców wskazywały, że bezpłatny parking będzie traktowany jako przechowalnia samochodów dla aut mieszkańców kilku sąsiednich ulic. A ten parking powstał po to, aby być częścią węzła komunikacyjnego. Ma służyć tym mieszkańcom, którzy będą dojeżdżać z nieco dalej oddalonych części dzielnicy i innych dzielnic, aby zostawiać auta i poruszać się dalej komunikacją miejską - stwierdził Wojciech Szczurek.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (151)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.