• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Płatne parkowanie w Gdyni. Radni za nowymi zasadami działania strefy

Patryk Szczerba
23 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Parking przy biurowcach i SKM bez opłat
Po zmianach, pozostaną w Gdyni dwie strefy parkowania: śródmiejska i dzielnicowa. Po zmianach, pozostaną w Gdyni dwie strefy parkowania: śródmiejska i dzielnicowa.

Radni Gdyni przyjęli zmiany w uchwale o płatnym parkowaniu w mieście zakładające m.in. stworzenie dwóch stref: dzielnicowej i śródmiejskiej, włączenie do nich parkingów pozastrefowych oraz bezpłatnego parkowania dla gdynian w niedziele. - To zmiany po głosach mieszkańców - mówili radni Samorządności. - Dziwnym trafem są robione akurat po tym, gdy prokuratura i RPO wskazali na nieścisłości i błędy w organizacji strefy - odpowiadała opozycja.Czy zmiany uspokoją emocje wokół płatnego parkowania w Gdyni?

Przypomnijmy:

 1. Propozycje zmian zostały ogłoszone kilka dni temu.
 2. Zakładają modyfikacje, wymuszone częściowo przez skargi RPO oraz Prokuraturę Okręgową w Gdańsku na nowe zasady obowiązujące od 1 lipca.
 3. Do płatnych stref postanowiono włączyć wszystkie parkingi pozastrefowe, które wcześniej obsługiwała firma Indigo Polska.
 4. Nie ma zmian w cenniku, ani w godzinach, w których trzeba płacić.


Płatne parkowanie w Gdyni: wszystkie informacjeRadni Samorządności: zmiany po dyskusjach z mieszkańcamiZmiany głosowano na środowej sesji rady miasta. Przedstawiciele rządzącej Samorządności przekonywali, że zmian chcieli ich mieszkańcy i wiadomo było, że w końcu nastąpią.

- Uchwała jest wynikiem szeregu zgłoszeń. Strefa płatnego parkowania jest procesem. Ostatnie ponad pół roku to dyskusje z mieszkańcami, by - zwłaszcza w wymiarze udzielania abonamentów - była jak najbardziej przyjazna, ale jednocześnie nie powodowała rozszczelniania systemu - wskazywał Jakub Ubych, przewodniczący klubu Samorządności, podkreślając, że strefa płatnego parkowania jest konieczna, by zniechęcać do poruszania się samochodem po mieście.
Na czas wprowadzania uchwały zwrócili uwagę radni z PiS. Przypomnijmy, że skargi na nią wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich i Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, wskazując m.in. na daty wykonanych analiz do uchwały i wprowadzenia samej uchwały pod obrady.

Radni PiS: zmiany, kiedy sprawą zainteresowały się organy państwowe- Dziwnym trafem te zmiany są robione, akurat po tym, gdy prokuratura i RPO wskazali na nieścisłości i błędy w strefach. To nie jest słuchanie głosu mieszkańców. Pierwsza uchwała rozszerzająca strefę parkowania jest dowodem na totalnie złe i nieprzemyślane działanie - wskazywał Marek Dudziński, radny PiS.
Podkreślał, że identyfikator dla mieszkańców w niedziele powoduje sprzeczność wobec powszechnych zachęt do korzystania ze zbiorowej komunikacji.

- Ludzie wybiorą samochód i będzie jeszcze większy tłok. Postulujemy wprowadzenie darmowych przejazdów na komunikację w niedziele, by zrównoważyć ten proces - dodawał.

Radni PO: błędy były od razu widoczne po wprowadzeniuZ kolei na powolne tempo modyfikacji wskazywał Tadeusz Szemiot z Platformy Obywatelskiej.

- Cieszymy się, że są uwzględnione uwagi, które za naszym pośrednictwem przekazywali mieszkańcy. Część kwestii, które są zmieniane, były kontrowersyjne jeszcze przed wejściem poprzedniej uchwały w życie - np. kwestia dotycząca samochodów użyczonych przez pracodawcę. Nie jestem optymistą, co do tego, czy RPO wycofa swoją skargę - przekazywał.
A jego klubowy kolega Ireneusz Bekisz dodawał, że o ile tempo było powolne, to już sama procedura poddania ich pod głosowanie już całkiem szybka.

- Dlaczego radni dostali projekt dość kontrowersyjnej uchwały - która ma dużo zwolenników, ale i przeciwników - tak późno, mając siedem dni na to, by się z nią zapoznać i wszystko przedyskutować? Mam prośbę do prezydenta, żeby tam, gdzie nie jest potrzebne, wprowadzić uchwałę w zwykłym trybie - wskazywał.
Ostatecznie uchwała została podjęta jednogłośnie.

Płatne parkowanie w Gdyni według nowych zasad:

 • Dwie strefy: śródmiejska i dzielnicowa.
 • Opłata w strefie śródmiejskiej pozwoli na parkowanie w strefie dzielnicowej.
 • Parkowanie z abonamentem do 300 metrów od miejsca zamieszkania.
 • Abonament mieszkańca dla aut na podstawie leasingu.
 • Jednolita opłata dodatkowa w wysokości 150 zł.
 • Bezpłatne parkowanie w niedziele dla gdynian posiadających ważny przez rok identyfikator.


Zmiany zaczną obowiązywać po dwóch tygodniach od ich publikacji w dzienniku urzędowym. Wyjątkiem jest identyfikator mieszkańca, który będzie wydawany najwcześniej pod koniec kwietnia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (230)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane